ZZ - Ischemická choroba dolných končatín - NEPUBLIKOVAŤ DUPLICITA

ZZ - Ischemická choroba dolných končatín - NEPUBLIKOVAŤ DUPLICITA
Zdroj foto: Getty images

Ischemická choroba dolných končatín je ochorenie tepien, ktoré sa vyskytuje najčastejšie vo vyššom veku a pri tomto ochorení dochádza k nedokrvenosti niektorej z dolných končatín. Choroba je sprevádzaná postupným zužovaním priesvitu tepien až úplnou uzáverou tepny, kedy prichádza k nedokrveniu tepny a v najhoršom prípade nastáva gangréna postihnutej nohy, kedy sa musí pristúpiť až k jej amputácii. To však len v prípade dlhodobého neliečenia tejto cievnej choroby.

Charakteristika

Toto ochorenie postihuje vždy tepny a ide o ischemickú chorobu, ktorá so sebou prináša postupné zužovanie priesvitu tepny vyživujúcej dolnú končatinu, pričom konečným dôsledkom ochorenia je úplné uzavretie prietoku tepny a následkom toho dochádza k ischemii, čiže nedokrvenosti. V momente vytvorenia tepenného uzáveru prestáva byť končatina pod týmto uzáverom vyživovaná dostatočným množstvom krvi, ale aj živinami a kyslíkom.

Tento stav je veľmi vážny a obvykle trvá dlhšie obdobie, než príde k úplnej nedokrvenosti, pričom na procese sa podieľa najmä ateroskleróza, čiže kôrnatenie tepien, prípadne iné ochorenia spôsobujúce zúženie prietoku krvi. V poslednej dobe je ischemické ochorenie dolných končatín na vzostupe a to aj preto, že priamo súvisí so životosprávou a najmä tým, že čoraz viac ľudí fajčí, má nadváhu a vysoký cholesterol. V úvodných štádiách je pritom ochorenie bezpríznakové, pri neliečení ale choroba končí gangrénou.

Príčiny

Dôvodom ischemickej choroby môže byť ateroskleróza, ktorá spôsobí zúženie prietoku krvi a následne aj vytvorenie krvnej zrazeniny, prípadne môže byť na príčine Bürgerova choroba, ktorá spôsobuje tiež zúženie tepien z fyziologického hľadiska. V niektorých prípadov môže byť spúšťačom aj vaskulitída, čiže zápal ciev alebo nervová porucha, ktorá môže ovplyvniť postihnutú cievu. Rizikovým faktorom pre vznik choroby je aj fajčenie, vysoký cholesterol a obezita.

Príznaky

Prejavy ochorenia závisia na rozšírení choroby a štádia, pričom na úvod obvykle nie je v prvom štádiu badateľný žiaden viditeľný príznak. Niektorí ľudia môžu mať okraj končatiny chladnejší pri nízkej okolitej teplote. Neskôr sa však už začnú objavovať prvé príznaky a to najmä krívanie, ktoré je nepravidelné a pri prudkej námahe alebo nadmernom zaťažovaní končatiny sprevádzané aj bolesťou postihnutej končatiny. Pokiaľ však človek s aktivitou prestane, bolesť ustúpi.

Neskôr sa objavujú na postihnutej nohe aj trofické zmeny, najčasteišie vo forme suchej kože, ochablého svalstva, pomalého rastu ochlpenia, neskôr prichádza k vyššej lámavosti nechtov a úplnej strate ochlpenia. Postupom ochorenia je už bolesť nohy trvalá a to aj v noci. Pokiaľ pacient napriek týmto príznakom nenavštívi lekár, prichádza ku kritickému štádiu choroby, ktoré je charakteristické svalovými zášklbami a kŕčmi a dochádza postupne k odumieraniu končatiny, najskôr od prstov.

Diagnostika

Ochorenie sa vyšetruje jednak na základe anamnézy, kedy lekár zisťuje od pacienta postupnosť príznakov, ale tiež na základe fyziologického vyšetrenia, kedy porovná farbu, teplotu a trofické zmeny na oboch končatinách. Taktiež sa pohmatom a posluchom kontroluje pulz na oboch tepnách nohy a hľadá sa rozdiel. Vykonáva sa aj ultrazvukové vyšetrenie a Dopplerov test, taktiež arteriografia, čo je zobrazovacie vyšetrenie ciev a tiež duplexná farebná sonografia.

Priebeh

Choroba má zvyčajne dlhodobejší priebeh a na úvod prebieha bez viditeľných a vonkajších príznakov. Zužovanie priesvitu tepny je dlhodobejší proces a príznaky sa dostavia až po úplnom vytvorení uzávery a po znížení okysličovania a dodávky krvi do končatiny. Neskôr človeka začne trápiť krívanie a bolesti nohy počas námahy, pridajú sa trofické zmeny a problémy s nechtami a ochlpením, pokožka sa stane suchou. Pokiaľ nie je problém riešený, nastávajú permanentné bolesti a odumieranie.

Ako sa lieči: Ischemická choroba dolných končatín

Ako sa lieči ICHDK?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu