Medzistavcová osteochondróza: Ako sa prejavuje toto degeneratívne ochorenie chrbtice?

Medzistavcová osteochondróza: Ako sa prejavuje toto degeneratívne ochorenie chrbtice?
Zdroj foto: Shutterstock

Osteochondróza je dlhodobý chorobný degeneratívny proces, ktorý postihuje kosť a chrupavku na ktoromkoľvek mieste tela. O medzistavcovej alebo chrbticovej osteochondróze (Osteochondrosis intervertebralis an spinalis) hovoríme, ak choroba postihuje kosti a chrupavky chrbtice, a teda aj kĺby a medzistavcovú platničku. Následne majú chorobné zmeny negatívny vplyv na stavec i celý segment. Výsledkom je bolesť chrbta a iné ťažkosti.

Charakteristika

O osteochondróze chrbtice sa hovorí v súvislosti s degeneratívnymi zmenami, ktoré prvotne postihujú medzistavcové platničky

Proces je dlhodobý, vyvíja sa roky, často už od mladosti. Pričom prvé príznaky sa môžu prejaviť okolo 40. roku života, ale i skôr.

K bolesti chrbta sa pridružujú aj iné ťažkosti, ktoré vyplývajú z chronického poškodenia chrbtice, platničiek a stavcov.

Prvotne ide o postihnutie platničky, avšak časom sa patologický proces týka aj medzistavcových kĺbov a stavcov, a okolitých štruktúr, čiže celého segmentu.

Pri určovaní diagnózy rozlišujeme aj ochorenie spondylóza. V tomto prípade sa jedná o širší pojem, zahŕňajúci aj iné choroby ako medzistavcovú osteochondrózu. Voľne sa spondylóza prekladá ako procesuálne ochorenie stavca.

Systémy pomenovania chorôb vrátane chrbtice sú sofistikované, avšak neraz sa jednotlivé podjednotky prekrývajú. Odborne rozlišujeme viac pomenovaní, naznačujúcich podobný problém, no v inom uhle pohľadu naň.

Hovoríme napríklad o medzistavcovej osteochondróze, teda chorobe medzistavcovej kosti a chrupavky, a v inom uhle o spondylóze a spondylartróze, teda chorobe stavca, alebo aj priľahlého kĺbu.

Každá z týchto jednotiek má svoje pomenovanie, je dôležité si uvedomiť, že vznikali v dejinách a vytvárajú pásma určitých súvislostí. Avšak spomínaná sémantická problematika presahuje rámec tohto článku.

Bolesť chrbtice - muž sa drží za chrbát a lekár ukazuje na model chrbtice
Zdroj foto: Shutterstock

Čo je to medzistavcová platnička

Chrbtica je dôležitou časťou oporného a pohybového systému. Chrbticou prebieha i miecha, čiže spojnica medzi mozgom a ostatkom organizmu. V tomto prípade je dôležitá i jej ochranná funkcia.

Má krčnú, hrudnú, driekovú, krížovú časť a kostrč.

Tvoria ju stavce a medzistavcové platničky. Platničky sa nachádzajú medzi stavcami krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice.

Stavce sú vzájomne pospájané. Toto spojenie je pevné a pružné. Čo nám umožňuje pohyb, do strán i otáčanie.

Chrbtica má 33 až 34 stavcov:

  • krčná chrbtica7 stavcov, označujú sa i ako C1 až C7,
  • hrudná chrbtica12 stavcov, Th1 až Th12,
  • drieková má 5 stavcov, L1 až L5,
  • krížová chrbtica5 alebo 6 stavcov, spolu tvoria krížovú kosť, S1 až S5 (S6),
  • kostrč môže mať 45 stavcov Co1 - Co4 (Co5).

Latinské označenie: 
C - vertebrae Cervicales, 
Th - vertebrae Thoracicae, 
L - vertebrae Lumbales, 
S - vertebrae Sacrales,
Co - vertebrae Coccygeae. 

Medzistavcových platničiek je menej = 23, nakoľko sa nenachádzajú medzi všetkými stavcami. 

Sú umiestnené v medzi priestore od druhého krčného stavca C2 - C3 až po L5 a S1.

Medzistavcové platničky, latinsky tiež disci intervertebrales.
Z tohto označenia je známe i pomenovanie disk, disky - platničky.

Dôležitou úlohou platničiek je tlmenie nárazov. Avšak ich funkcia je významná aj z iných hľadísk. Vyrovnávajú tlakové i ťahové sily, ktoré sú vyvíjané na chrbticu. Tieto fyzikálne sily rozkladá na väčšiu plochu. 

Plus pomáhajú pri stabilizácii udržiavaní rovnováhy.

Medzistavcové platničky majú špecifickú skladbu, ktorá napomáha ich funkcionalite, a to:

1. Prstenec, ktorý tvorí vonkajšiu časť disku - obal.

Obsahuje množstvo kolagénových vlákien, tie sú usporiadané do kruhu. Je ich 15 až 20 kusov, podobne ako vrstvy cibule. V priestore medzi týmito lamelami je voda a elastínové vlákna.

Prstenec, alebo anulus fibrosus, obsahuje v určitej časti i nervové vlákna. Pri jeho poškodení je preto cítiť bolesť.

2. Jadro je vnútornou časťou disku. Je uložené v strede prstenca. Má gélovito rôsolovitú konzistenciu. Obsahuje vodu, kolagénne vlákna a bielkoviny. 

Jadro - nucleus pulposus.
Po narodení je tvorené z 90 % tekutinou. 
Postupom veku sa obsah vody znižuje. 
Po 50. roku života ide o približne 70 %. 

Jadro má pevnejšiu konzistenciu ako prstenec. Neobsahuje cievy ani nervy.

Avšak aj keď nemá cievy, musí byť zásobené živinami a rovnako z neho musia byť odvádzané i odpadové látky.

Presun živín a odpadov je v tomto prípade zabezpečený prestupom - prúdením tekutiny.

Pre predstavu: 
Ako špongia vo vode - stlačením nasáva tekutinu.

K lepšiemu omývaniu a prúdeniu tekutín dopomáha pohyb. Pohyb je zdrojom opakovaného stláčania a uvoľňovania platničiek.

Chôdza má preto veľký význam pri výžive diskov.

Opakom je inaktivita. Dlhodobé sedenie, či jednotvárna poloha negatívne vplývajú na ich výživu.

3. Krycia doska je treťou časťou. Ide o hyalínovú chrupavku medzistavcovej platničky. Vrstva tenká približne 1 milimeter. Táto vrstva pokrýva disky v mieste hranice dotyku so stavcami.

Označuje sa v angličtine ako vertebral endplate. Odborne sa jedná o hornú a dolnú hyalínnu chrupavku medzistavcovej platničky, teda cartilago hyalinea disci intervertebralis superior et inferior.

význam pri výmene živín, kyslíka a odpadových látok z medzistavcových platničiek. Obsahuje teda cievy a nervy.

Vekom však časť týchto malých cievok zaniká. Čo zohráva úlohu aj v degeneratívnom procese. 

Ak rátame medzistavcové platničky medzi špecializované kĺbne útvary, pri osteochondróze chrbtice je nutné ešte neopomenúť aj ostatné medzistavcové kĺbne spojenia, ktoré majú tiež dôležitú funkciu, zabezpečujúc niektoré pohyby chrbtice v systéme telovej osi.

Patria k nim chrbticové kĺby umiestnené medzi kĺbnymi výbežkami susedných stavcov. K úplnosti tiež spomíname drobné kĺby medzi lebkou a chrbticou. Je tiež dôležité spomenúť, že chrbticu dotvárajú aj podporné väzy a svalstvo.

Chrbtica tvorí hlavný osový systém tela, plynulo prechádzajúci do lebky, hrudného koša a panvy. Všeobecné informácie pomôžu v ďalšom pochopení témy.

Medzistavcová osteochondróza, odborne osteochondrosis intervertebralis, sa definuje ako...

Degeneratívny proces postihujúci primárne medzistavcové platničky ako hlavné kĺbne štruktúry chrbtice, s reaktívnou osteosklerózou stavcov a tvorbou osteofytov. Tiež môžu byť postihnuté aj ostatné kĺby chrbtice, teda medzistavcové kĺby umiestnené medzi kĺbnymi výčnelkami stavcov a drobné kĺby lebkovo-chrbticového spojenia.

Osteoskleróza je pritom stlstnutie kostného tkaniva. Osteofyty sú kostné výrastky.

Základom je porucha látkovej výmeny, prekrvenia, čím nastáva postupné poškodenie.

Zdravá platnička má svoju výšku. Tá má význam pre správnu funkciu.

Postupom času sa výška zmenšuje, a to negatívne vplýva na celkovú stabilitu segmentu. Dopad to má i na pružnosť a pevnosť disku.

Hovorovo by sa to dalo opísať ako vysychanie platničky, avšak ako vidíme, problematika medzistavcovej osteochondrózy je komplexná a týka sa celého kostno-kĺbneho systému jednotlivých segmentov i celého chrbticového stĺpca.

Celkovo sa mení pomer rozloženia fyzikálnych síl. Dlhodobé nerovnomerné preťažovanie chrbtice prispieva k chorobným zmenám.

Proces môže postihovať viaceré segmenty naraz.

To má vplyv na narušenie stability, zakrivenia a všeobecne funkcie chrbtice. Nerovnomerné rozkladanie síl je z dlhodobého vnímania základom problému.

Poškodenie je rizikom vzniku vyklenutia - hernie disku. A následkom tohto vysunutia platničky môže prísť k radikulopatii, čo je útlaku miechy či nervu.

Intervertebrálna alebo inak spinálna osteochondróza sa ďalej delí, a to podľa toho v akom úseku chrbtice sa nachádza.

Príkladom je...

Krčná osteochondróza.
Patrí medzi druhú najčastejšie rozšírenú osteochondrózu. Dôvodom je hlavne sedavý spôsob života a dlhodobá práca za počítačom, ale i šoférovanie.

Osteochondróza hrudníkovej chrbtice.
Menej často sa vyskytujúci typ. Hrudníková chrbtica má najnižší rozsah pohybu, a to aj pre úpon rebier.

Lumbálna osteochondróza.
Je najčastejšou formou. Taktiež ju podmieňuje hlavne dlhodobé preťaženie chrbtice.

Vo zvýšenej miere ide o postihnutie časti medzi stavcami L4 - L5 a L5 -S1.

Popri týmto druhom sa môže vyskytnúť i osteochondróza vo viacerých častiach chrbtice.

Príčiny

Bolesti chrbtice sú najčastejším problémom, s ktorým ľudia navštívia lekára. Dochádza k nim z rozličných príčin. Medzi časté sa radia aj degeneratívne zmeny. V prípade postihnutia platničky ide teda o osteochondrózu medzistavcového disku.

Jej základom je porucha látkovej výmeny a prekrvenia medzistavcovej platničky. Znižuje sa obsah vody. Toto je základom degeneratívneho procesu a dystrofických zmien.

Platničky vysychajú, znižuje sa ich výška. Tento proces je základom poruchy funkcie. Platnička nie je schopná rovnomerne rozložiť záťaž.

Zdravá platnička sa nachádza medzi dvomi stavcami, pričom tvarom ich kopíruje. Pri degeneratívnych zmenách sa tento priestor zužuje, čo je vidieť aj na RTG snímkach. 

Dôsledkom toho vznikajú drobné poranenia disku a celého segmentu. A tie následne urýchľujú ďalší degeneratívny proces.

Poškodenie prstenca + hyalínovej chrupavky + jadra + zníženie výšky disku = osteochondróza intervertebrálneho disku.

Vznik osteochondrózy všeobecne je multifaktoriálny, teda choroba vzniká na podklade viacerých faktorov. Patria k nim okrem úrazu aj genetický faktor, rýchly rast, výživové faktory a aj lokálne nedokrvenie (ischémia) môže zohrávať rolu pri vzniku tohto ochorenia.

Samotný degeneratívny proces nastúpi práve kvôli týmto faktorom. U niekoho hrá najväčšiu rolu úraz, u iného práve genetická variácia alebo nedostatočná výživa spojivového aparátu. Postupne dochádza k porušeniu chrupavky i kostnej hmoty a nastupujú procesy, ktoré vedú k rastu kostných výrastkov a tvrdnutiu stavcov.

Niektorí autori dávajú do súvisu s osteochondrózou porušenie dodávky krvi do chrupavky ako kľúčový faktor ochorenia. Kosť, ktorá nalieha na chrupavku, je tiež zmenená odumretím tkaniva, vznikajú zraniteľné zóny.

Obezita zhoršuje priebeh medzistavcovej osteochondrózy, nakoľko chrbtica musí vykonávať väčšiu prácu v kontexte udržania vzpriamenej polohy tela.

Degeneratívne ochorenia chrbtice spoločne tvoria zvýšené riziko vzniku:

  1. hernie disku,
  2. spondylolistézy,
  3. radikulárneho syndrómu či stenózy chrbticového kanála,
  4. syndrómu kaudy equiny.

Na degeneratívne zmeny vplývajú rozličné rizikové faktory:

  • starnutie organizmu,
  • genetická predispozícia,
  • porucha látkovej výmeny a cievne problémy, pre znížené prekrvenie,
  • úrazy chrbtice,
  • dlhodobé preťažovanie chrbtice,
    • ťažká fyzická práca,
    • vibrácie, ako v prípade profesie vodiča,
    • športové aktivity, silové cvičenie, športy s prudkými zmenami poloha a smeru pohybu,
  • chybné držanie tela a zlé pohybové návyky,
  • ploché nohy,
  • oslabené svaly chrbtice,
  • chybné zakrivenie chrbtice,
  • inaktivita, sedavý spôsob života a sedavá práca,
  • nevhodná strava, radikálne diéty a hladovanie,
  • prechladnutie chrbtice,
  • nevhodná obuv, vysoké podpätky,
  • u tehotných pre zvýšené zaťaženie,
  • dlhodobý stres,
  • hormonálne poruchy,
  • metabolické poruchy,
  • iné ochorenia, ako je napríklad reuma, vrodené vady,
  • nadváha a obezita,
  • fajčenie,
  • alkoholizmus.

Zaujímavé informácie o spondyloartróze a spondylóze

Príznaky

Osteochondróza je degeneratívnym ochorením, ktoré je dlhodobé. Uvádza sa, že k patologickým zmenám dochádza už od 20. - 30. roku života.

Prvé príznaky sa môžu vyskytnúť už v 40. roku, ale i skôr.

Ako prvá sa vyskytuje bolesť, a to v oblasti poškodenia stavcového segmentu.

Podľa rozsahu sa následne pridružujú i iné ťažkosti. Príkladom je vyžarovanie do inej časti tela, zatuhnutie svalov či ostatné neurologické problémy.

Pri osteochondróze sa vyskytujú symptómy ako:

  • bolesť, ktorá môže byť tupá či ostrá,
  • vyžarovanie bolesti do hlavy, končatín či hrudníka,
  • zhoršenie bolesti pri pohybe,
  • mravčenie, brnenie a iné nepríjemné pocity - parestézie,
  • svalové zatuhnutie,
  • svalové kŕče,
  • točenie hlavy,
  • mihanie pred očami, záblesky pred očami - „mušky" pred očami,
  • hučanie v ušiach.

Príznaky pri postihnutí úseku chrbtice v tabuľke

Úsek chrbtice Príznaky
Krčná osteochondróza
  • bolesť krku,
  • bolesť šije,
  • bolesť hlavy, od záhlavia na celú hlavu,
  • bolesť vystreľujúca do hrude a hrudnej časti chrbtice, medzi lopatky,
  • bolesť zhoršená pohybom, zmenou polohy,
  • vyžarovanie bolesti do horných končatín, pliec, ramien a rúk,
  • mravčenie v ramenách, rukách,
  • porucha citlivosti v horných končatinách,
    necitlivosť kože, znížená citlivosť v rukách,
  • zatuhnutie svalov krku, obmedzenie pohyblivosti,
  • oslabenie svalov v hornej končatine,
  • svalové kŕče,
  • závraty, točenie hlavy, vertigo,
  • hučanie v ušiach, mihanie pred očami,
  • poruchy spánku,
  • v prípade pokročilého poškodenia zhoršené prekrvenie mozgu,
    • celková slabosť,
    • poruchy vedomia,
    • poruchy zraku, zahmlievanie pred očami a iné,
    • zhoršenie koncentrácie, pamäti,
    • zmeny krvného tlaku,
    • pocit na vracanie,
    • a iné závažnejšie ťažkosti,
Hrudníková osteochondróza
  • bolesť v hrudnej chrbtici,
  • vyžarovanie bolesti na hrudník, iné príčiny v magazínovom článku Bolesť na hrudníku,
    • často opisovaná aj ako bolesť v okolí srdca,
  • bolesť medzi lopatkami,
  • bolesť medzi rebrami,
  • bolesť zhoršená pohybom,
    • nádychom, hlbokým nádychom,
    • zmenou polohy,
    • zdvíhaním rúk,
  • mravčenie, pálenie, svrbenie, brnenie v oblasti hrudníka,
  • zvieranie hrudného koša,
  • nepríjemné pocity v oblasti hrude a hornej časti brucha, oblasť pečene, žalúdka.
Môže sa stať, že sa tento typ osteochondrózy zamení s iným ochorením, napríklad žalúdka.
Lumbálna osteochondróza
  • bolesť v bedrovej časti, v krížoch,
  • bolesť zhoršuje fyzické zaťaženie, námaha, dlhodobé sedenie a jednotvárna poloha,
  • vyžarovanie bolesti,
    • do sedacej oblasti - zadku,
    • bolesť v boku,
    • dolných končatín,
    • slabín a orgánov panvy - brucha,
  • parestézie v dolných končatinách, mravčenie, brnenie,
  • porucha citlivosti kože,
  • porucha hybnosti chrbtice, mobility,
  • zatuhnutie svalov v drieku,
  • svalová slabosť v končatinách,
  • pri ťažkom stupni a postihnutí nervov útlakom,
    • porucha sexuálnych funkcií, erekcie,
    • porucha funkcie močového mechúra, čreva a vyprázdňovania,
      • inkontinencia, čiže samovoľný odchod moču a stolice či zápcha.

Diagnostika

Diagnostika sa opiera o odobratie anamnézy. Pričom okrem bolesti opisuje postihnutý klinický stav. Lekár vyšetruje celkový stav chrbtice, postoj, pohyb, neurologické vyšetrenia zahŕňajú aj zachovanie reflexov.

Dôležité sú i zobrazovacie metódy, ktoré odhalia stav stavcov, medzistavcových platničiek, zakrivenie chrbtice a iné.

Príkladom sú:

  • RTG,
  • CT,
  • MRI,
  • diskografia,
  • EMG.

Pri vyšetrení spolupracujú lekári z viacerých odborov, a to praktický lekár, neurológ, ortopéd rádiológ, neurochirurg či fyzioterapeut.

Dôležitá je diferenciálna diagnostika, ktorej úlohou je odhalenie inej príčiny. V tomto prípade sa dopĺňajú i laboratórne vyšetrenie krvi či likvoru.

Ako príklad iného problému môže byť posun stavca - spondylolistéza, spondyloartróza či Morbus Bechterev, ale i ochorenia mimo chrbticu (choroby tráviaceho, vylučovacieho systému či onkologický proces).

Priebeh

Priebeh ochorenia býva dlhšiu dobu bezpríznakový. Nakoľko ide o dlhodobý degeneratívny proces.

Počiatočné štádium sa vyznačuje znížením pružnosti medzistavcovej platničky.

Výška platničky sa znižuje. Z toho pramení riziko poškodenia disku najskôr drobnými trhlinami. V tomto prvom stupni sa môžu vyskytovať ostré bolesti v mieste problému.

Počas druhého stupňa patologický proces pokračuje, výška platničky sa stále zmenšuje. Prítomné sú trhliny prstenca disku, na čo nasadá zápalový proces. Nervové zakončenia sú stále dráždené, z čoho pramení aj prítomnosť bolesti.

Tieto zmeny sú dôvodom nestability v danom segmente. 

V poslednom štádiu dochádza k narušeniu prstenca, vzniku vyklenutia jadra platničky. Hernia disku môže tlačiť na miechu alebo miechové nervy a z toho vyplývajú pridružené ťažkosti.

Vyskočenie platničky je rizikové hlavne z pohľadu možných komplikácií. V úseku krčnej chrbtice môže ísť o útlak miechy či vertebrálnych ciev - artérií, ktoré vedú krv do mozgu. Pri lumbálnom type vyžarovanie do dolnej končatiny.

Symptómy plynúce z kompresie miechy, či nervu sa označujú ako radikulárny syndróm - radikulopatia.

Odborný garant MUDr. Vladimír Garaj dopĺňa tiež nasledovnú časť: 

Kedy vyhľadať lekára?

Ako sme spomínali, medzistavcová alebo tiež chrbticová osteochondróza je ochorenie, ktoré sa vyvíja postupne. Po 30.roku života je bežné, že má človek nejaké ťažkosti s chrbticou- prejavujú sa ako lokálna bolesť, stuhnutosť, obmedzenie hybnosti, či stereotypov chôdze.

S pribúdajúcim vekom sa tieto ťažkosti často kulminujú a stupňujú.

Lekára vyhľadáme vtedy, pokiaľ sa objavia niektoré z vyššie uvedených prejavov. Pri vzniku náhlych ťažkostí s močením a stolicou, kedy nevieme udržať zvierače a pomočíme sa či pokalíme, je nutné volať pohotovosť. Tieto prípady síce nie sú časté, no môžu sa pri ochorení chrbtice vyskytnúť.

Poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vyhľadáme aj v prípade, ak sme utrpeli úraz chrbtice. Môže sa jednať o nehodu, pád, ale aj pracovný úraz, pri ktorom sme náhle pocítili novovzniknutú bolesť, ktorá neustupuje.

Špecialista vytvorí liečebný plán šitý na mieru. Vďaka ordinovanej symptomatickej terapii zvykne pozvoľna ťažkosť čiastočne ustúpiť, avšak treba rátať s tým, že degeneratívne zmeny chrbtice sú prirodzeným dôsledkom starnutia organizmu.

V niektorých prípadoch je možné siahnuť aj po chirurgickom zákroku, s ohľadom na predpokladané zlepšenie kvality života pacienta po operácií. Je však dôležité zvážiť benefity takejto liečby v protiklade s možnými komplikáciami. Vyšší vek môže byť kontraindikáciou k veľkým chirurgickým zákrokom, zohľadňujú sa tu viaceré faktory.

Prognóza

Medzistavcová osteochondróza sa zvykne postupne zhoršovať, ochorenie progreduje. Tým, že dochádza k degenerácií kostnej hmoty stavcov a priľahlých štruktúr, a ich zmenám, často je tento stav doprevádzaný bolesťou.

Dôležité je si uvedomiť, že táto choroba je nezvratná a liečbou len spomaľujeme jej postup. Osteochondróza súvisí s vyšším vekom a je prirodzeným dopadom starnutia.

Ako sa lieči: Medzistavcová osteochondróza

Liečba medzistavcovej osteochondrózy: Lieky, režim a pohyb i správna poloha

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • aafp.org - Osteochondrosis: Common Causes of Pain in Growing Bones, ALFRED ATANDA, JR., MD; SUKEN A. SHAH, MD; an
  • emedicine.medscape.com - Osteochondroses
  • ncbi.nlm.nih.gov - Articular Osteochondrosis: A Comparison of Naturally-Occurring Human and Animal Disease, Annette M McCoy, DVM, MS, Ferenc Toth, DVM, PhD, Nils I Dolvik, DVM, PhD, Professor, Stina Ekman, DVM, PhD, Professor, Jutta Ellermann, MD, PhD, Assistant Professor, Kristin Olstad, DVM, PhD, Associate Professor, Bjornar Ytrehus, DVM, PhD, Researcher, and Cathy S Carlson, PhD
  • healthline.com - What Are Osteochondroses?
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Pathogenesis of spinal osteochondrosis and its neurologic manifestations at different ages
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - The pathophysiology of osteochondrosis
  • lekarske.slovniky.cz - Osteochondroza
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané