Časté infekcie a ochorenia? Príznaky, príčiny a prevencia slabého imunitného systému

Časté infekcie a ochorenia? Príznaky, príčiny a prevencia slabého imunitného systému
Zdroj foto: Getty images

Časté infekcie sa prevažne vyskytujú u mladých detí a seniorov. Pri dospelom jedincovi môžu poukazovať na oslabený imunitný systém. Kedy spozornieť a ako efekívne posilniť obranyschopnosť organizmu?

Časté opakujúce sa infekcie

Medzi najčastejšie príčiny návštevy lekára patria práve infekčné ochorenia. Sú i príčinou opakovaných návštev, predpisovania liekov a vyradenia pacientov z pracovnej činnosti.

Mýtus je, že zdravý človek by nemal mať žiadne infekcie. Určitému počtu infekcií a ochorení sa nevyhne žiadny jedinec.

Za fyziologický počet infekcií horných dýchacích ciest sa považuje vo veku do 5 rokov 6 – 8 infekcií za rok, u starších detí 2 – 4 infekcií za rok a v dospelosti 2-krát ročne.

Viac ako samotný počet infekcií má výpovednú hodnotu aj charakter a priebeh ochorenia

Časté infekcie sú typické najmä pre mladšie deti a naopak seniorov. Jedná sa o prípad nedostatočne vyvinutého imunitného systému u detí a  o oslabený imunitný systém u starších ľudí. Početné infekcie môžu prítomné i chorých jedincov s poruchami imunitného systému.

Zdravý dospelý človek by nemal trpieť častými infekciami, pokiaľ nejde o nezávažné sezónne ochorenie.

Imunita v skratke

Imunitný systém je súbor buniek, tkanív a orgánov, ktoré vytvárajú ochranu organizmu pred patogénmi – baktérie, vírusy, toxíny a iné.

Patrí sem koža (ochranný kryt tela), sliznice, pečeň, biele krvinky, lymfatický systém – cievy, uzliny, slezina, kostná dreň, týmus.

V súčasnosti sa prikladá význam črevného mikrobiómu, a teda črevnej mikrobiálnej rovnováhe. Zdravé črevá úzko súvisia s imunitným i nervovým systémom.

Infekcia je nákaza, resp. proces vnikania cudzieho organizmu do iného organizmu. Najčastejšia je vírusová a bakteriálna infekcia.

Rizikové skupiny pre poruchu a zníženie imunity:

  • novorodenci kvôli nezrelému imunitnému systému
  • starší ľudia kvôli zníženej funkcii imunitného systému
  • osoby s vysokou mierou chronického stresu
  • fajčiari a alkoholici
  • onkologickí pacienti
  • jedinci s nepravidelným spánkovým režimom a poruchami spánku
  • pacienti užívajúci lieky tlmiace imunitný systém
  • osoby po transplantácii orgánov a ťažkých operáciách
  • jedinci s cukrovkou
  • jedinci s obezitou
  • HIV pozitívne osoby
Imunitný systém človeka
Imunitný systém človeka. Zdroj foto: Getty images.

Príčiny vzniku oslabenej imunity

Opakované a časté infekcie majú rôznorodú etiológiu. Príčiny oslabeného imunitného systému môžu byť genetické vrodené i získané.

Imunodeficiencia, imunitná nedostatočnosť, nastáva v prípade, keď imunitný systém nedostatočne reaguje na prítomnosť patogénov. Príčinou sú najmä závažné stavy a ochorenia (HIV, ťažké infekcie, onkologická liečba, vrodené poruchy..).

Keď ľudský imunitný systém nedokáže rozlíšiť organizmu vlastné bunky od cudzorodých/škodlivých, hovorí sa o autoimunitnom ochorení. Za etiológiou stojí geneticky faktor a faktory prostredia.

Medzi autoimunitné ochorenia patrí napríklad diabetes 1.typu (cukrovka) reumatoidná artritída či  lupus.  

Imunodeficiencia i autoimunitné ochorenie je však vážnym zdravotným stavom.

I bežne zdravý človek môže mať v dôsledku interných i externých faktorov oslabenú imunitu a mierne vyššiu náchylnosť na prepuknutie ochorení.  

Faktory oslabujúce imunitný systém

Chronický stres

Jedným z častých dôvodov zhoršenej obranyschopnosti je práve nezdravá miera stresu a emočné vypätie. Jedná sa o častý opakujúci sa stres, ktorý má negatívny účinok nielen na imunitný systém.

Pod stresom organizmus produkuje stresové hormóny, ktoré potláčajú fyziologickú imunitnú odpoveď. Pri strese a úzkosti hrá úlohu kortizol, ktorý potláča činnosť imunitného systému znížením počtu lymfocytov.

Nedostatok spánku a regenerácie organizmu

Ďalším pomerne častým faktorom je nedostatočný spánok, spánková hygiena a celkovo regenerácia organizmu. Počas spánku telo spúšťa reparačné procesy. Keď je spánku málo, organizmus je v deficite a oslabuje našu obranyschopnosť.

Nezdravá nutrične nevyvážená strava

Nejedná sa o diétu či chudnutie. Základom zdravia a silného imunitného systému je črevný mikrobióm. Ak sa nezdravo a nevyvážene stravujeme, nášmu telu chýbajú potrebné živiny.

Pri nedostatočnom množstve vitamínov, minerálov a antioxidantov dochádza k oslabeniu imunity. Dbajte preto na príjem bielkovín, zeleniny, ovocia, vlákniny a zdravých tukov.

Vyhnite sa pravidelnej a častej konzumácii vysoko-spracovaných potravín, jednoduchého cukru, údenín a rôznych nezdravých pochutín s nulovou nutričnou hodnotou.

Dehydratácia organizmu je zdravotným rizikom. Dostatočný prísun tekutín zaisťuje, že sa z tela dostanú škodlivé a odpadové látky. Pitný režim by mala tvoriť primárne čistá voda. Ďalej minerálna voda, čaje či čerstvé ovocné šťavy. Nezdravé sú naopak sladené a umelo-sladené sytené nápoje.

Zisti viac: 10 prírodných zdrojov antioxidantov: potraviny, ktoré bojujú proti starnutiu a za zdravie

Nedostatok fyzickej aktivity

Pravidelná fyzická aktivita v rozumnej miere má priaznivý účinok na kardiovaskulárny, pohybový, respiračný i imunitný systém. Zlepšuje cirkuláciu krvi a lymfy, čo napomáha prenosu živín a naopak odplavovaniu škodlivín.

Iné faktory

Existujú aj ďalšie ovplyvniteľné i neovplyvniteľné faktory, ktoré môžu oslabiť imunitný systém, a to rôzne prebiehajúce či nedávno prekonané infekcie (respiračné, gastrointestinálne ochorenia..), chronické ochorenia, užívanie liekov (antibiotiká, kortikosteroidy), operácia, nedodržiavanie základných hygienických opatrení, vyšší vek človeka a iné.

Príznaky zhoršenej imunity

Nižšie je niekoľko príznakov, ktoré môžu poukazovať na oslabený imunitný systém:

  • Náchylnosť na vznik infekcie
  • Zvýšená frekvencia a trvanie choroby
  • Horší a dlhší priebeh bežného ochorenia
  • Tráviace problémy
  • Časté bolesti hlavy
  • Častá únava a slabosť
  • Bolesti svalov a kĺbov
  • Vypadávanie vlasov
  • Zlá kvalita kože, nechtov a vlasov
  • Pomalé hojenie rán
  • Kožné infekcie
  • Chronické infekcie dutín
  • Zápaly vnútorných orgánov
  • Chudokrvnosť (anémia)
  • Autoimunitné poruchy
  • Spomalenie rastu a vývoja u detí

Prevencia a podpora imunity

Plnohodnotný jedálniček a doplnenie živín

Pri kúpe potravín siahajte po tých, ktoré majú bohatú výživovú hodnotu. Vyskladajte si jedálniček, ktorý je bohatý na rastlinné i živočíšne bielkoviny, zeleninu, ovocie, vlákninu, komplexné sacharidy a zdravé tuky. Nevynechávajte ryby, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Prírodným pomocníkom pre podporu imunity je cesnak, cibuľa, kurkuma či echinacea.

V prípade, že Vám v strave určitá látka chýba, môžete siahnuť po výživovom doplnku. Pre imunitný systém je dôležitý najmä vitamín C, vitamín D, zinok a omega-3 mastné kyseliny.

Čítajte viac: 8 silných prírodných zdrojov vitamínu C v potravinách

Zdravá plnohodnotná strava
Zdravá plnohodnotná strava. Zdroj foto: Getty images.

Stoj fajčeniu a alkoholu

Úplné obmedzenie fajčenia tabakových výrobkov, bežných i elektronických cigariet a konzumácie alkoholu je to najzákladnejšie čo môžeme pre svoje zdravie urobiť.

Fajčenie i alkohol stoja za vznikom množstva kardiovaskulárnych, respiračných, psychických i onkologických ochorení.

Pravidelný pohyb do bežných dní

Pridajte si do Vášho dňa športovú aktivitu, cvičenie, beh či prechádzku. Okrem podpory fyzického zdravia a obranyschopnosti podporíte i duševné zdravie a fyziologickú sekréciu hormónov šťastia. Vyberte si zo začiatku telesnú aktivitu, ktorá Vás baví a motivuje k pohybu.

Vhodnou voľbou je pohyb vonku, nakoľko cez slnečné žiarenie prijímame vitamín D, ktorý stojí za silným imunintým systémom.

Spánková hygiena

Počas spánku naše telo regeneruje, reparuje, spracováva a ukladá podnety. Je základom správnej hormonálnej i nervovej činnosti. Nepodceňujte spánok a doprajte si pravidelne ideálne 8 hodín neprerušovaného spánku.

Zisti viac o spánkovej hygiene: 10 základných tipov pre kvalitný spánok

Eliminácia stresového faktoru

Správnym časovým manažmentom a určením priorít je možné predísť každodennému stresu v práci i osobnom živote. Aplikujte do svojho života taktiež overené upokojujúce techniky, ako je napríklad jóga, dychové cvičenie, meditácia či kreatívne hobby.

Dodržiavanie hygienických opatrení

Základom prevencie vzniku infekcií je osobná hygiena a dodržiavanie hygienických zdravotníckych opatrení. Príkladom je dôsledné umývanie a dezinfekcia rúk, izolácia či nosenie rúška v prípade ochorenia.

Ďalej eliminácia kontaktu s nakazeným jedincom a infikovanými predmetmi či vyhýbanie sa preľudnenému miestu počas sezónnych ochorení.

Odborná prevencia

Pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára i špecialistov patria k základnej odbornej prevencii vzniku chronických ochorení.

Pri akútnom ochorení neodkladajte zdravotné problémy a navštívte odborníka už v samotnom počiatku ochorenia. Zabráni sa tým riziku rozšírenia infekcie v tele a zníži sa samotné trvanie ochorenia.

Efektívnou prevenciou je vakcinácia, a teda očkovanie pred určitými typmi infekcie a patogénov. V súčasnosti je možná vakcinácia proti respiračným ochoreniam, ako je Covid-19 či sezónny druh vírusu chrípky.

Prevencia nákazy - základné hygienické opatrenia
Prevencia nákazy - základné hygienické opatrenia. Zdroj foto: Getty images.
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Primárne poruchy imunintého systému - ich diagnostika a liečba
  • solen.sk - Primárne imunodeficiencie a pohľad do činnosti imunitného systému
  • HAMPLOVÁ, Lidmila. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie, hygiena pro bakalářské studium a všechny typy zdravotnických škol. 3., aktualizované vydání. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-122-2.
  • DRNKOVÁ, Barbora. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena: pro zdravotnické obory. Sestra (Grada). Praha: Grada Publishing, 2019. ISBN 978-80-271-0693-6.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané