Čo je preeklampsia? Je rizikom pre tehotenstvo? Príznaky až eklampsia

Čo je preeklampsia? Je rizikom pre tehotenstvo? Príznaky až eklampsia
Zdroj foto: Getty images

Preeklampsia je vážne ochorenie, vyskytujúce sa len počas tehotenstva. Prejavuje sa vysokým krvným tlakom, opuchmi a proteinúriou, teda nadmerným vylučovaním bielkovín močom. Objavuje sa po 20. týždni tehotenstva, veľmi zriedkavo skôr. Predstavuje veľmi závažnú komplikáciu tehotenstva a pôrodu, ktorá ohrozuje život plodu i matky. 

Charakteristika

Preeklampsia postihuje 2 až 8 % tehotných žien. 

Je jednou z najčastejších príčin predčasných pôrodov s možným zanechaním následkov na zdraví novorodenca, ako aj úmrtí matiek a novorodencov. 

Môže sa vyvinúť z plného zdravia alebo nadväzovať na tehotenskú hypertenziu, ako aj na predchádzajúcu hypertenziu vzniknutú ešte pred tehotenstvom. 

Preeklampsiu rozdeľujeme na miernuťažkú

Podľa času nástupu ju rozdeľujeme na tri formy, podľa časového rozpätia nástupu príznakov:

  • Včasná forma - príznaky, ktoré sa objavili pred 34. týždňom tehotenstva.
  • Stredná forma - príznaky ochorenia objavujúce sa po 34. týždni do 37. týždňa tehotenstva. 
  • Neskorá forma - príznaky ochorenia sa objavili po 37. týždni tehotenstva. 

Včasná forma pred 34. týždňom tehotenstva. Spojená býva s poruchou činnosti placenty a vnútornými orgánmi plodu, s funkciou nadobličiek a pečene plodu. 

Stredná a neskorá forma býva spojená s poruchou adaptácie srdcovo-cievneho systému matky. 

Mierna preeklampsia, neskorá, nie je vyvinutá z placentárnej poruchy. Prejavuje sa zvýšeným tlakom krvi matky v kľude, nad hodnoty 140/90 mmHg, opuchmi dolných končatín a zvýšeným vylučovaním bielkovín močom. 

Ťažká preeklampsia je spojená s včasnou a strednou formou. Objavuje sa po 20. týždni tehotenstva. Prejavuje sa vysokým tlakom krvi nad hodnoty 160/110 mmHg, veľkým vylučovaním bielkovín močom, opuchmi a rýchlym progresom s komplikáciami, až možným úmrtím plodu. 

U tehotných, ktoré pred tehotenstvom trpeli vysokým tlakom, sa v niektorých prípadoch vyvinie tiež preeklampsia. Vtedy hovoríme o superponovanej preeklampsii

Zriedkavo sa vyvinie preeklampsia po pôrode, čo sa označuje ako popôrodná preeklampsia.

Príčiny

Príčina nie je doposiaľ známa, ale pripisuje sa genetickým a imunologickým faktorom a neexistuje ani spoľahlivý skríning skorej diagnostiky.

Žiaľ, je možné ju diagnostikovať až po nástupe príznakov, ako je hypertenzia a proteinúria po 20. týždni tehotenstva. 

V počiatočnom štádiu tehotenstva sa oplodnené vajíčko implantuje do maternice a uhniezďuje sa pomocou klkov, ktoré napomáhajú k ukotveniu v maternici. Pri ukotvení do maternice, počas zdravého tehotenstva plod prijíma živiny a kyslík cez špirálne artérie maternice. 

Tým, aby sa prispôsobili zvýšenému vyživovaniu plodu, artérie podstupujú remodeláciu, ktorá sa začína už v prvom trimestri a končí sa v 18. až 20. týždni tehotenstva. 

Predpokladá sa, že pri preeklampsii sa vyvíjajúcim zárodkom v maternici zabráni správna premena špirálnych artérií v placentárnom riečisku, čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie a okysličenie placenty. Čím je placenta narušená už včasnom štádiu tehotenstva. 

Následným nedostatočným okysličením tkaniva placenty, i jej nedostatočným prekrvením, nie je schopná zabezpečiť dostatok živín a kyslíku pre plod. Tým plod bojuje o život a sám začína produkovať látky, ktoré zvyšujú krvný tlak matky. 

Tieto látky v tele matky vedú k zápalovým procesom a k materskej porušenej funkcii orgánov, ako pečeň, obličky, mozog. Tiež dochádza ku zmenám koagulačného systému, ku zvýšenej krvácavosti, k zúženiu ciev, rozpadu červených krviniek, čo má za následok vysoký tlak krvi a vylučovanie bielkovín močom, ktoré sú charakteristickým znakom práve pre preeklampsiu. 

prvorodičiek sa preeklampsia spája s imunitnou odpoveďou rodičky, tehotenstvo je pre ňu niečo nové, čo zvyšuje riziko. 

Vyskytuje sa častejšie u mladých žien v prvom tehotenstve, ale u starších žien sa zvyšuje riziko život ohrozujúce plod a matku. 

Preeklampsia v predchádzajúcom tehotenstve je riziková v každom ďalšom tehotenstve. Ak sa u žien vyskytla ťažká forma preeklampsie, ďalšie tehotenstvo je rizikové a musí prebiehať pod prísnym lekárskym dohľadom. 

U žien trpiacich pred tehotenstvom hypertenziou, je tiež zvýšené riziko pre preeklampsiu, tak isto aj pri ženách trpiacich diabetom. 

Rizikovou skupinou sú: 

  • prvorodičky, 
  • dlhší interval medzi pôrodmi viac ako 10 rokov, 
  • predčasný pôrod v predchádzajúcom tehotenstve, 
  • ochorenia obličiek,
  • obezita
  • vyšší vek rodičky okolo 40. roka, kde je až dvojnásobne vyššie riziko ako u mladších žien,
  • spojené je aj riziko pri tehotenstve mužského plodu, v dôsledku zvýšenej hladiny testosterónu. 

Najznámejším rizikom je žena, ktorá ešte nerodila

Ďalším rizikovým faktorom je rodinná anamnéza spojená s genetikou, ďalšie sú niektoré ochorenia, ako diabetes, autoimúnne ochorenia, chronické ochorenia obličiek, viacpočetné tehotenstvo, ochorenia štítnej žľazy, epilepsia a migrenózne stavy. 

Znížené riziko je po predchádzajúcom potrate alebo predchádzajúcom zdravom tehotenstve s rovnakým partnerom, čím sa však zmenou partnera toto riziko stráca. 

Príznaky

Príznaky sa výrazne líšia medzi jednotlivými ženami. Niekedy sa vyvíja bez akýchkoľvek príznakov.  

Najčastejším príznakom je zvýšený krvný tlak tehotnej ženy, ktorá sa prejavuje spočiatku ako bežná hypertenzia, čo môže sťažiť diagnostiku. 

Vysoký tlak krvi sa môže vyvíjať pomaly alebo môže mať náhly nástup

Pri viac ako 50% žien sa tiež objaví bolesť hlavy s poruchami videnia, dočasná strata zraku, rozmazané videnie, bolesť v nadbrušku, únava a niekedy aj nevoľnosť, zvracanie, čo súvisí so zvýšeným tlakom krvi. 

Viac o bolesti hlavy v tehotenstve sa môžete dočítať v článku: Bolesť hlavy v tehotenstve: Aké má príčiny a čo na bolesť?

Príznak preeklampsie je bolesť hlavy v tehotenstve. Zdroj: Gettyimages
Jeden z príznakov preeklampsie je bolesť hlavy v tehotenstve. Zdroj: Gettyimages

Hlavnými príznakmi pre potvrdenie preeklampsie sú (tabuľka)

Hypertenzia čiže vysoký krvný tlak prevyšujúci hodnotu nad 140/90 mmHg.
Proteinúria vylučovanie bielkovín močom nad hodnotu 300mg za 24 hodín.
Hyperurikémia zvýšená tvorba a následne zvýšená koncentrácia kyseliny močovej v krvi a znížením vylučovaním močom, ktorá vzniká ako následok narušenej funkcie obličiek.
Opuch a zadržiavanie tekutín v tele ktoré sa prejavuje rýchlym nárastom na hmotnosti tehotnej ženy nad 500g za týždeň. Opuchy sa najčastejšie vyskytujú na dolných končatinách, ale môžu sa objaviť aj na rukách, tvári, až opuchom celého tela.
Trombocytopénia je stav, kedy sa v krvi nenachádza dostatočné množstvo krvných doštičiek a býva príčinou zvýšeného krvácania.

Práve nedostatok krvných doštičiek môže signalizovať HELLP syndróm, spájaný s ťažkou formou preeklampsie.

Ten je označený pre ťažké poškodenie pečene a rozpadom červených krviniek, vyskytujúce sa u 4 až 12 % žien s preeklampsiou.

Prejavuje sa nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou v hornej časti brucha a bolesťami hlavy. 

Je to závažná komplikácia tehotenstva ohrozujúca život

Máte podozrenie, že aj vy môžete trpieť preeklampsiou?
Na rozpoznanie príznakov si prečítajte tiež článok:
Ako rozpoznať preeklampsiu a jej príznaky v tehotenstve? Poznaj riziká

Ďalšou závažnou komplikáciou je DIC - diseminovaná intravaskulárna koagulopatia. Tá je vyvolaná zápalovými procesmi v tele matky, poškodením pečene, charakteristická poruchou zrážania krvi.

Prejavuje sa zvýšenou krvácavosťou a vytváraním malých krvných zrazenín, ktoré bránia k prekrveniu orgánov a následne dochádza k ich poškodeniu. 

Viac o vysokom krvnom tlaku, jeho vplyvu na organizmus a možných komplikáciách sa môžete dočítať v našom článku: Vysoký krvný tlak: Čo je to arteriálna hypertenzia, prečo vzniká?
Pre informáciu o hodnotách krvného tlaku vám ponúkame Tabuľku: Aké hodnoty má nízky, normálny a vysoký krvný tlak

Diagnostika

Diagnostika je založená na sledovaní krvného tlaku a preukázaní bielkovín v moči, ktoré sú dôležitou súčasťou prenatálnej starostlivosti v poradni. 

Pri podozrení alebo výskyte niektorých príznakov, ako bolesti hlavy, problémy so zrakom, sa u tehotnej zameriava vyšetrenie na zmeranie krvného tlaku, vykonaní krvných testov, a tiež test na výskyt bielkovín v moči. 

Je dôležité poznať svoj tlak pred tehotenstvom. 

Za patologické hodnoty počas tehotenstva sa považuje tlak 140/90 mmHg. Pokiaľ žena trpela zvýšeným tlakom už pred tehotenstvom, vykonávajú sa ďalšie vyšetrenia, aby sa včas zachytila možná preeklampsia. 

Za rizikové sa považuje zvýšenie tlaku o 30 mmHg oproti normálnemu tlaku, meraného v pokoji dvakrát po sebe, s minimálnym 6 hodinovým odstupom. 

Pri podozrení na možnú preeklampsiu sa medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva vykonáva Roll-over test

Tehotná žena je uložená na ľavý bok a meranie krvného tlaku prebieha trikrát po sebe v 5 minútových intervaloch, až po dosiahnutie normálnej hodnoty krvného tlaku. Potom sa uloží na chrbát a znovu sa premeriava tlak v 5 minútových intervaloch. Pokiaľ sa spodný tlak - diastola zvýši o viac oko 20 mmHg, pravdepodobne dôjde k rozvoju preeklampsie počas tehotenstva. 

Diagnostické testy po určitom čase môžu preukázať bielkovinu v moči. Pri zvýšenom vylučovaní bielkovín močom sa v prvom rade musí vylúčiť zápal močových ciest a vyšetrenie pošvového fluóru. 

Laboratórnym vyšetrením krvi sa zisťuje možný výskyt chudokrvnosti a rozpad červených krviniek. Taktiež sa vykonávajú pečeňové testy

Aké laboratórne hodnoty svedčia o rozvoji preeklampsie? 

Pri vyšetrení krvi sa zvyšujú pečeňové hodnoty, hodnoty kyseliny močovej presahujú hornú hranicu a proteinúria, bielkoviny v moči sú viac než 300mg/24 hodín.

Vykonáva sa aj fyzikálnepalpačné vyšetrenie brušnej oblasti a sonografia plodu, aby sa overilo, že stav nijako neovplyvnil jeho vyživovanie. 

USG vyšetrenie srdcovej frekvencie u plodu
Ultrazvuková kontrola srdcovej frekvencie plodu u tehotnej ženy. Zdroj: Getty images

Funkcie fetoplacentárnej jednotky, teda vyživenie placenty, plodu a jeho orgánov u ženy trpiacej vysokým tlakom krvi sa počas tehotenstva sleduje rôznymi vyšetreniami. 

Vyšetrenia funkcie fetoplacentárnej jednotky (tabuľka) 

Ultrazvuková biometria ktorá umožňuje včas zachytili vznik hypotrofie u plodu. Pomocou ultrazvuku sa sleduje rastový vývin plodu, či rastie primerane k svojmu gestačnému týždňu a nedochádza k jeho zaostávaní v raste.
Dopplerova flowmetria sledovanie prietokov cez pupočnú šnúru preukáže poruchy prekrvenia.
Kardiotokografia odhalí vznik nedostatočného okysličenia plodu.
Non - stress test preukáže nedostatočné okysličenie plodu.
Oxytocínový záťažový test vykonávaný od 37. týždňa tehotenstva.

Biofyzikálne vyšetrenie plodu na základe vyšetrenia non-stress testu zaznamenáva nedostatočné okysličenie a vyživenie plodu.

Vykonáva sa po 27. týždni tehotenstva. Vyšetrením sa sleduje prirodzená aktivita plodu, jeho srdcová frekvencia počas spánku a keď je hore, hodnotená na základe jeho pohybov.

Za normálnych okolností sa jeho srdcová frekvencia zvýši pri pohyboch.  

Oxytocínovým záťažovým testom sa kontroluje srdcová frekvencia plodu pomocou CTG - kardiotokografu, po podaní infúzneho roztoku s oxytocínom, ktorým sa vyvolá záťaž podobná kontrakciám maternice, či je dieťa pripravené na pôrod.  

Priebeh

Priebeh sa môže u každej tehotnej ženy odlišovať.  

Čím závažnejšia je vaša preeklampsia a čím skôr sa v tehotenstve objaví, tým sú väčšie riziká pre vás a vaše dieťa. 

V prvom rade dochádza k poruche v placente, ktorá je nedostatočne prekrvená i vyživovaná, a tým aj k poruche vyživovania plodu. 

Plod sa tým bráni a jeho ochranným mechanizmom sa začína vylučovanie látok, aby pretieklo viac krvi pod väčším tlakom z ciev do placenty potrebné pre jeho vyživenie. Tieto látky sa  dostávajú cez placentu do krvného obehu matky a tie zvyšujú jej tlak krvi. 

Následkom toho dochádza k výskytu viacerých príznakov a komplikácii. Dochádza najmä k bolestiam brucha, vyššiemu krvnému tlaku, poškodeniu obličiek, pečene, mozgu, ale aj iných dôležitých orgánov, a to na základe zmien vnútornej výstelky ciev, na ktoré pôsobí zvýšený tlak krvi. 

Pri pretrvávajúcich príznakoch po určitom čase taktiež dochádza okrem bolestí brucha, aj k výskytom kŕčov v bruchu, prípadne vo forme zášklbov.

Pokiaľ nie je ochorenie liečené, dochádza aj k narúšaniu ciev v mozgu, čo má za následok poruchy prekrvenia a okysličovania mozgu.

To veľmi často vedie ku kŕčom celého tela a k poruchám vedomia. Časté je upadanie krátkodobo do bezvedomia, a to náhle bez varovania. 

Komplikácie preeklamsie sú vzácne, ale môžu spôsobiť predčasné odlučovanie placenty, odumretie tkaniva kôry nadobličiek, prasknutie pečene, krvácanie do mozgu, opuch mozgu, poruchy krvnej zrážanlivosti a HELLP syndrómu. 

Priamym následkom neliečenej preeklampsie je eklamptický záchvat

Preeklampsia, ktorá sa nelieči, môže viesť k závažným, až smrteľným komplikáciám pre vás, aj pre vaše dieťa. 

Komplikácie pre plod 

Najčastejšou komplikáciou z nedostatočnej funkcie placenty a následne spôsobenou poruchou prietokov cez placentu do plodu je obmedzeniu rastu.

V závažnejších prípadoch môže dojsť k rôznym stupňom rozvoja rastovej retardácii, ktorá môže viesť, až k smrti plodu. 

Ak nie je placenta dostatočne vyživovaná, nedodáva plodu dostatok krvi, kyslíka a živín, a tým dochádza k spomaleniu rastu

Medzi komplikácie taktiež patrí predčasné ukončenie tehotenstva a porodenie predčasne narodeného novorodenca, ktorý je ohrozený na živote. 

Preeklampsia a eklampsia

Stručné rozdelenie príznakov preeklampsie a eklampsie v tabuľke 

Preeklampsia Eklampsia
  • vysoký tlak krvi nad 140/90 mmHg,
  • proteinúria,
  • opuchy,
  • nevolnosť,
  • bolesť hlavy,
  • zhoršené videnie,
  • únava.
  • vysoký tlak krvi nad 210/130 mmHg vzniknutý náhle,
  • kŕčovité záchvaty,
  • strata vedomia,
  • tonicko - klonické kŕče,
  • postihuje nervový systém, kardiovaskulárny aparát a obličky,
  • je to stav život ohrozujúci.

Preeklampsia je jedna z neskorých foriem gestózy, charakteristická vysokým tlakom krvi, proteinúriou, opuchmi a s tým súvisiacou následnou nevoľnosťou, poruchami videnia a malátnosťou. V niektorých prípadoch môže prejsť do eklampsie

Eklampsia je vyvrcholenie ochorenia preeklamsie. Je to najťažšia forma neskorej gestózy, kedy dochádza ku kŕčovitému záchvatu, strata vedomia počas tehotenstva, alebo pri pôrode a následnou stratou pamäti. 

Objavuje sa zväčša u prvorodičiek, ale jej výskyt je možný aj pri opakovanom pôrode. Je sprevádzaná hypertenznou krízou, zníženým močením a prílišným vylučovaním bielkovín v moči.

Je to život ohrozujúci stav, na ktorý môže budúca matka zomrieť. 

Čo znamená pojem hypertenzná kríza? Viac informácií sa dočítate v članku:
Hypertenzná kríza: Ako sa prejavuje a lieči? Vysoký tlak čo ohrozuje zdravie?

Tento stav je častejší pri viacplodových tehotenstvách. 

Pred vznikom eklampsie dochádza väčšinou k silným bolestiam hlavy, zahmleniu a dvojitému videniu s nutkaním na vracanie.

Následne nastávajú tonicko-klonické kŕče podobné epileptickému záchvatu. 

Ak nastane u ženy eklampsia, mala by byť okamžite prijatá na jednotku intenzívnej starostlivosti, pretože môže dôjsť v prípade komplikácii až k zastaveniu dýchania, alebo aj k oslepnutiu. 

Liečba eklampsie spočíva v prerušení záchvatu formou podania sedatív, magnézia a kyslíku. Je nutné znížiť krvný tlak a zabezpečiť dostatok tekutín, čo je potrebné najmä pri ťažkých stavoch. 

Vzhľadom na to, že táto choroba je spojená so zvýšenou úmrtnosťou matiek aj novorodencov, odporúča sa hneď po stabilizovaní ženy tehotenstvo ukončiť, a to buď vaginálnou cestou, alebo operačne cisárskym rezom. 

Preeklampsia a druhé tehotenstvo 

Najčastejšie sa preeklampsia objavuje v druhej polovici tehotenstva, niekedy dokonca až na konci tretieho trimestra.

Je pravda, že preeklampsia sa najviac objavuje pri prvom tehotenstve, ale aj druhé tehotenstvo môže byť za určitých okolností na vznik preeklampsie náchylné

Je to vtedy, ak je veľký vekový odstup od prvého tehotenstva, napríklad 10 rokov.

Pokiaľ sa pri prvom tehotenstve vyskytla preeklampsia, alebo ak ňou trpela matka či sestra ženy, tak je tiež zvýšené riziko výskytu aj počas druhého tehotenstva. 

V tomto prípade je lepšie absolvovať pravidelné preventívne kontroly v tehotenskej poradni.

Pri druhom tehotenstve sa odporúča preventívne užívanie derivátov kyseliny acetylsalicylovej, ktoré tlmia zhlukovanie krvných doštičiek, a tým predchádza vzniku trombov. 

Ako sa lieči: Preeklampsia

Liečba preeklampsie: Hospitalizácia a jej ciele

Zobraziť viac

Zaujímavé video o preeklampsii

Galéria

Príznakom preeklampsie je i bolesť hlavy v tehotenstve. Zdroj foto: Getty images
USG vyšetrenie srdcovej frekvencie u plodu. Zdroj foto: Getty images
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • literatúra:
    • Nemoci v těhotenství: a řešení vybraných závažných peripartálních stavů: Binder Tomáš, kolektiv
    • Rizikové a patologické těhotenství: Hájek Zdeněk, a kolektiv
    • Moderní porodnictví : Roztočil Aleš a kolektiv
    • Vybrané kapitoly z intenzivní péče: Bartůněk Petr, Jurásková Dana, Heczková Jana, Nalos Danie
  • solen.cz - Hypertenze v těhotenství

V anglickom jazyku

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané