Infekčná mononukleóza: Aké sú príznaky, príčiny a liečba?

Infekčná mononukleóza: Aké sú príznaky, príčiny a liečba?
Zdroj foto: Schutterstock

Infekčná mononukleóza je celosvetovo rozšírené vírusové ochorenie sprevádzané najmä vysokou horúčkou, angínou a zväčšením lymfatických uzlín. Vírus je šírený medziľudským kontaktom. Ochorenie je prenášané najmä slinami a preto je prezývané aj ako „bozkávacia choroba“. Aké sú príznaky infekčnej mononukleózy, dostupné možnosti liečby a prevencia?

Charakteristika

Mononukleóza je ochorenie dôsledkom nákazy humánnym herpetickým vírusom Epsteina a Barrovej (skrátene EPV).

V menej prípadoch Cytomegalovírusom (CMV), Toxoplasma gondii, HIV či adenovírusom, no tie sú následne klasifikované ako „syndrómy podobné mononukleóze“.

Infekčná mononukleóza je rozšírená celosvetovo, no najčastejšie postihuje bielu rasu a ľudí v detskom a mladom veku. V dospelosti má viac ako 90 % populácie už vytvorené protilátky.

Typická pre mononukleózu je zvýšená telesná teplota až horúčka, angína a zväčšenie lymfatických uzlín

Vstupnou bránou vírusu do organizmu sú primárne horné dýchacie cesty.

Najčastejšie sa prenáša slinami. Z tohto dôvodu sa ochorenie často označuje ako „choroba bozkávania“.

Ochorenie je vyvolané vírusom, ktorého sa „nedá zbaviť“. To však neznamená, že je človek infekčný stále. Infekčný je jedinec len v období, keď je vírus v tele aktívny.

Toto obdobie je charakterizované prítomnosťou symptómov ochorenia a trvá 2 až 4 týždne.

Infekčnú mononukleózu prekoná človek s najväčšou pravdepodobnosťou iba raz za život a nemá tendenciu sa vracať. Avšak vírus môže pretrvávať v tele v kľudovej tzv. spiacej“ forme.

V zriedkavých prípadoch, najmä pri veľkom oslabení imunitného systému, nadmerne stresových situáciách, vážnych ochoreniach, v tehotenstve alebo v iných situáciách zaťažujúcich organizmus, sa môže vírus EPV v tele opäť aktivizovať a prejaviť ako iný druh ochorenia. 

Infekcia mononukleózy zvyčajne nie je závažná a pri odbornej liečbe príznaky ustúpia do 4 týždňov.

Príčiny

Je vírusovým ochorením, ktoré sa spravidla prenáša úzkym medziľudským kontaktom.

Infekčná mononukleóza je prenášaná Epstein-Barr vírusom najmä pomocou oro-faryngeálneho sekrétu, slinami a krvou.

Hlavnú vstupnú bránu tvoria dýchacie cesty, no prenos je možný aj prostredníctvom pohlavného styku.

Najčastejším druhom prenosu sú však sliny, a práve preto je ochorenie prezývané ako „bozkávacia“ alebo „detská choroba“. Práve preto postihuje najmä deti, dospievajúcich a mladých dospelých.

Mononukleóza je šírená najmä bozkávaním, zdieľaním poháru a príboru s inou osobou, kýchaním a kašľaním.

Epstein-Barrovej vírus sa v ľudskom organizme pomocou buniek sliznice nosohltana, slinných žliaz a lymfatického tkaniva mandlí rozmnoží, a následne sa krvou roznesie do celého tela.

Inkubačná doba infekčnej mononukleózy je približne 4 až 6 týždňov od styku s nakazenou osobou.

Možné je spozorovať niektoré prvé príznaky už po 1 až 2 týždňoch. Ide hlavne o únavu, zvýšenú teplotu a zväčšenie lymfatických uzlín v krku a podpazuší.

Pri neliečenej mononukleóze sa v niektorých prípadoch môže objaviť zaváženejšia komplikácia tejto choroby.

Ide o nepriechodnosť dýchacích ciest, poškodenie pečene, zápal mozgových blán, zápal srdečného svalu a iné komplikácie postihujúce hematologické, neurologické a kardiálne funkcie organizmu.

Jednou z najvážnejších komplikácií je ruptúra sleziny, ktorá býva spojená s intenzívnymi bolesťami brucha a príznakmi hemoragického šoku.

U malých chlapcov nakazených vírusom Epstein–Barrovej môže vo vzácnych prípadoch vyvolať Duncanovu chorobu – genetické ochorenie imunodificiencie viazané na chromozóm X spôsobujúce mutáciu genu SH2D1A.

Je preto vždy nutné odborné vyšetrenie a stanovenie liečby lekárom.

Bolestivé hrdlo, bolestivé lymfatické uzliny
Bolestivé hrdlo, bolestivé lymfatické uzliny ako jeden z príznakov mononukleózy. Zdroj foto: Cserhelyi photo.

Príznaky

Priebeh infekcie mononukleózou je individuálny: od asymptomatického (bezpríznakového) priebehu, cez bežne vyskytujúce sa príznaky až zriedkavo po vážne zdravotné komplikácie.

Ochorenie môže mať teda náhly začiatok a naopak slabý priebeh, alebo môžu byť prítomné mierne prejavy ochorenia. V niektorých prípadoch môže prebiehať vo forme veľmi ťažkého ochorenia.

Mononukleóza má však zvyčajne rýchly nábeh a charakterizujú ju 3 základné symptómy, ktoré sú podobné angíne: bolesť hrdla (angína), horúčka a zväčšené lymfatické uzliny.

Infekčná mononukleóza je prezývaná aj ako žľazová horúčka, kvôli zväčšeniu lymfatických uzlín, najmä v oblasti krku podpazušia i slabín a zväčšeniu orgánu sleziny a pečene (splenomegália a hepatomegália).

Ochorenie je sprevádzané bolesťou hlavy, bolesťou hrdla (angínou), opuchom a sčervenaním nosohltana, bolesťou a diskomfortom oblasti brucha, zvýšenou nadmernou únavou, celkovou telesnou slabosťou, nevoľnosťou, nechutenstvom a zvýšenou teplotou, či horúčkou okolo 39 až 40 stupňov.

Prítomný je biely povlak v hrdle a mandliach.

Horúčka sa prejavuje vo väčšine prípadov nákazy mononukleózy.

Možné prejavy a príznaky infekčnej mononukleózy:

  • Zväčšenie lymfatických uzlín.
  • Horúčka.
  • Potenie.
  • Zvýšená únava.
  • Chronický únavový syndróm.
  • Celková slabosť.
  • Malátnosť.
  • Nechutenstvo.
  • Zvracanie.
  • Bolesť brucha.
  • Bolesť hlavy.
  • Bolesť hrdla.
  • Tonzilitída.
  • Kožné vyrážky.
  • Angína.
  • Bolesť svalov.
  • Opuch nosohltana.
  • Opuch okolia očí.
  • Zväčšenie sleziny (splenomegália).
  • Zväčšenie pečene (hepatomegália).
Symptómy infekčnej mononukleózy
Symptómy infekčnej mononukleózy: citlivosť očí, bolesť hrdla, zväčšenie lymfatických uzlín, zhoršené dýchanie, horúčka, vyčerpanie, nechutenstvo, malátnosť, bolesť hlavy, opuch mandlí, bolesť brucha, nevoľnosť, pocit na zvracanie. Zdroj foto: Getty Images

Diagnostika

Keďže mononukleózu si možno pomýliť s hnisavou angínou, mali by ste vždy diagnostiku a liečbu nechať na lekára. 

Diagnostika prvotne prebieha na základe odborného vyšetrenia lekárom. Vyšetrenie zahŕňa odobratie anamnézy, posúdenie klinických príznakov a aspekčnú kontrolu stavu nosohltanu.

V počiatočnej fáze ochorenia sa mononukleóza môže zameniť s angínou, preto je potrebná diagnostika lekárom.

V rámci palpačného vyšetrenia lekár pohmatom diagnostikuje stav zväčšenia lymfatických uzlín a brušných orgánov. Využíva zobrazovaciu diagnostickú metódu ultrasonografie, najmä na presné zobrazenie vnútorných štruktúr pečene.

Vo väčšine prípadov dochádza k odobratiu vzorky povlaku sliznice hrdla na mikrobiologické laboratórne testy. Výsledok testu určuje prítomnosť vírusu mononukleózy v odobratej vzorke.

Pacientovi je odobraná vzorka krvi na hematologické vyšetrenie. Na základe sérologického testu je zistený krvný obraz, hladiny pečeňových testov, zápalové procesy a hladiny bielych krviniek v organizme pacienta.

Na základe heterofilných krvných testov na protilátky je možné preukázať prítomnosť EBV vírusu v organizme, pričom podľa presnej hladiny protilátok je taktiež možné rozlíšiť aj aktuálnu fázu (štádium) mononukleózy.

Potvrdenie mononukleózy zo vzorky krvi
Potvrdenie mononukleózy zo vzorky krvi. Zdroj foto: Schutterstock.

Prevencia infekčnej mononukleózy

Úplná prevencia pred vznikom vírusom nie je. Je možné však eliminovať rizikové faktory prenosu nákazy.

Primárnou prevenciou vírusu mononukleózy a zabezpečenie ľahkého priebehu ochorenia je zdravý životný štýl, silný imunitný systém a vysoká obranyschopnosť organizmu.

Vhodné je predchádzať šíreniu infekcie. V prípade výskytu tohto ochorenia v rodine a blízkom okolí sa odporúča dezinfikovať predmety, ktoré prišli do kontaktu so slinami infikovaného a sú potencionálnym zdrojom infekcie vírusu.

Infekčná mononukleóza sa prenáša najmä prostredníctvom slín, a preto je potrebné obmedziť fyzický kontakt vo forme bozkávania a zdieľania spoločných pohárov a príboru.

Prevenciou pred zdravotnými komplikáciami mononukleózy je odborná diagnostika a včasná liečba.

Mononukleóza v tehotenstve

Ochorenie EBV vírusom môže postihnúť aj dospelého človeka. Ak žena vírus EBV ešte nemala, môže ľahšie ochorieť, kvôli slabšiemu imunitnému systému počas obdobia gravidity.

Aj keď sa v prípade mononukleózy spôsobenej EBV jedná o herpetický vírus, vo väčšine liečených prípadov nezanechá následky na plode v tele matky. Konkrétne EBV vírus sa neprenáša trans-placentárnou cestou.

Vzhľadom na individuálny zdravotný stav je však vždy nutná konzultácia s lekárom.

Kvôli potencionálnemu riziku iných nebezpečných herpetických vírusov spôsobujúcich infekčnú mononukleózu (Toxoplasma, CMV...), je nutné odborné vyšetrenie a stanovenie liečby lekárom.

Počas celého obdobia gravidity je potrebné pravidelné sledovanie plodu i matky gynekológom.

Najčastejšie otázky a odpovede o Monononukleóze

Pýtate sa...

Čo je to mononukleóza?

  • Mononukleóza je vírusová infekcia, ktorá sa najčastejšie prenáša slinami, čo je dôvod, prečo sa prezýva ako choroba bozkávania". Potrebná je diagnostika a odborná liečba stanovená lekárom.

Aké sú hlavné príznaky mononukleózy?

  • Najčastejšie symptómy mononukleózy zahŕňajú horúčku, bolesť hrdla, angínu, únavu, slabosť, malátnosť, zväčšenie lymfatických uzlín, zväčšenú slezinu a pečeň.

Ako sa mononukleóza diagnostikuje?

  • Diagnóza mononukleózy zahŕňa anamnézu a fyzikálne vyšetrenie, pričom sa zameriava na príznaky a zväčšené lymfatické uzliny, slezinu či pečeň.
  • Potvrdenie diagnózy sa vykonáva krvnými testami, ako sú testy na prítomnosť heterofilných protilátok alebo špecifické testy na EBV vírus.

Ako sa lieči mononukleóza?

  • Liečba mononukleózy je symptomatická, zameriava na zmiernenie príznakov. Základom je dostatok odpočinku, pitný režim, doplnenie vitamínov a minerálov.
  • Súčasťou je užívanie liekov proti horúčke, bolesti a lokálne liečivá proti zápalu hrdla.
  • Bežne je pacient liečený v domácom prostredí, no v prípade zhoršenia stavu je potrebná hospitalizácia v nemocnici.

Je mononukleóza nákazlivá?

  • Áno, mononukleóza je nákazlivá. Prenáša sa úzkym medziľudským kontaktom, najčastejšie zo slín infikovanej osoby.

Kedy by som mal navštíviť lekára?

  • Ak máte príznaky, ktoré naznačujú mononukleózu, alebo ak sa respiračné príznaky zhoršujú, mali by ste se vyhľadať odbornú pomoc lekára. Včasná diagnostika a správna liečba zabraňujú zdravotným komplikáciam.

Existuje vakcína proti mononukleóze?

  • V súčasnosti nie je k dispozícii vakcína proti EBV alebo mononukleóze. Výskum v oblasti vakcíny však stále pokračuje.

Objavitelia Epstein-Barrovej vírusu mononukleózy

Prvýkrát v roku 1885 popísal infekčnú mononukleózu ruský lekár Filatov pod názvom idiopatická adenitida - lymfadenopatia. Následne doktor Pfeiffer toto ochorenie vzhľadom na jeho príznaky označil ako Drüsenfieber - žľazovú horúčku.

V roku 1964 virológovia Tony Epstein Yvonne Barrová pomocou mikroskopu prvý raz preukázali prítomnosť herpetického vírusu infekčnej mononukleózy.

Existenciu vírusu sa im podarilo dokázať z nádorových buniek Burkittovho lymfómu za pomoci elektrónového mikroskopu.

Ako sa lieči: Infekčná mononukleóza

Infekčná mononukleóza: Liečba liekmi i diétou a režimovými opatreniami

Zobraziť viac

Ilustračná videoukážka o infekčnej mononukleóze (Zdroj video: Youtube. Health in a Nutshell)

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk- Solen: Infekčná mononukleóza. Katarína Holečková
  • pediatriepropraxi.cz - Pediatre pro praxi: Infekční mononukleóza. MUDr. Helena Ambrožová, Ph.D.
  • internimedicina.cz - Interní medicína: Infekční mononukleóza a další onemocnění vyvolaná virem Epsteina a Barrové. MUDr. Dita Smíšková
  • ncbi.nlm.nih.gov - Ncbi: Infectious mononucleosis, Samantha K Dunmire and Kristin A Hogquist
  • healthline.com - Healthline: Everything You Need to Know About Mono. Jacquelyn Cafasso
  • medlineplus.gov - Medlineplus: Infectious Mononucleosis: Also called: Glandular fever, Kissing disease, Mono, Mononucleosis National Library of Medicine
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané