Bolesť v končatinách sa môže vyskytnúť po preťažení, úraze. Avšak, často je príznakom ochorenia. A to môže súvisieť s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami či s nervovým systémom. Bolesť končatín sa vyskytuje aj počas rastu detí a u tehotných žien.
Bolesť končatín súvisí s kosťami, kĺbmi, svalmi, cievami alebo s nervovým systémom. Už podľa samotnej bolesti vie človek určiť, ktoré miesto a kde ho bolí, a teda odlíšiť typ bolesti.
Ide väčšinou o príznak nejakého zdravotného problému alebo choroby. Preto netreba za žiadnych okolností bolesť končatín podceňovať. Či už ide o horné, alebo o dolné končatiny.
Veľakrát môže byť príčina ochorenia dokonca aj mimo boľavej končatiny.
Bolesť končatín z kĺbov
Bolesť kĺbov je síce samostatná bolesť, ale prejavuje sa na končatinách. Ak ide o kĺby končatín, takmer s istotou sa dá povedať, že ide o ochorenia lokálne, teda priamo v mieste danej bolesti.
Veľakrát ide o rôzne zápaly, infekcie, reumatické typy ochorení kĺbov, prípadne môže ísť aj o úraz a poúrazové bolesti.
Príkladom je taktiež artróza kĺbov. Tak je to tiež v prípade bolesti končatín, ktorá vyžaruje z bedra, keď je príčinou coxartróza (koxartróza).
Pri gonartróze bolí končatina v kolenách, z tade môže vyžarovať pod aj nad koleno.
V spojení s inými príznakmi je možné niekedy hovoriť aj o vážnejších chorobách, napríklad tuberkulóze kĺbov, a preto treba navštíviť odborníka.
Pre bolesť kostí
Bolesti kostí môžu signalizovať ochorenie, napríklad zhubného alebo nezhubného nádoru na kosti. Prípadne zápalové a infekčné ochorenie v kosti alebo kostnej dreni.
Samozrejme, ak ide o primárnu bolesť, ktorá nebola spôsobená úrazom, narazením alebo iným pôsobením externých faktorov na kosť končatiny.
V takomto prípade tiež treba vyhľadať lekára. Obvykle ortopéd, ktorý na základe ďalších vyšetrení, najmä CT a RTG stanoví konkrétnu chorobu.
Aj pre svalové príčiny
Svalové bolestikončatín vznikajú veľakrát z námahy a preťaženia daného svalu končatiny. Rovnako sú tieto bolesti následné napríklad po presilení konkrétnej svalovej partie a zväčša do dvoch dní zmiznú.
A bolesti môžu nastať aj pre dlhodobé státie.
V tom prípade je možné cítiť bolesť končatín v nohách zospodu, čiže bolesť chodidiel, a aj v predkoleniach, teda v lýtkach.
Pokiaľ sú ale primárne, bez zjavnej predošlej a vonkajšej príčiny, môže ísť o symptóm iných ochorení.
Bolesť sa prejavuje, napríklad aj svalovou slabosťou. Ako aj pri chrípke, ale aj pre ochorenie štítnej žľazy, prípadne aj o nejaké ochorenie svalu.
Neurologické bolesti
Bolesti, ktoré majú nervový pôvod, patria medzi veľmi nepríjemné a intenzívne. Prejavujú sa aj rôznym iným charakterom, ako napríklad tupá, pichavá či ostrá bolesť. Ako aj sprievodným príznakom, teda mravčením, prípadne brnením.
Vyskytnúť sa môže aj krátkodobá neschopnosť ovládať postihnutú končatinu. Na niektoré problémy, ktoré sprevádzajú tieto bolesti, je možné reagovať aj rehabilitačnou alebo inou domácou liečbou za pomoci cvičenia. Veľakrát sa ale jedná o komplikované zdravotné problémy, ktoré sa dajú odstrániť len chirurgicky.
Dobrým príkladom je syndróm karpálneho tunelu, ktorý sa odstraňuje operáciou. Môže ísť ale aj o rôzne druhy neuropatických ochorení ako je bolesť končatín pri cukrovke.
Prípadne môže ísť o problémy spôsobené stavcami chrbtice. Pri bolestiach v krížovej oblasti, býva prítomná bolesť od chrbtice, ktorá vystreľuje do sedacieho svalu, stehna a celkovo do dolnej končatiny. Alebo pri dráždení spinálneho koreňa je bolesť, ischalgia, prítomná v sedacej časti, z tade môže vyžarovať aj do stehna.
Ale aj o ochorenia, ktoré majú pôvod v inej časti tela, ale pomocou nervového systému sa prejavujú na nervových zakončeniach na končatinách. Práve kvôli možnosti, že ide o sekundárnu bolesť a symptóm vážnejšej choroby je najlepšie vyhľadať lekára.
Cievy a bolesť končatín
Veľmi veľa bolestí dolných končatín je cievneho typu. V tomto prípade dochádza buď k rôznym zápalom v cievach alebo inému narušeniu ich priechodnosti a funkčnosti. To sa prejavuje bolesťou v končatinách.
Častokrát ide o upchatie ciev, čiže aterosklerózu tepien. Keď sa nedostáva do dolných končatín dostatok potrebných látok a kyslíka cez krvný obeh. A tak sú podvyživené a reagujú bolesťou.
Navyše končatiny pociťujú rýchlejšie únavu, a to hlavne pri fyzickej aktivite. Príkladom je aj, a to pri závažných postihnutiach, bolesť končatín pri chôdzi.
Okrem tepien dolných končatín, postihnuté môžu byť aj žily. toto viditeľné ochorenie je známe pod názvom kŕčové žily, ale aj varixy dolných končatín.
Podobne môže byť bolesť končatín cievneho pôvodu aj príznakom pre Bergerovu chorobu alebo pre rôzne krvné zrazeniny, ktoré je nutné čo najskôr odstrániť.
Bolesť kostí u detí a čo je rastová bolesť
Rast kostí je súčasťou detského veku a dospievania. Rastová bolesť sa vyskytuje hlavne pri prudkom raste kostí. Bolesť končatín u detí nastupuje zväčša v pokoji a počas noci. Tento typ bolesti nie je príznakom ochorenia.
Avšak, je potrebné, aby sa odsledovali pridružené ťažkosti. Rastová bolesť končatín sa vyskytuje samostatne. Nepridružujú sa k nej iné ťažkosti, ako sú napríklad opuchy končatín či celkové príznaky, medzi ktoré patrí aj horúčka.
Bolesť končatín počas tehotenstva
V tehotenstve ženy pociťujú zvýšený nápor na organizmus. Už počas prvých mesiacov sa zvyšuje celkový objem tekutín v tele. Samozrejme, zvyšuje sa celková váha tehotnej.
V tehotenstve je teda normálne, že žena priberie aj 10 - 16 kilogramov.
Čo nie je vôbec prehnané priberanie na váhe. A tieto zmeny zvýšene zaťažujú pohybový aparát, a to aj kĺby.
A aj preto je častý výskyt bolesti končatín v tehotenstve. V tomto prípade je potrebné, aby bol dodržiavaný pokojový režim, vykladanie dolných končatín na vyššiu úroveň. A pri intenzívnych bolestiach, ak sa vyskytnú aj iné ťažkosti, vyšetrenie.
Vo všeobecnosti nie je prečo váhať s návštevou lekára, ak pociťuje človek bolesť na končatinách. V prípade, že táto bolesť nemá zjavnú vonkajšiu príčinu a nie je len reakciou na nejaký externý a predošlý podnet. Pretože, veľakrát ide o vážnejší problém, ktorý treba podchytiť čo najskôr.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.