Peritonitída

Peritonitída
Zdroj foto: Getty images

Peritonitída je zápalové ochorenie peritonea, čo je tenká membrána nachádzajúca sa v brušnej dutine, ktorá pokrýva vnútornú brušnú dutinu a vnútorné orgány. Nazýva sa inak aj pobrušnica, takže ide o zápal pobrušnice, pričom ten môže byť lokálny alebo generalizovaný a väčšinou má akútny priebeh. Najčastejšie vzniká tento zápal priechodom črevných baktérií z poranenej črevnej steny a ide o pomerne vážny stav, ktorý vyžaduje okamžitú liečbu, inak je smrteľný.

Charakteristika

Zápal peritonea, čiže blany, môže byť lokalizovaný len do niektorého miesta tejto membrány, prípadne ide o generalizovaný zápal na celej blane. V tomto prípade je akútne ohrozená celá brušná dutina a tento typ zápalu predstavuje aj väčšie nebezpečenstvo. Existujú dva typy tejto choroby a to podľa príčin buď infekčná peritonitída alebo neinfekčná peritonitída. Pri infekčnej je vyvolávajúcim faktorom baktéria alebo pleseň, pri neinfekčnom ide najčastejšie o podráždenie tejto blany.

Tá môže byť podráždená napríklad žlčou, močou alebo žalúdočnými šťavami, ktoré sa dostanú do pobrušnice pri poškodení stien daného orgánu, kde sa bežne vyskytujú. Veľakrát však dochádza k sekundárnej infekcii baktériami a tak sa neinfekčný zápal stáva infekčným. Táto tenká väzivová blana a membrána je zároveň veľmi citlivá na podobné zápaly či už lokálneho alebo generalizovaného charakteru a jej zápal zároveň ohrozuje aj vnútorné orgány v brušnej dutine.

Príčiny

Peritonitída vzniká buď na podklade infekčného alebo neinfekčného zápalu. Spúšťačom je tak buď nejaká baktéria, najčastejšie z poškodeného čreva cez perforovanú stenu čreva, prípadne pleseň, alebo v rámci neinfekčných príčin ide o podráždenie pobrušnice rôznymi tekutinami, ako moč, žlč alebo žalúdočné šťavy. Niekedy môže byť príčinou aj autoimunitný zápal, prípadne medzi rizikové faktory ochorenia patria úrazy brucha, portálna hypertenzia alebo črevná nepriechodnosť.

Príznaky

Peritonitída má viacero charakteristických príznakov. Hlavným symptómom je akútna a intenzívna bolesť brucha, stuhnutosť brušných svalov a citlivosť celej brušnej dutiny na dotyky. Pri kašli alebo ohnutí sú tieto prejavy ešte intenzívnejšie. U generalizovanej peritonitídy medzi príznaky patrí aj difúzna stuhnutosť brucha, pričom táto stuhnutosť sa prejavuje napríklad ak sa človek pokúsi ohnúť nohy alebo pri dvíhaní. Ochorenie má aj iné príznaky.

Medzi vedľajšie symptómy určite patrí horúčka, celková vysilenosť, zrýchlená práca srdca a dychová frekvencia, niekedy pri vážnych prípadoch dochádza aj k poklesu krvného tlaku a niekedy dokonca krátkodobým stratám vedomia. Človek má v prípade niektorých príčin tohto ochorenia aj zníženú chuť do jedla, poruchy vyprázdňovania stolice, môže byť bledý, potiť sa, mať triašku, prípadne zvracať a niekedy prichádza aj k zápche alebo zníženiu množstva močenia.

Diagnostika

Stanovenie diagnózy nie je vždy jednoduché, pretože hoci sú viaceré príznaky zápalu pobrušnice pomerne jednoznačné, mnohokrát sa podobnými príznakmi prejavujú aj iné ochorenia v brušnej dutine. Preto sa vykonáva na potvrdenie podozrenia z peritonitídy najmä RTG vyšetrenie hrudníka a brucha, prípadne na preukázanie zápalu je možné použiť aj iné zobrazovacie vyšetrenia ako CT alebo magnetickú rezonanciu. Úplný dôkaz poskytne vykonanie punkcie brušnej dutiny.

Priebeh

Ochorenie začína pomerne rýchlo a to akútnymi bolesťami v oblasti brucha a stuhnutím svalov. Progres následne môže nastať aj za niekoľko hodín a to nielen čo sa týka príznakov, ale najmä rozšírenia zápalu do iných orgánov dutiny. Veľmi dôležité je rýchle stanovenie diagnózy a okamžitá liečba, pretože už po 48 hodinách zameškania môže nastať strata vedomia a väčšinou neliečená choroba končí smrťou. Taktiež je dôležité nájsť a vyriešiť aj príčinu zápalu, najmä ak ide o neinfekčný zápal.

Ako sa lieči: Peritonitída

Liečba peritonitídy

Zobraziť viac

Vysvetlenie akútnej bakteriálne peritonitídy

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané