Hypertyreóza: Príznaky, príčiny a liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy

Hypertyreóza: Príznaky, príčiny a liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy
Zdroj foto: Schutterstock

Hypertyreóza, alebo tiež nadmerná činnosť štítnej žľazy, sa v populácii ľudstva vyskytuje pomerne často. Toto ochorenie môže zapríčiňovať rad nepríjemných ťažkostí. Prečo hypertyreóza vzniká, ako sa prejavuje a lieči? Aké sú fyziologické hladiny hormónov?

Charakteristika

Hypertyreóza je ochorenie a klinický syndróm spôsobený nadmernou produkciou hormónov štítnej žľazy. Ide konkrétne o hormóny zvané tyroxín a trijódtyronín.

Dôsledkom tejto nadmernej produkcie hormónov dochádza k zrýchleniu metabolizmu. To so sebou však prináša viaceré komplikácie, riziká a prejavy.

Ochorenie postihuje zhruba 2 percentá populácie. Viac ženy ako mužov.

Často vás zaujíma: 
Čo je to hypertyreóza a prečo vzniká? 
Ako sa prejavuje a aké má riziká? 
Ako sa lieči a je potrebná zmena stravy? 

Štítna žľaza a jej hormóny v skratke

Štítna žľaza je dôležitý orgán, ktorý má vplyv na celé telo. Jej funkciou je tvorba hormónov. Tie v tele pôsobia na rôzne orgány a na metabolizmus.

Rôzne ochorenia môžu mať vplyv na funkciu štítnej žľazy, a teda tvorbu hormónov, a to buď jej zvýšenou alebo zníženou funkciou. Ale sú aj také choroby, ktoré funkciu neovplyvnia a hormonálna tvorba zostáva v norme. 

Funkcia žľazy teda môže byť zvýšená alebo znížená. Avšak hypertyreóza je odborné označenie pre nadmernú tvorbu jej hormónov.

Hyper = nadbytok, viac ako normánlny stav, nadmerná činnosť / produkcia. 
Hypo = nedostatok, menej ako normálny stav, nedostatočná činnosť / produkcia. 
Hypertyreóza = nadmerná činnosť a produkcia hormónov. 
Hypotyreóza = nedostatočná činnosť a produkcia hormónov. 

Štítna žľaza je uložená pod kožou na prednej strane krku. Z vrchej strany nalieha štítna chrupka. U mužov dobre viditeľný a výraznejší ohryzok.

Štítna žľaza významne ovplyvňuje metabolické pochody v organizme. Avšak porucha jej funkcie negatívne ovplyvní nielen metabolizmus, ale aj ostatné orgány, čiže celé ľudské telo.

Bunky štítnej žľazy tvoria hormóny, a to tyroxín, označovaný aj ako T4, a trijódtyronín, čiže T3. Pre ich tvorbu je dôležitý jód. T4 má štyri a T3 tri atómy jódu. A spolu s jódom je pri tvorbe hormónu T3 dôležitý aj selén. Nedostatok týchto prvkov má negatívny vplyv na funkciu žľazy.

Hodnoty hormónov štítnej žľazy sú:
T3 = 3,5 - 6,5 pmol/ liter,
T4 = 12,0 - 22 pmol/ liter,
a hodnota TSH = 0,5 - 5,0 mIU/ liter.

Okrem jódu a selénu má na činnosť štítnej žľazy vplyv aj iný hormón, ktorý ju vlastne reguluje. Tento hormón sa tvorí v hypofýze a označuje sa ako TSH, čiže tyreotropný hormón alebo aj hormón stimulujúci štítnu žľazu.

Anatomické znázornenie štítnej žľazy
Štítna žľaza - anatomicky. Zdroj foto: Getty images

Aký význam majú hormóny štítnej žľazy?

Zúčastňujú sa pri metabolizme cukrov, tukov a  aj bielkovín. Vplývajú na energetické hospodárenie. Ich pôsobenie je naprieč celým organizmom, všetkými orgánmi.

Zrýchľujú alebo spomaľujú činnosť srdca. Závažná porucha môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Energetické hospodárenie má vplyv na hmotnosť človeka. Pri poruche funkcie môže mať za následok chudnutie či priberanie. Podobne ovplyvňujú aj hodnotu cukru, cholesterolu. Hormóny štítnej žľazy sú prítomné aj pri tvorbe telu vlastných bielkovín.

Počas vnútromaternicového vývoja sa zúčastňujú na vývoji mozgu, nervov, ale aj svalov a kostí plodu. Samozrejme, aj po zvyšok života, a to počas detstva, dospievania či v dospelosti. Nadbytok hormónov má na svedomí napríklad aj osteoporózu. 

Funkcia štítnej žľazy:

  • regulácia energetického metabolizmu,
  • spotreba kyslíka a energie,
  • udržiavanie telesného tepla,
  • vplyv na hodnoty cholesterolu i cukru,
  • regulácia činnosti srdca,
  • vplyv na celkovú hmotnosť,
  • vplyv na vnútromaternicový vývoj.

Hypertyreóza: Zvýšená funkcia štítnej žľazy

Hypertyreóza je stav, pri ktorom dochádza k zvýšeniu funkcie štítnej žľazy a nadmernej tvorby jej hormónov. 

Nadmerná tvorba hormónov ovplyvňuje metabolizmus, ale aj celý organizmus a každý orgán v tele. Odborné označenie pre zvýšenú tvorbu hormónov je hypertyreóza. Spôsobujú ju rôzne ochorenia.

Tyreotoxikóza, ako sa nadmerná tvorba hormónov ešte inak nazýva, je charakteristická nielen zvýšenou sekréciou hormónov štítnej žľazy, ale zároveň aj zvýšenou reakciou periférnych tkanív na tieto hormóny.

Niektoré procesy nemusí nadmerná hladina hormónov ovplyvniť až natoľko, aby boli viditeľné aj navonok. Avšak celkovo spôsobuje tento syndróm zrýchlenie metabolických a iných procesov v organizme.

Najčastejšími príznakmi hypertyreózy je nervozita, búšenie srdca, potenie, váhový úbytok, zvýšená chuť do jedla, únava, kožné a očné problémy.

Ochorenie má viacero foriem, pričom porucha funkcie môže byť periférna, centrálna, ektopická a hCG forma. Centrálna forma ochorenia je pomerne vzácna a má priamy súvis napríklad aj s adenómom hypofýzy. Pri ektopickej je zas súvis s nádormi ovária a hCG súvisí najčastejšie s tehotenstvom.

To, ako ochorenie prebieha a ako sa prejavuje, závisí aj na jeho forme, ale tiež aj na veku a zdravotnom stave pacienta.

Príčiny

Hypertyreóza môže mať viacero príčin.

Najčastejšou príčinou je Gravesova-Basedowova choroba, a to najmä u mladých ľudí.

Ide o autoimunitné ochorenie, kedy organizmus bez zjavnej príčiny produkuje protilátky, ktoré pôsobia stimulačne na štítnu žľazu. Tá následne začne nadmerne produkovať hormóny tyroxín a trijódtyronín. Veľkú úlohu hrá dedičná predispozícia na ochorenia štítnej žľazy. 

U staršej populácie môže ísť o toxický adenóm, či toxická struma. Toxická nodulárna struma je stav, pri ktorom je štítna žľaza zväčšená, sú v nej prítomné uzly (adenómy), ale jej funkcia nie je narušená. 

Menej častý je folikulárny karcinóm z oxyfilných buniek.

Príčinou nadprodukcie môže byť aj zápal štítnej žľazy, čiže tyreoiditída. Z centrálnych príčin je to napríklad, adenóm hypofýzy, ktorý produkuje TSH. Čo následne stimuluje nadprodukciu hormónov štítnej žľazy. Vzácne je rezistencia na tyreoidálne hormóny

Môže ísť o taktiež o tumory benígne, nazvané uzly – (nakopenia zmnoženého tkaniva štítnej žľazy). Zriedkavo sa stáva, že príčinou nadmernej produkcie hormónov je aj malígny – zhubný - nádor štítnej žľazy, a teda rakovina štítnej žľazy.

V niektorých prípadoch môže nadbytok hormónov štítnej žľazy spôsobiť aj nádor vaječníkov alebo semenníkov. V prípade tehotenstva nastáva hypertyreóza u žien tesne po pôrode, keď môžu ženy trpieť popôrodným zápalom štítnej žľazy. Toto je iba dočasný stav. 

Vyvolaná môže byť aj nadmerným užívaním tabliet s obsahom hormónov štítnej žľazy.

Zvýšená funkcia môže byť navodená aj popri liečbe srdcových arytmií, keď sa užíva liek amiodaron alebo aj v prípade, ak sa vo zvýšenej miere prijímajú prípravky s obsahom jódu. Príkladom je aj kontrastná látka, ktorá sa používa pri RTG, či CT vyšetrení.

Niektoré farmaká tak môžu u ľudí s predispozíciou spôsobiť nadmernú funkciu štítnej žľazy, a to napríklad na liečbu nepravidelného srdcového rytmu, niektoré formy interferónov na liečbu vírusových infekcií čilieky obsahujúce jód.

Zhrnutie príčin nadprodukcie hormónov štítnej žľazy:

  • Gravesova-Basedowova choroba,
  • uzly štítnej žľazy, hlave u starších ľudí,
    • nodózna alebo aj polynodózna struma, čo sú mnohopočetné uzly štítnej žľazy,
    • solitárny uzol, teda samostatný uzol,
  • zápal, teda tyreoiditída,
    • chronický autoimunitný zápal (Hashimotova tyreoiditída),
    • granulomatózna tyreoiditída,
  • nádor štítnej žľazy,
    • adenóm štítnej žľazy je najčastejší, ale benígny, teda nezhubný nádor,
    • folikulárny karcinóm,
  • nádor vaječníka, napríklad teratóm,
  • nádor semenníka,
  • adenóm hypofýzy, čo je centrálna príčina,
  • rezistencia na hormóny štítnej žľazy,
  • lieky či predávkovanie liekmi,
    • s obsahom hormónov štítnej žľazy,
    • amiodaron,
    • prípravky s obsahom jódu, kontrastná látka,
  • hCG nadprodukcia v tehotenstve, hCG je hormón choriongonádotropín,
  • popôrodný zápal, ten prechádza po týždňoch až mesiacoch aj bez liečby.

Rizikovou skupinou ľudí, u ktorých je potrebné myslieť na ochorenie štítnej žľazy sú, napríklad aj ženy vo veku nad 50 rokov.

Niektoré rizikové faktory:

  • pozitívna rodinná anamnéza, čiže výskyt ochorenia v rodine,
  • porucha funkcie štítnej žľazy v minulosti,
  • prítomné protilátky proti štítnej žľaze,
  • prítomnosť niektorých príznakov,
  • zvýšený cholesterol,
  • cukrovka I. typu,
  • celiakia,
  • imunitné problémy,
  • lieky ako napríklad amiodaron či biologická liečba,
  • ožiarenie, liečba ožarovaním,
  • neplodnosť, spontánny potrat, ale aj predčasný pôrod.

Príznaky

V dôsledku zvýšenej produkcie hormónov tyroxínu a trijódtyronínu dochádza k celkovým aj špecifickým príznakom. Typické je zrýchlenie metabolizmu, čo vyžaduje zvýšenú potrebu energie. Následne dochádza k úbytku váhy.

Človek s hypertyreózou je teda chudý, charakteristický je pre neho aj neutíchajúci pocit hladu, takzvaný vlčí hlad. V dôsledku rýchlejšieho trávenia sa pridružuje hnačka.

Celkovo sa prejavuje svalová slabosť, na rukách mierny tras. Medzi psychické poruchy sa zaraďujú nespavosť, únava, poruchy a zmeny nálady, nervozita.

Typické je aj búšenie srdca, a to na základe zrýchleného tepu, či inej poruchy srdcového rytmu. Častou je fibrilácia predsiení. Vyskytuje sa aj vysoký krvný tlak. Človek sa môže pri námahe rýchlejšie zadýchať. Potenie a návaly tepla. Na koncových častiach sú badateľné opuchy.

Štítna žľaza sa môže zväčšiť, čo ale nie je podmienkou hypertyreózy. Toto zväčšenie sa označuje ako struma.

U žien sa môžu objavovať poruchy menštruačného cyklu, najmä menej častá menštruácia alebo jej úplná absencia. Podozrenie na hypertyreózu treba upriamiť aj v prípade potratu alebo predčasného pôrodu. V prípade mužského pohlavia sa môžu vyskytnúť poruchy potencie.

Prejavuje sa aj na koži, a to ako aj bielymi škvrnami po tele, tak aj začervenaním v tvári. Koža je jemná teplá, vlhká a rýchlo mastiaca sa. Človek má zrýchlený rast ochlpenia, vlasy sú jemné, viac vypadávajú, čiže rednú.

Možné príznaky hypertyreózy:

  • Exoftalmus (výstup očných gúľ).
  • Váhový úbytok.
  • Zmena apetítu.
  • Tachykardia (zvýšená tepová frekvencia).
  • Palpitácia (búšenie srdca).
  • Srdcové arytmie.
  • Zvýšené potenie.
  • Svalová slabosť.
  • Zvýšená dráždivosť svalstva.
  • Osteoporóza.
  • Zníženie kvality vlasov a pokožky.
  • Riedka stolica, hnačky.
  • Psychická nestabilita.
  • Poruchy menštruačného cyklu.

Niektorí ľudia môžu pociťovať očné príznaky, medzi ktoré patrí:

  • bolesť za okom,
  • vypuklé, vystúpené oči - exoftalmus,
  • neschopnosť úplného zatvorenia viečok, spôsobuje,
    • vysúšanie oka, rohovky,
  • dvojité videnie,
  • pálenie,
  • rezanie,
  • slzenie,
  • poruchy zraku, pre útlak zrakového nervu.

Tabuľka uvádza skupinu subjektívnych, teda postihnutým pociťovaných a objektívnych, čiže navonok viditeľných príznakov:

Subjektívne príznaky Objektívne príznaky
búšenie srdca, takzvané palpitácie, pre zrýchlenú srdcovú činnosť, zrýchlený pulz, na EKG fibrilácia predsiení,
pocit tlaku a búšenia srdca v krku, rýchlejšie zadýchanie sa pri námahe,
svalová slabosť, zlyhávanie srdca, v prípade pretrvávania tyreotoxikózy,
tras končatín, tras končatín,
zvýšený smäd, zväčšená štítna žľaza, nie je podmienkou,
potenie, spotená koža,
návaly tepla, teplá koža,
časté nutkanie na močenie, očné príznaky, exoftalmus, teda vystúpené oči,
očné príznaky, vychudnutosť,
chudnutie, osteoporóza,
nevoľnosť, pocit na vracanie až vracanie, nepokoj,
časté hnačky pre zrýchlené pohyby čriev, kožné zmeny, červená tvár,
poruchy menštruačného cyklu, plodnosti, jemné vlasy, rednutie vlasov.
u mužov erektilná dysfunkcia,
únava, poruchy spánku,
úzkosť, nervozitu, nepokoj až podráždenie,
Hypertyreóza - súhrn možných príznakov
Hypertyreóza - súhrn možných príznakov. Zdroj foto: Schutterstock.

Diagnostika

Hlavnou príčinou vyhľadania lekára bývajú práve, údaje v anamnéze. Ako je búšenie srdca, úbytok hmotnosti a ostatné prejavy ochorenia. Pri určovaní diagnózy spolupracuje praktický lekár a endokrinológ

Ochorenie je možné spozorovať na základe prvotných príznakov. U mladých ľudí nezvyčajné búšenie srdca, zrýchlená srdcová činnosť, alebo aj potenie, či únava. Podozrenie na hypertyreózu padá aj pri strate hmotnosti a zažívacích problémoch. Avšak ide o príliš všeobecné príznaky.

Pacietnov je odobraná vzorka krvi na laboratórne testy. Na ich základe by sa mala stanoviť hladina hormónov štítnej žľazy v krvi. Okrem hladiny tyroxínu a trijódtyronínu, sa môže stanoviť hladina stimulačných protilátok, ktoré by svedčili o Graves-Basedowovej chorobe.

Najspoľahlivejšie sú teda krvné testy. Zvýšené sú hodnoty hormónov tyroxín - T3 a trijódtyronín - T4. Následne sa hodnotí hladina TSH. Pri hodnotení hormonálnej hladiny obvykle postačuje zhodnotenie TSH, T4 a T3.

Ak je hladina TSH nízka, znamená to, že je jeho produkcia tlmená vysokou mierou hormónu štítnej žľazy. Zjednodušene, adenohypofýza produkuje menej štítnu žľazu stimulujúceho hormónu (TSH), ak sú v krvi vysoké hodnoty hormónov štítnej žľazy.

Avšak kontrolné krvné vyšetrenie TSH môže poukazovať na zníženú funkciu hypofýzy a iné problémy. Preto je lepšie, ak sa zároveň vykoná test T4 a T3. Nápomocné sú aj hodnotenia špecifických protilátok. Ich výsledok môže určiť napríklad GB chorobu, čiže Gravesova-Basedowovo ochorenie.

Pacientovi je vyšetrená štítna žľaza aspekciou, palpačne a aj pomocou ultrasonografie pre zobrazenie vnútorných štruktúr.

Medzi pomocné zobrazovacie metódy sa zaraďuje napríklad CT, scintigrafia, RTG vyšetrenie štítnej žľazy a aj hrudníka.

Čítajte: Hypotyreóza verzus Hypertyreóza: aké sú rozdiely a príznaky ochorenia štítnej žľazy?

Krvná skúmavka, rukavica
Diagnóza sa potvrdí vyšetrením krvi. Zdroj foto: Getty images

Priebeh

Ochorenie sa začne prejavovať postupne po určitej dobe. Dochádza najmä k zrýchleniu metabolizmu, a tým aj celého organizmu.

Nárok na energiu je tým pádom taktiež vyšší. Človek chudne a, samozrejme, pociťuje takzvaný vlčí hlad. Paradoxne, v niektorých prípadoch môže pre nadmerný príjem stravy pribrať na váhe.

Celková únava, ale aj svalová slabosť, pridružené psychické ťažkosti, ako je napríklad pocit úzkosti. Človek je podráždený, nervózny. Môže mať poruchy spánku. Tieto ťažkosti zhoršujú duševnú kondíciu.

Zvýšenie frekvencie srdcovej činnosti spôsobí búšenie srdca. Pri neliečenom stave a vyvrcholení môžu nastať vážne srdcové arytmie a aj zlyhávanie srdca. S tým súvisí aj rýchlejšie zadýchanie sa pri obvykle dobre znášanej námahe.

Potenie, návaly tepla, tras končatín, zvýšený smäd a na to nadväzujúce častejšie močenie. Zrýchlenie vplýva aj na pohyb čriev, čo vyvoláva hnačky. Prítomná je aj nevoľnosť, pocit na vracanie až zvracanie.

U žien býva hypertyreóza príčinou menštruačných ťažkostí. Súvislosť treba hľadať aj v prípade, ak žena potratí alebo sa jej nedarí otehotnieť. Dokonca, aj v prípade, ak porodí predčasne. U mužov je taktiež príťažou v sexuálnej sfére. Môže vyvolávať erektilnú dysfunkciu a neplodnosť.

V niektorých prípadoch môže mať nadprodukcia hormónov súvis s tehotenstvom. Keď je problém spojený s hormonálnymi zmenami alebo v období krátko po pôrode, vznikne zápal štítnej žľazy. Ten je iba dočasný, ale načas je dôvodom nadprodukcie hormónov.

Choroba a dlhodobé hladiny hormónov majú dopad aj na oči. A teda vzniká charakteristické vyklenutie očí, takzvaný exoftalmus. Navyše, oči môžu byť podráždené, bolia. Neskorá fáza má za následok nedovieranie očných viečok.

Toto nedovieranie viečok negatívne pôsobí na zvlhčovanie oka. Ale vážnejšou komplikáciou je zhoršenie pohyblivosti očí, ktoré môže vyústiť do dvojitého videnia. Pridružené kožné ťažkosti ako sú biele škvrny po tele, začervenanie tváre, poškodenie nechtov. Následkom sú aj jemné a rednúce vlasy. 

Samozrejme, čím dlhšie je ochorenie nekontrolované, tým pácha väčšie škody. Ťažkosti negatívne ovplyvňujú kvalitu života. Ľudia s týmto problémom majú zároveň problémy s opaľovaním, parnou saunou, konzumáciou alkoholu a kávy.

Dôležité je preto skoré vyšetrenie a odhalenie diagnózy.

Práve nepríjemné búšenie srdca býva prvým krokom do ambulancie praktického lekára. Ten následne hodnotí klinický stav, a teda anamnézu. Druhou voľbou sú laboratórne vyšetrenia krvi.

Pri ťažkostiach so štítnou žľazou spolupracuje s endokrinológom. Ťažkosti môžu viesť ku kardiologickému vyšetreniu či ku chirurgovi. Pri správnom a včasnom rozpoznaní choroby, je zárukou úspechu liečba.

Komplikácie hypertyreózy: Čo je to tyreotoxická kríza?

Tento pojem je pomenovaním pre stav, keď sa vystupňujú príznaky hypertyreózy. Táto komplikácia ohrozuje zdravie a život postihnutého človeka. Jej príčinou je neliečené ochorenie, ale aj nedostatočná či zlá liečba.

Nadmernú tvorbu hormónov môže zhoršiť podanie jódových prípravkov, ale aj prerušenie liečby či infekcia a iné problémy. Prejavuje sa vystupňovaným zhoršením ťažkostí, ako pri hypertyreóze.

Príznaky tyreotoxickej krízy sú:

  • zrýchlená činnosť srdca, čiže tachykardia nad 150 pulzov za minútu,
  • výrazný nepokoj,
  • delírium,
  • tras tela,
  • zvýšenie telesnej teploty, až horúčka viac ako 39°C,
  • bolesti brucha,
  • pocit na vracanie, vracanie,
  • hnačka,
  • dehydratácia.

Najčastejšie otázky a odpovede o hypertyreóze

Pýtate sa...

Čo je to hypertyreóza?

  • Hypertyreóza je stav, pri ktorom štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov štítnej žľazy, čo môže viesť k zrýchlenému metabolizmu a rôznym zdravotným problémom.

Aké sú hlavné príznaky hypertyreózy?

  • Príznaky hypertyreózy zahŕňajú nervozitu, úzkosť, potenie, chudnutie, rýchly alebo nepravidelný srdcový tep, zvýšenú chuť do jedla, očné a zrakové problémy, tras rúk, únavu a nespavosť.

Čo najčastejšie spôsobuje hypertyreózu?

  • Hypertyreóza je najčastejšie spôsobená Gravesovou chorobou, autoimunitným ochorením, pri ktorom imunitný systém napáda štítnu žľazu. Ďalšie príčiny zahŕňajú toxické uzlíky na štítnej žľaze, nadmerný príjem jódu alebo zápal štítnej žľazy.

Je možné zabrániť hypertyreóze?

  • Prevencia hypertyreózy nie je vždy možná, pretože niektoré príčiny sú geneticky podmienené alebo súvisia s autoimunitnými poruchami. Je dôležité preto konzultovať s lekárom akékoľvek príznaky poruchy štítnej žľazy.
  • Dôležitá je vyvážená strava s dostatkom živín, eliminácia stresu a informovanosť o ochoreniach v rodinnej anamnéze.

Ako môže strava ovplyvniť hypertyreózu?

  • Strava môže ovplyvniť hypertyreózu, najmä ak je bohatá na jód. Potraviny s vysokým obsahom jódu, ako sú morské riasy a niektoré doplnky, môžu zhoršiť hypertyreózu. Je preto dôležité konzultovať s lekárom vhodnú stravu.

Môže hypertyreóza ovplyvniť tehotenstvo?

  • Áno, neliečená hypertyreóza môže ovplyvniť tehotenstvo a zvýšiť riziko komplikácií, ako sú preeklampsia, predčasný pôrod, alebo nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa. Tehotné ženy s hypertyreózou by mali byť starostlivo sledované lekárom.

Ako sa diagnostikuje hypertyreóza?

  • Hypertyreóza sa diagnostikuje na základe klinických príznakov a krvného testu, ktorý meria hladiny hormónov štítnej žľazy (T3, T4) a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Znížená hladina TSH spolu so zvýšenými hladinami T3 a T4 naznačuje hypertyreózu.

Aké sú možnosti liečby hypertyreózy?

  • Liečba môže zahŕňať antityreoidálne lieky, ktoré znižujú produkciu hormónov štítnej žľazy, lieky na zápal štítnej žľazy, rádioaktívny jód, ktorý ničí časť štítnej žľazy alebo chirurgické odstránenie štítnej žľazy.
  • Výber liečby závisí od veku, závažnosti príznakov, príčiny hypertyreózy a celkového zdravotného stavu pacienta.

Môže hypertyreóza spôsobovať dlhodobé zdravotné problémy?

  • Ak nie je hypertyreóza liečená, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako sú srdcové problémy (napríklad fibrilácia predsiení), osteoporóza, a očné problémy spojené s Gravesovou chorobou. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k život ohrozujúcemu stavu nazývanému tyreotoxická kríza.

Životospráva a prevencia: čo môže pomôcť pri hypertyreóze?

Keďže ochorenia štítnej žľazy často postihujú jedincov s genetickou predispozíciou, najdôležitejšou prevenciou je informovanosť o ochoreniach štítnej žľazy u najbližších príbuzných.

Ak si je pacient vedomý častejšieho výskytu týchto ochorení v rodine, je omnoho jednoduchšie ich včasne diagnostikovať, sledovať či liečiť.

V rámci všeobecnej prevencie je vhodná vyvážená pestrá strava s dostatkom živín, eliminácia stresu, stop alkoholu i fajčeniu.

Infografika: Čo pomáha pri hypertyreóze?

Čo pomáha pri hypertyreóze - infografika
Viete, čo môže pomôcť pri hypertyreóze?

Ako sa lieči: Hypertyreóza - zvýšená funkcia štítnej žľazy

Liečba hypertyreózy: Lieky na hormóny i operácia?

Zobraziť viac

Typické symptómy ochorenia

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Solen: pdf o hypertyreóze v detstve
  • thyroid.org - Hyperthyroidism
  • mayoclinic.org - Hyperthyroidism (overactive thyroid)
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Pubmed: Hyperthyreosis and hypothyreosis after use of iodine-containing natural products and iodine-containing vitamin and mineral supplements
  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: What is hyperthyroidism? Symptoms, treatments, causes, and more
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané