Koža má ochrannú funkciu, obsahuje potné, mazové žľazy, chlpové lôžka a iné súčasti s rôznym významom. Je najväčším orgánom tela a tak isto ju môžu postihovať rôzne ochorenia. Jedným z ich prejavov je práve vyrážka. Okrem toho sa na koži týmto príznakom prejavujú aj ochorenia iných častí tela. Čoho všetko môže stáť za vznikom vyrážky?
Vyrážkasa môže nachádzať na kožina povrchu tela, ale napríklad aj na vnútorných slizniciach. Niekedy sa objaví vyrážka len sporadicky, ale sú aj prípady, kedy sa objaví vo väčšom množstve.
Ak sa vyrážka objaví na koži, odborne sa jej hovorí exantém, pokiaľ sa nachádza na sliznici, ide o enantém. Vyrážky sa môžu objavovať len lokálne na určitej časti tela, ale aj po celom tele, globálne. Tvar môže byť rôzny, od jemnej škvrny až po vyčnievajúce vyrážky.
Ak sa vyrážky vyskytujú vo väčšom množstve, môžu a vyskytovať buď v rôznych tvaroch, alebo aj nepravidelne v určitej oblasti. Vývoj vyrážky má tiež určitý priebeh.
Neskôr sa z nej môže vytvoriť buď neškodná šupinka, ale napríklad aj prasklina, vriedok alebo väčší vred. Po vrede môže na koži ostať nepríjemná jazva.
Väčšina vyrážok je lokálneho charakteru a ide o reakciu, či už alergickú aleboimunitnú. Napríklad na styk pokožky s nejakou látkou alebo bodnutie hmyzom.
Pokiaľ je vyrážka sprevádzaná začervnenaním, prebieha v jej okolí zápalový proces a môže ísť o nejakú kožnú infekciu. Taktiež môže ísť aj o toxickú reakciu na lieky alebo na vonkajšie podnety, či alergickú reakciu imunitného systému na alergén.
Pokiaľ sa k vyrážke pridajú aj teploty či horúčky, môže ísť aj o infekčný pôvod. Viacero kožných, pohlavne prenosných ochorení, ale aj iných ochorení sprevádza lokálna vyrážka alebo viacero vyrážok po celom tele.
Najčastejšieje vyrážka príznakom kožných ochorení. Sem spadajú napríklad lupienka, čiže psoriáza. Prejavuje sa výskytom vyrážok a šupiniek na koži.
Rôzne dermatitídy spôsobené hubovými infekciami, tiež pri atopickom ekzéme je možné pozorovať vyrážku na pokožke.
V niektorých prípadoch vyrážka do pár dní zmizne, niekedy je však nutné jej liečbu konzultovať s dermatológom.
Príčin vzniku kožnej vyrážky môže byť pomerne veľké množstvo. V základe ich môžeme rozdeliť na:
vnútorné príčiny,
patrí sem napríklad porucha imunity,
ochorenie tráviaceho traktu,
užívanie niektorých liekov,
prebiehajúce infekčné ochorenia...
vonkajšie príčiny,
možno sem zaradiť napríklad poštípanie hmyzom,
upchatie mazovej žľazy,
podráždenie kože,
alergickú reakciu na nejaký faktor...
Prečo môžu vzniknúť vyrážky? Možné príčiny uvádzame nižšie.
Nezávažné kožné vyrážky a akné
Obyčajné nezávažné vyrážky, kedy dochádza kupchatiu pórov nečistotami. Najskôr ako tvrdá červená vyrážka, neskôr s hnisavým ložiskom a lokálnym opuchom, býva na dotyk bolestivá.
Tieto klasické vyrážky sa môžu objaviťnajčastejšie na tvári, nose, uchu, aj ako vyrážky na krku. Časté sú vyrážky na chrbte, a to hlavne vo forme akné.
Akné alebo aj acne vulgaris je najčastejšie chronické ochorenie kože. Vyskytuje sa najmä v puberte. Prejavuje sa ako vyrážky vo forme vriedkov. Spôsobuje ich zápal mazových žliaz a následné uzavretie.
Presná príčina nie je známa, ochorenie je multifaktoriálne. Na jeho vzniku sa podieľajú genetická predispozícia, hormonálna disbalancia, životný štýl, stres, užívanie niektorých liekov (napríklad kortikosteroidov), používanie nevhodnej kozmetiky, niektoré potraviny a potravinové doplnky.
Pri upchatí mazovej žľazy vznikajú aj tukové vyrážky, cysty. Odborne sa tento druh tukovej cysty nazýva atherom. Ten sa následne môže zapáliť, opuchne, sčervená a je bolestivý na dotyk.
Pri zápale chlpového lôžka môže byť vyrážka v podpazuší, medzi obočím, ale aj v nose, na hrudi, stehnách, zadku. Zapáliť sa môže prakticky ktorékoľvek chlpové lôžko, či potná žľaza. A to hlavne ako následok upchatia.
Alergická reakcia
Na koži sa objavujú vyrážky aj pri alergickej reakcii. Alergická reakcia je vlastne prehnaná reakciaimunitného systému na nejaký alergén, teda látku, ktorá človeku za bežných okolností neškodí. Napríklad po požití potravinového alergénu.
Vyrážky ako štípance - pupienky vznikajú často na základe opuchu kože okolo rozšírených ciev. Do okolitého tkaniva z cievnej štruktúry uniká pri vzniku pupencov najmä histamín. Histamín sa zúčastňuje pri alergických reakciách, ale aj pri zápale.
Častým sprievodným javom je opuch tváre a sliznice dýchacích ciest. Ten spôsobí ich zúženie a sťažené dýchanie, v najhoršom prípade až upchatie a dusenie.
V súvislosti s alergiou je veľmi nebezpečný aj anafylaktický šok. Je život ohrozujúci stav, kedy je imunitná odpoveď organizmu veľmi rozsiahla a neprimeraná.
Infekčné ochorenia
Viacero iných infekčných ochorení je známych väčším výskytom vyrážky. Lokálne sa objavuje vyrážka najmä pri rôznych infekčných ochoreniach.
Môže ísť o pásový opar. Je spôsobený herpetickým vírusom, podobne sú na tom aj ovčie kiahne. Obe ochorenia spôsobuje vírus Varicella Zoster, skratka VZV, patrí medzi tzv. Herpes vírusy.
Pre ochorenie je typická vyrážka, horúčky a svrbenie kože. Šíri sa vzduchom a pri priamom kontakte s nakazeným človekom.
Ovčie kiahnie vypuknú po prvom kontakte s VZV, ako primoinfekcia. Vírus nie je nikdy z tela úplne eliminovaný. Následne sa vírus po preliečení a potlačení ukrýva v nervových gangliách. To sú malé uzlíky nervového tkaniva v ľudskom tele.
Pri oslabení imunity, pri nadmernom strese, či pre iné ochorenie sa VZV reaktivuje a prejaví sa ako pásový opar.
Vyrážka je typická aj pre osýpky. Taktiež typické detské ochorenie, a to hlavne detí vo veku okolo 5 rokov. Ide o vysoko nákazlivú infekciu, ktorá sa prejavuje horúčkou, zápalom očných spojiviek, kašľom a vyrážkami po celom tele.
Napríklad aj rubeola je typické detské ochorenie infekčného pôvodu. Prenáša sa vírusom rubeola. Prejavuje sa začervenanou vyrážkou, najprv na tvári a neskôr po celom tele.
Ruža alebo odborne aj erysipelas (eryzipel, erysipel) je ochorenie, ktorého pôvodcom je Streptococcus pyogenes. Vzniká pri ňom ohraničené flegmonózne ložisko.
Najskôr je prítomná napnutá, bolestivá a lesklá koža. Neskôr sa tvoria vyrážky, pľuzgiere a v horšom prípade aj ložiská s nekrotickým (odumretým) tkanivom.
Najčastejšie sa vyskytuje na dolných končatinách (80%) a menej často na tvári (20 %). Prítomné je okrem vyrážok a zdurenia aj bolesť, horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, zdurenie lokálnych uzlín.
Vyrážkami sa prejavuje ajšarlach , pričom tieto sa nazývajú šarlachové exantémy. Ich pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes. Ochorenie sprevádza horúčka, a tiež bolesť v krku.
Vyrážka sa môže vyskytnúť napríklad aj pri zápale mozgových blán, a to vtedy, ak sa baktérie, ktoré meningitídu spôsobujú, dostanú do krvného obehu a odtiaľ do celého tela. Badateľné sú aj menšie modré škvrny.
V niektorých prípadoch sa môže vyrážka objaviť aj pri infekčnej mononukleóze. Vírusové ochorenie je spôsobené EB vírusom, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Častejším príznakom je veľmi silná únava a zväčšenie lymfatických uzlín na krku.
Iným príkladom infekčného ochorenia je tuberkulóza kože, známa ako TBC kože. Má viacero typov a prejavov, ale medzi hlavné kožné príznaky patria:
vyrážky,
uzlíky,
kožné defekty,
bradavice,
hnisavé pustlky.
Našťastie výskyt tejto formy ochorenia je veľmi nízky. Vzniká prienikom Mycobacterium tuberculosis do kože. Tá sa tam dostáva tak ako zvonka, aj zvnútra, a to krvnou alebo lymfatickou cestou.
Svrab odborne scabies je ochorenie, ktoré vyvoláva roztoč Sarcoptes scabiei. Ten žije v koži, kde si vytvára malé chodbičky. Prejavom je svrbenie, vyrážky, neskôr červené vyrážky, ako následok bakteriálnej infekcie aj hnisavé vyrážky.
Najčastejšie sa vyskytuje medzi prstami, na zápästí, bruchu, členkoch, ale aj na genitáliách u mužov a v rozkroku. U žien vyrážkami na prsiach. Udetí sa vyskytuje na tvári a u novorodencov po celom tele.
Prenáša sa kontaktom, posteľnou bielizňou, ale aj pohlavným stykom. Preto je dôležitá osobná hygiena, i dostatočná starostlivosť o bielizeň v ubytovniach.
Pohlavne prenosné ochorenia
Viaceré pohlavne prenosné choroby sú typické vyrážkou. Príkladom je aj syfilis. Ten sa odborne nazýva aj lues, ktorý spôsobuje baktéria Treponema Pallidum.
Je pohlavne prenosné ochorenie, ktorého prenos zabezpečuje akákoľvek telesná tekutina. Dokonca dochádza aj k prenosu z matky na dieťa.
V prvej fáze, do troch týždňov, sa na tele objavujú pri syfilise vyrážky s červeným alebo červenoružovým zafarbením a s jasným ohraničením, vystupujúce na povrch. Nezvyčajné nie je ani vypadávanie vlasov.
Neskôr sa objavuje tvrdý vred, ako tvrdá vyrážka. Okrem zjavných prejavov, nastáva bezpríznaková fáza. Po rokoch prechádza lues do posledného štádia. To sa najčastejšie prejavuje na centrálnom nervovom systéme, ale aj na srdci, veľkých cievach, kostiach.
Neskoré štádium vedie najčastejšie k duševným poruchám. Ich hlavnou príčinou je poškodenie mozgu. Ako najhoršia neskorá komplikácia ochorenia je smrť.
Mäkký vred je taktiež pohlavne prenosné ochorenie. Vyvoláva ho Haemophilus ducrey. Prejavuje sa vyrážkami na genitáliách, kde vznikajú bolestivé vredy.
Postihnuté sú aj lokálne uzliny, a to v slabinách. Menej často sa môže objaviť vyrážka na iných častiach tela, a to hlavne na pere, prstoch alebo mandliach.
Genitálny opar alebo aj herpes je vysoko infekčný. Okrem prejavov herpes vírusu na perách, dochádza pri sexuálnych praktikách aj k prenosu ochorenia na genitálie.
Tu vyvoláva kožné prejavy, ako sú vyrážky, pľuzgieriky, vriedky. U mužov vyrážky v rozkroku, teda na penise, ale aj v močovej rúre, čo vyvoláva bolestivé močenie a tak isto aj bolestivý pohlavný styk.
U žien sa prejavuje na pyskoch, ale aj na sliznici pošvy a krčka maternice. Ak príde k prvotnej infekcii v tehotenstve, môže sa infekcia preniesť aj na plod. K prenosu prichádza aj počas pôrodu na novorodenca.
Pričom u novorodencov tieto infekcie prebiehajú veľmi ťažko. S celkovými prejavmi, otravou krvi, zápalom mozgu, až s následkom úmrtia, a to hlavne pri neskoro liečenom alebo neliečenom ochorení.
Genitálne bradavice sa vyskytujú na vonkajších pohlavných orgánoch, ale v niektorých prípadoch sa vytvárajú aj ich vnútorných slizniciach. Rovnakoako aj genitálny opar sa môžu vyskytovať aj v okolí konečníka.
Okrem vyrážok na genitáliách spôsobujú aj bolesť, pálenie, svrbenie. Spôsobuje ich HPV vírus. Z HPV sú to typy, ktoré však nevyvolávajú rakovinu krčka maternice.
AIDS môže mať tak isto kožné prejavy. Na základe poruchy imunitnej funkcie, dochádza ku kožným infekciám a ochoreniam. Medzi ich príznaky patria vyrážky, zväčšené lymfatické uzliny, tiež horúčka, zápaly a iné.
Tráviaci systém
Veľmi často sa vyrážka prejavuje aj pri niektorých ochoreniach tráviaceho systému. Napríklad pri ochoreniach hrubého čreva ako je ulcerózna kolitída. V tomto prípade ide o zápalové ochorenie spôsobujúce vredy v hrubom čreve.
Chronickým zápalom tráviacej trubice, čiže tenkého čreva, hrubého čreva a niekedy aj pažeráka, je typická Crohnova choroba. Jej najčastejšie príznaky sú síce hnačka, bolesti brucha a únava, ale aj tu je možné pozorovať vyrážku.
Spolu s ulceróznou kolitídou majú rôzne komplikácie. Jednou z nich je aj ochorenie kože. To môže mať rôzne kožné prejavy a aj vyrážky.
U človeka možno nájsť ako príznak rôzne afty, biele vyrážky na ďasnách, sliznici ústnej dutiny, aj vyrážka na jazyku.
Pokiaľ má človek celiakiu, čiže mu črevo nespracováva lepok, môže sa toto ochorenie prejavovať aj vyrážkou podobnou herpesu na lakťoch, kolenách a tiež vyrážkou na tvári.
Na bruchu sa môže vyskytnúť menšia vyrážka pri poškodeniach pečene. Napríklad je to pri cirhóze pečene, pri ktorej dochádza k chronickej nekróze pečeňových buniek, ktoré sú nahradzované väzivom, a tak prichádza k prestavbe pečeni.
Vyrážka sprevádza aj viaceré horúčkovité ochorenia, napríklad aj Kawasakiho chorobu. Tá je síce u nás menej rozšírená, ale najčastejšie ňou trpia malé deti. Pri tomto ochorení dochádza k zápalu malých a stredne malých tepien.
Rôzne kožné prejavy majú aj iné ochorenia, či už ide o systémové choroby postihujúce viaceré orgány, alebo o ochoreniach niektorých konkrétnych vnútorných systémov.
Diagnostika a možnosti liečby vyrážok
Vyrážka môže mať nezávažný pôvod a pomerne rýchlo vymiznúť. Noapak, niekedy môžu byť príznakom kožného, infekčného či iného vnútorného ochorenia. Potrebná je preto návšteva lekára.
Pri diagnostike sa opiera lekár o údaje o celkovom zdravotnom stave pacienta, alergiách, životnom štýle či užívaní liekov. Základom je aspekčné vyšetrenie, posúdenie klinických príznakov a laborátorne vyšetrenie.
Pacient môže byť preposlaný nielen k dermatovenerológovi, ale v niektorých prípadoch i alergiológovi, gastroenterológovi, gynekológovi, či iným špecialistom podľa podozrenia diagnózy.
Možné liečebné postupy:
Lokálne masti a krémy (kortikosteroidy, antibiotiká, antifungálne krémy).
Antihistaminiká (lieky proti alergickým prejavom).
Kontakt s dráždivými látkami (chemikálie, rastliny).
Ako sa diagnostikujú vyrážky?
Navštívte dermatológa, ktorý vykoná fyzické vyšetrenie a podrobne sa opýta na vaše príznaky, anamnézu a životný štýl. V niektorých prípadoch môže byť potrebné vykonať špecifické testy, ako napríklad testy na alergie alebo kožnú biopsiu.
Áno, vyrážky môžu byť príznakom systémových ochorení, ako sú autoimunitné choroby, či závažné infekcie. Preto je dôležité konzultovať pretrvávajúce alebo závažné vyrážky s lekárom.
Ako môžem predchádzať vzniku akné?
Vyhýbanie sa známym alergénom a dráždivým látkam.
Dostatočná osobná hygiena.
Udržiavanie čistej a hydratovanej pokožky.
Nosenie ochranného oblečenia pri kontakte s dráždivými látkami.
Vyvážená strava s elimináciou jednoduchého cukru.
Dodržiavanie potravinových intolerancií a alergií.
Dostatok pitného režimu vody.
Stresový manažment.
Kedy by som mal navštíviť lekára kvôli vyrážkam?
Ak vyrážky pretrvávajú dlhšiu dobu.
Ak sú veľmi bolestivé alebo sa rýchlo zhoršujú.
Ak sú sprevádzané inými príznakmi (horúčka, dýchacie ťažkosti).
Ak sa rozširujú na väčšie plochy tela.
Ak sú vyrážky na neobvyklých miestach (genitálie, brucho..).
Ak sú spôsobené alergickou reakciou a nereagujú na bežnú liečbu.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.