Sú príznakom alergickej reakcie, a to na potraviny, lieky alebo iné látky. Odborne sa nazývajú ako urtikaria. Samozrejme, ich príčinou môže byť aj ochorenie či oslabenie imunity. Často vznikajú pri strese a psychickom preťažení.
Pupienky sú kožná vyrážka pripomínajúca svojim vzhľadom popálenie od žihľavky a aj podľa tejto podobnosti sa tento typ vyrážky takto volá.
Pupenec môže byť bledšej červenej, ružovej farbyv strede a so začervenaním po okolí.
Je vyvýšený nad okolitý povrchkože.
Väčšinou je prítomné aj silné svrbenie. Niekedy je začervenanie prítomné aj na okolitej koži, niekedy aj na väčších miestach.
Tento príznak netreba nikdy podceňovať, hoci niekedy zmizne sám.
Pupenec vzniká na základe opuchu kože okolo rozšírených ciev. Obsah môže unikať do okolitého tkaniva, pričom pupence sa prejavujú u mužov aj u žien. Najčastejšie v detskom veku, ak ide o prejav choroby zvanej žihľavka.
Do okolitého tkaniva z cievnej štruktúry uniká pri vzniku pupencov najmä histamín. Histamín sa zúčastňuje pri alergických reakciách, ale aj pri zápale.
Reguluje mikrocirkuláciu a iné fyziologické deje, ktoré nie sú celkom objasnené.
Okrem histamínu sa vylučujú, napríklad aj:
sérotonín
bradykinín
bazofily
prostaglandíny a iné látky
Pupienky ako žihľavka
Najčastejšie možno nájsť žihľavkové pupence na koži ako dôsledok žihľavky, odborne aj urtikária. Tá môže byť alergická, nealergická, autoimúnna alebo infekčná.
Urtiku rozoznáme aj podľa prejavov:
ružovo až červene sfarbená
presne ohraničená
plošná, niekedy vytvára mapovité plochy
výrazne svrbí
v niektorých prípadoch bledé centrum (stredné časti)
Niekedy môže byť vyvolávacím faktorom pupencov, napríklad aj chlad, teplo, slnečné žiarenie. Sú ľudia, u ktorých sa vyhádžu pupence na pokožke tela aj bez jasného zistenia presnej príčiny.
Je niekoľko druhov ochorení, ktoré môžu vyvolať tento symptóm na pokožke. Ide buď o žihľavku ako samostatné ochorenie, prípadne o alergickú reakciu. Alergická reakcia môže vyústiť až do anafylaktického šoku, čo je silná imunitná odpoveď organizmu.
Pupienky, čiže urtikária pri alergickej reakcii
Z potravín najčastejšie vyvolajú žihľavku citrusové plody, ryby a morské plody, jahody, mak, orechy, tvrdé a plesňové syry, kakao, čokoláda, salámy, paradajky, špenát, banány, figy, ale aj vajcia, obilniny, zeler, mliečne výrobky alebo med.
Niektoré antibiotiká, ale aj poštipnutie včelou môžu tiež vyvolať vznik pupencov. Toto sú príklady, keď vznikajú pupienky ako alergická reakcia. Okrem pupienkov a rozsahu alergickej reakcie sa môže pridružiť opuch očných viečok, pier, slizníc dutiny ústnej, ale aj dýchacích ciest.
Ťažkou formou alergickej reakcie je spomínaná anafylaktická reakcia. Hrozí aj riziko vzniku anafylaktického šoku.
Medzi symptómy sa zaraďuje:
začervenanie, urtikária, pálenie, svrbenie
opuchy, a to angioedém pier, dlaní, jazyka
úzkosť, nepokoj
bolesť hlavy
tachykardia
nízky krvný tlak
zhoršené dýchanie
pocit na vracanie, vracanie
Pri ťažkom anafylaktickom šoku vzniká:
stiahnutie dýchacích ciest (bronchospazmus) a výrazne sťažené dýchanie
modraniekončekov prstov, pier (cyanóza)
porucha vedomia
zlyhanie krvného obehu a dýchania
Z liekov sú pomerne častým spúšťačom tejto reakcie, napríklad penicilín, niektoré lieky proti bolesti, lieky obsahujúce kyselinu salicylovú, vitamíny B1 a B2 a tiež aj niektoré lieky proti bolesti. Dosť často sa stáva, že za vznikom môžu byť aj niektoré kozmetické prípravky, parfumované mydlá alebo pracie prostriedky.
Koža prudko reaguje výskytom akútnej žihľavky.
Existujú aj špecifické formy urtiky, a to sú urticaria vasculitis, urticaria pigmentosa a angioedém.
Ostatné príčiny pupienkov
V rámci autoimunitnej formy je spúšťačom najčastejšie ochorenie štítnej žľazy.
Infekčnú žihľavku a teda aj výskyt žihľavkových pupencov spôsobujú vírusy (infekčná mononukleóza, hepatitída B, helicobacter pylori), baktérie, kvasinky, ale aj parazitárne organizmy. A to sú napríklad mrle alebo škrkavky.
Liečba týchto pupencov spočíva v aplikácií špecifických roztokov, a to lokálne. Pri väčšom výskyte lekár aplikuje aj antihistaminiká a ďalšie podporné látky. Pričom v tomto prípade sa liečba zameriava na potlačenie symptómov a zmiernenie svrbenia i ďalších symptómov.
Pupienky vo forme urtikárie si netreba mýliť s akné, čo je iný typ vyrážky. Ktoré sa tak tiež ľudovo a nesprávne nazýva. Pri akné vznikajú pupienky, čiže vyrážky na koži tváre, krku, ale aj na chrbte a zadku.
Pričom, príčinou vyrážok na zadku je často nevhodné oblečenie, spodná bielizeň, tesné oblečenie, nohavice. A to hlavne, ak sú vyrobené z neprievzdušeného materiálu. Iný dôvod môže byť potenie kože pri dlhodobom sedení.
Iným prípadom je, ak vznikajú na jazyku a v hrdle. Vtedy sú príznakom, napríklad vírusovej infekcie. U detí sú časté pupienky v ústach, na pere, na jazyku, ale aj pupienky v hrdle. Čo môžu byť vlastne afty.
Pri pohlavne prenosných ochoreniach, ako sú herpetické a HPV infekcie, môžu vznikať vyrážky, pupienky, bradavice, papilómy na penise, žaludi, u žien na vonkajších rodidlách a v ich okolí. Pridružuje sa svrbenie, bolesť, výtok aj s prítomnosťou krvi, zvýšená telesná teplota, zväčšenie lymfatických uzlín v slabinách.
Medzi iné príčiny vzniku pupienkov a vyrážok sa uvádzajú:
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.