Vysoký krvný tlak sa častejšie vyskytuje v primárnej forme, keď nie je jeho príčina presne známa. Avšak sekundárna hypertenzia je príznakom iného ochorenia.
Vysoký krvný tlak sa odborne označuje ako hypertenzia.
Svetová zdravotnícka organizácia (SZO či WHO) definuje vysoký krvný tlak ako:
Arteriálna systémová hypertenzia v dospelosti označuje stav, keď príde k dlhodobému zvýšeniu krvného tlaku nad hodnoty 140 / 90 mmHg. Takto zvýšený krvný tlak musí byť nameraný viacerými nezávislými meraniami, a to minimálne dvakrát.
Ide o najčastejšie ochorenie srdcovo-cievneho systému, ktoré údajne postihuje až 25 % svetovej populácie.
Vieme, čo je to krvný tlak?
Pojem krvný tlak poznáme všetci.
Krvný tlak je hydrostatický tlak krvi, ktorý je vytváraný krvou na stenu ciev. Vzniká pri vypudzovaní, čiže vytláčaní krvi zo srdca do ciev.
Srdce je svalová pumpa, ktorá pumpuje okysličenú krv do celého organizmu, a to neprestajne.
Najvyšší tlak krvi sa označuje aj ako systolický krvný tlak sTK.
Ten vzniká pri stiahnutí srdcového svalu a vypudení krvi do aorty. Jeho hodnota by nemala byť vyššia ako 140 mmHg.
Naopak, diastolický krvný tlak dTK je prítomný pri uvoľnení srdcového svalu a nasávaní krvi do srdca.
Je to najnižšia hodnota tlaku, ktorá by nemala byť vyššia ako 90 mmHg.
Prvý sa zapisuje systolický a druhý diastolický krvný tlak.
Čiže: sTK pred lomkou 120 / 80 dTK za lomkou.
Krvný tlak nie je počas celého dňa rovnaký. Jeho výška sa mení na základe rôznych činiteľov. Ako je fyzická či duševná aktivita, záťaž a pokoj, spánok, poloha tela, doba dňa - denný rytmus (cirkadiánny rytmus).
Je úplne normálne, že krvný tlak postupne stúpa s vekom.
Hypertenzia sa rozdeľuje na primárnu a sekundárnu formu.
Pričom primárna forma je ochorením, ktoré nemá presne odhalenú príčinu. Na vzniku tohto druhu sa podieľajú rozličné rizikové faktory. Označuje sa preto aj ako multifaktoriálna.
Niektoré rizikové faktory sú ovplyvniteľné a druhé neovplyvniteľné.
Príkladom tých neovplyvniteľných je vyšší vek, pohlavie, genetická predispozícia či porucha vazomotorickej regulácie.
Z tých, ktoré sa dajú človekom ovplyvniť sú to napríklad nadváha a obezita, fajčenie, nadmerný stres či všeobecne nesprávna životospráva. A negatívne vplýva aj znečistenie okolitého životného prostredia alebo vzduchu.
Primárna, teda esenciálna hypertenzia, nemá známu príčinu. Na rozdiel od sekundárnej, ktorá je dôsledkom iného zdravotného problému.
Bežné zvýšenie krvného tlaku
Je úplne normálne, ak si človek nameria vysoký krvný tlak za istých podmienok, ktoré nie sú chorobné.
Krvný tlak je ovplyvnený fyzickou záťažou. Stúpa pri manuálnej práci, rýchlej chôdzi, chodení do schodov, pri behu, turistike, pri športovej aktivite.
Dôležité je, aby následne v pokoji postupne ustúpil.
Rovnako, krvný tlak stúpa aj pri duševnej čiže psychickej záťaži. Ak sa niekto rozčúli, má dlhodobý pracovný stres, problémy v rodine a podobne.
Dlhodobý stres je za vznikom aj iných zdravotných ťažkostí okrem hypertenzie. Príkladom je syndróm dráždivého čreva či tetánia.
Hypertenzia - riziko vzniku iných ťažkostí
Dlhodobo zvýšený krvný tlak krvi má negatívny dopad na celý organizmus. Pri jeho pretrvávaní trpí samotný srdcovo-cievny systém, oči, obličky a celé ľudské telo.
Tabuľka uvádza štádiá hypertenzie podľa vplyvu na organizmus
Štádium
Popis
I. štádium
hypertenzia ešte nespôsobila organické zmeny.
II. štádium
pre chronický výskyt spôsobuje zmeny na orgánoch a orgánových systémoch,
zmeny zatiaľ nespôsobujú poruchu funkcie orgánov,
príkladom sú oči, cievy, zväčšenie ľavej komory srdca.
III. štádium
organické zmeny spôsobujú poruchu funkcie a z toho vyplývajú rozličné ťažkosti,
Stav ťažkej a akútnej formy vystúpenia krvného tlaku, ktorý ohrozuje zdravie a život človeka.
Krvný tlak stúpa nad hodnoty 210 / 130.
Podmienkou krízy je prítomnosť ostatných ťažkostí. Príkladom sú neurologické symptómy (závraty, vracanie, porucha rovnováhy či pohyblivosti), bolesť na hrudi,porucha zraku. Vážnou komplikáciou je cievna mozgová príhoda, srdcové zlyhávanie, či infarkt srdcového svalu.
Často je jej príčinou nedostatočná, či zanedbaná liečba vysokého krvného tlaku. Prípadne sekundárna hypertenzia. Čítajte tiež článok Hypertenzná kríza.
Bolesť ako príčina vyššieho krvného tlaku
Príkladom inej, nie dlhodobej príčiny hypertenzie, je bolesť.
Hodnoty tlaku krvi zvýši aj bolesť. Tento negatívny subjektívny pocit je síce nepríjemný, ale potrebný. Bolesť je ochranou pred poškodením organizmu alebo jeho časti.
Vzniká ako dôsledok pôsobenia rôznorodých síl alebo iných poškodzujúcich činiteľov. Tie pôsobia buď zvonka na telo, pri popálení či úraze, ale aj zvnútra, ako sprostredkovanie symptómu choroby.
Bolesť je príznakom rozličných ochorení, a často sa vyskytuje ako prvá.
Bolesť vzniká v CNS, čiže centrálnej nervovej sústave - mozgu. Pocit bolesti je sprostredkovaný nervovými zakončeniami v koži alebo vo vnútorných orgánoch.
Bolesť môže byť akútna, ktorá vzniká náhle či chronická, tá je dlhodobá. Povrchová bolesť je dobre lokalizovaná, napríklad na koži.
Naopak, viscerálna, čiže hlboká somatická bolesť sa ohraničuje horšie a často sa prenáša na iné miesta, ako vzniká. Poznáme aj fantómovú bolesť, ktorá je pociťovaná z miesta amputovanej časti tela.
Sekundárna hypertenzia
Tento druh hypertenzie sa označuje tiež ako symptomatická. Čiže ide o stav, keď je známa organická príčina zvýšenia krvného tlaku.
Postihuje približne 5 - 15 % postihnutých s hypertenziou, ostatné prípady zastupuje esenciálna forma.
Najčastejšie príčiny sekundárnej hypertenzie sú:
hormonálne, ako je napríklad feochromocytóm, primárny Aldosterizmus, Cushingov syndróm, hypertyreóza, akromegália,
ochorenia endokrinného systému, čiže žliaz s vnútornou sekréciou - nadobličky (dreň či kôra), hypofýza,
Vysoký krvný tlak v tehotenstve, spolu s opuchom môže značiť preeklampsiu. Tá je riziková pre tehotnú, ale aj pre plod.
V prípade tehotenstva sa o ňom hovorí ak:
Systolický krvný tlak stúpa nad hranicu sTK 140 mmHg. Je diastolickýtlak vyšší ako dTK 90 mmHg.
Ako hypertenzia sa označuje aj v momente, ak krvný tlak stúpne o:
systola sTK 25 mmHg,
diastola dTK 15 mmHg,
v porovnaní s hodnotami tlaku krvi pred tehotenstvom.
U 5 - 7 % tehotných žien sa vyskytuje takzvaná gestačná hypertenzia. Až 20 % prvorodičiek môže mať hypertenziu.
Preto je meranie krvného tlaku počas prehliadok u lekára významné. Dôležité je upozorniť lekára - gynekológa pri náhodnom domácom nameraní hypertenzie.
Tieto príznaky v tehotenstve neprehliadnite:
bolesť hlavy,
porucha zraku,
nauzea, teda napínanie na vracanie,
až vracanie,
opuchy, najskôr začínajú na nohách a v okolí členkov, neskôr postupujú aj vyššie.
Hypertenzia v detskom veku
V období detstva sa vyskytuje v nižšej miere. Uvádza sa 1 - 2 % vekovej kategórie od 10 do 16 rokov. Percento stúpa na 15 v prípade mladých od 20. do 30. roku života.
Rovnako ako v dospelosti, tak aj v detstve je rizikom pre vznik rozličných ťažkostí a neskorších ochorení. Platí to najmä pre aterosklerózu alebo iné srdcovo-cievne ochorenia a poškodenie obličiek. Preto je jej včasné odhalenie veľmi dôležité.
Primárna hypertenzia sa vyskytuje v nižšej miere v porovnaní so sekundárnou. Medzi najčastejšími príčinami je obezita, ale aj problémy s obličkami.
Výstup krvného tlaku nad 95. percentil hodnoty pre daný vek, pohlavie a výšku.
Samozrejme, meraná hodnota musí byť potvrdená v 3 nezávislých meraniach. Dôležité je pri meraní krvného tlaku dodržať zásady - keď je dôležitá správna poloha dieťaťapri meraní, vhodné umiestnenie manžety a jej šírka a pokoj pred meraním.
Hypertenzia je nebezpečná, a to z dôvodu, že sa dlhšiu dobu môže vyskytovať aj bezpríznakovo - asymptomaticky. Práve táto jej vlastnosť z nej robí zákerného spoločníka ľudského zdravia.
Často sa označuje aj ako tichý zabijak. Jej prvým príznakom môže byť akútny infarkt srdcového svalu alebo cievna mozgová príhoda.
Pri diagnostike je dôležitá anamnéza, prítomnosť rodinného výskytu a ostatných rizikových faktorov. Samozrejme, dotyčný opisuje svoje ťažkosti. Opakovane sa meria krvný tlak, dopĺňa sa 24 hodinové meranie, takzvaný tlakový Holter.
Dôležité je vyšetrenie celého organizmu a odhalenie následkov hypertenzie.
Preto sa dopĺňa EKG, ECHO, RTG, sonografia, CT či MRI (podľa potreby a vyskytujúcich sa ťažkostí), očné vyšetrenie - očného pozadia. Plus sa robí odber krvi a moču na laboratórne vyšetrenie.
Liečba a dôležité upozornenie.
Ak má človek hypertenziu a užíva lieky - liečbu si samovoľne neupravuje. Ordinovanú terapiu nevynechá. Rizikom je akútna forma - hypertenzná kríza.
Snaha o domáce liečenie či rôzne babské rady nepomôžu. Nutná je medikamentózna terapia.
Používajú sa lieky z rôznych skupín a prospešná je hlavne ich kombinácia.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.