Marburgská horúčka

Marburgská horúčka
Zdroj foto: Getty images

Marburgská horúčka je infekčné ochorenie vírusového pôvodu, ktoré je pomenované podľa mesta v Nemecku, kde bol zaznamenaný prvý prípad. Posledný známy výskyt väčšieho rozsahu bol naposledy v Afrike, kde spôsobilo toto ochorenie aj lokálnu epidémiu. Podobne ako pri ebole dochádza aj v prípade tohto vírusu k prenosu telovými tekutinami a sekrétmi, pričom tiež ide o hemoragickú, čiže krvácavú horúčku. Úmrtnosť tohto ochorenia je od 50 až do 90 %.

Charakteristika

Tento typ infekčného ochorenia má na svedomí vírus Marburg, pričom človek sa ním môže kontaminovať napríklad pri kontakte s krvou, slinami, močom alebo stolicou už nakazeného človeka, takže je potrebné dávať si pozor najmä v rizikových oblastiach. Inkubačná doba je obvykle od 3 do 9 dní, kedy sa prejavia prvotné symptómy, ktoré sa podobajú veľmi na príznaky chrípkového ochorenia. Hoci ide o pomerne vzácne ochorenie, má vysoké riziko úmrtnosti od 50 do 90 percent.

Na toto ochorenie v súčastnosti neexistuje vakcinácia ani špecifická liečba, podobne ako je to pri podobnej horúčke, ebole. Ide však o hemoragickú horúčku, to znamená, že pri ťažkých formách dochádza ku krvácaniu z telesných otvorov alebo dokonca aj k zvracaniu s prímesou krvi, ojedinele k stolici s krvou. Vírus je veľmi nebezpečný, nakazený človek môže zomrieť už do týždňa. Najčastejšie je príčinou smrti vykrvácanie alebo zlyhanie niektorého z vnútorných orgánov, najmä pečene.

Príčiny

Príčinou ochorenia je vírus Marburg, ktorý patrí medzi RNA vírusy a do skupiny flavovírusov. Na človeka sa preniesol prvýkrát z opice, pričom ide o veľmi infekčný vírus, ktorý sa medzi ľuďmi šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami ako sú krv, moč, sliny, zvratky alebo stolica. Ochorenie je zároveň nebezpečnejšie percentom mortality viac ako ebola, pretože najťažšie formy môžu dosahovať úmrtnosť aj 90 percent. Spôsob prenosu na človeka zo zvieraťa nie je známy.

Príznaky

Marburgská horúčka má inkubačnú dobu do jedného týždňa, len výnimočne viac, pričom začína obvykle náhle a to najmä vysokou horúčkou, ku ktorej sa pridá bolesť hlavy, svalov, končatín a chrbta. Tieto príznaky spolu s ich rýchlym nástupom môžu veľa ľudí zmiasť, keďže sú podobné bežným chrípkovým ochoreniam. Neskôr dochádza k nevoľnosti, zápalu hltanu, zvracaniu a hnačkám, čo už signalizuje, že sa jedná o vážnejšie ochorenie ako je bežná chrípka.

V ťažších štádiách dochádza aj ku krvácaniu, keďže ide o hemoragický typ horúčky, pričom postihnutý človek krváca z úst, ale aj iných telesných otvorov, niekedy dokonca zvracia krv. Dochádza tiež k výskytu vyrážky a to na trupu a končatinách. Krvácanie je však nielen vonkajšie, ale aj vnútorné, pričom postupom ochorenia dochádza k poškodeniu mozgu a nervovej sústavy a tiež k strate funkčnosti vnútorných orgánov, čo sa tiež prejavuje individuálne pri každom prípade.

Diagnostika

Diagnostika je možná na základe krvného vyšetrenia a sérologického vyšetrenia, kedy sa potvrdí prítomnosť vírusu v krvnej vzorke. Okrem toho prebieha anamnéza, teda zisťovanie príznakov, ale aj to, či sa mohol človek nakaziť týmto typom infekčného ochorenia, či bol v rizikových oblastiach alebo či prišiel do kontaktu so zvieraťom alebo iným človekom s rizikovej oblasti. Najúčinnejšími diagnostickými metódami na potvrdenie infekcie tak sú ELISA a RT-PCR.

Priebeh

Ochorenie má pomerne krátku inkubačnú dobu a obvykle pár dni po nakazení sa začnú prejavovať prvé príznaky, ktoré začínajú veľmi náhle. Ide o horúčku, bolesti hlavy a svalov, čo sa podobá na chrípku. Neskôr sa ale pridávajú aj bolesti chrbta, končatín a nevoľnosť, ktorú nasledujú obvykle zvracanie a hnačky. Pokiaľ nie je ochorenie zachytené včas a imunitný systém organizmu je slabý, dochádza k masívnemu krvácaniu a zlyhávaniu vnútorných orgánov.

Ako sa lieči: Marburgská horúčka

Liečba Marburgskej horúčky

Zobraziť viac

Ako prebiehala horúčka v Afrike

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Odporúčané