Nastáva akútne, ale aj chronicky. Je za ňou nízka hladina kyslíku alebo cukru v krvi. Vyskytuje sa pri otravách, horúčke, a to hlavne u detí a seniorov. Jej príčinou môžu byť aj rôzne ochorenia, napríklad srdca, pečene či psychiatrická porucha. Je to stav, keď je realita vnímaná chorobne.
Zmätenosť, nazvaná aj dezorientácia, amencia alebo inak aj konfúznosť je kvalitatívna porucha vedomia. Nastáva porucha vnímania, myslenia, vyskytuje sa nestabilnosť emócií. Celkovo je porucha vnímania reality.
Môže byť dočasná, keď trvá iba chvíľu, alebo dlhodobá, či trvalá. Vzniká akútne, náhle, rýchlo, alebo chronicky, čiže dlhodobo.
Ako taká, je vlastne kognitívnou poruchou. Mozog sa nevie vyrovnať s nejakou novou situáciou. Ide o kvalitatívnu poruchu vedomia, môže byť spojená s dočasnou stratou pamäti. Človek si obvykle nepamätá obdobie dezorientácie, niekedy aj krátky časový úsek pred a po.
Dezorientácia môže byť len priestorom, keď postihnutý nevie o tom, kde sa nachádza. Časom, keď nevie určiť dátum alebo aktuálny čas. Niekedy osobou. No môže ísť aj komplexnú dezorientáciu.
Zmätenosť ako príznak pri ochoreniach
Zmätenosť býva typickým príznakom viacerých ochorení. Napríklad pri chorobách nervového systému, pri metabolických ťažkostiach. Je súčasťou psychiatrických porúch.
Neurologické príčiny
Vo väčšine prípadov sa zmätenosť spája s neurologickými poruchami, najčastejšie napríklad s Alzheimerovou chorobou. Ide o závažné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým starších ľudí. Toto ochorenie spôsobuje nenávratné zmeny v mozgových bunkách, čo sa prejavuje zmätenosťou a tiež poruchami pamäte.
Niekedy môže byť dezorientácia aj pri Parkinsonovej chorobe. Ktorá tiež býva spojená s Alzheimerovou. V tomto prípade ide najmä o problémy s koordináciou pohybov.
Určitú mieru vnútornej zmätenosti, aj keď len v menšom meradle, môžu pociťovať aj ľudia s migrénou. Migréna je tiež ochorenie nervového systému. Prejavuje sa intenzívnou bolesťou hlavy, obvykle len jednej polovice hlavy, ktorá trvá aj niekoľko hodín.
U ľudí s epilepsiou môže byť zmätenosť prítomná po epileptickom záchvate. Pri celotelových kŕčoch je prítomná porucha vedomia. Keď sa človek po záchvate preberie, môže byť dezorientovaný, obnubilovaný.
Prítomná je aj strata pamäte, teda retrográdna a niekedy aj anterográdna amnézia. Znamená to, že pri retrográdnej amnézii, si nepamätá na okolnosti pred záchvatom. A pri anterográdnej na okolnosti krátko po prebudení.
Psychiatrické poruchy
Typicky je prítomná pri psychiatrických poruchách. Príkladom je delírium, často ako následokalkoholizmu. Rovnako, ako delírium, aj demencia môže byť spojená s alkoholizmom. Alebo ako následok iného ochorenia.
Rôzne psychotické stavy, organický psychosyndróm. Môže byť súčasťou poruchy spánku, pozornosti. Je sprevádzaná psychomotorickým nepokojom, trasením, teda tremorom. Pridružiť sa môžu halucinácie a bludy.
Otravy, lieky, psychotropné látky, alkohol a zmätenosť
Väčšinou náhle, ale chvíľkovo a dočasne nastáva dezorientácia, napríklad pri intoxikácii, teda otrave. Príčinou môže byť vysoká hladina alkoholu. Alebo omamné, čiže psychotropné látky, drogy.
Intoxikácia býva náhodná, ale aj úmyselná. Časté sú otravy psychofarmakami. Otrava a aj nedostatok kyslíka môže byť spôsobená oxidom uhoľnatým, pri horení, ako výfukový plyn. Tento stav prejde v momente, keď sa organizmus zbaví týchto toxických látok, alebo sa dotyčná osoba umiestni mimo ich pôsobenia.
Vyskytnúť sa môže aj pri nesprávnom užívaní liekov. Napríklad pri liekoch určených na nespavosť, nervozitu a depresiu. Podobne, aj po narkóze, teda v pooperačnej dobe.
Aj pri infarkte srdca a cievnej mozgovej príhode
Pri infarkte myokardu sa vyskytuje približne v 13 % zastúpení. Aj keď je jeho priebeh asymptomatický. Infarkt je akútna ischémia, nedokrvenie srdcového svalu, spôsobená upchatím cievy zrazeninou, trombózou. Tento stav sa prejavuje aj bolesťou na hrudi a bolesťou vystreľujúcou do ľavého ramena.
Problém s orientáciou môže nastať aj pri cievnej mozgovej príhode. Vtedy je mechanizmus podobný ako pri infarkte srdcového svalu. Ale prípadné zúženie alebo upchatie cievy nastáva na úrovni hlavy, teda mozgu.
Vplyvom akútneho upchatia cievy vyživujúcej mozog v dôsledku krvnej zrazeniny, kedy je prerušená do mozgu dodávka okysličenej krvi. Tento stav môže spôsobiť dočasné, ale aj trvalé poškodenie mozgu.
Dôležité je včasné rozpoznanie príznakovcievnej mozgovej príhody. Následne skoré vyšetrenie, CT a účinná liečba. Pri oneskorení alebo zanedbaní je poškodenie mozgu väčšieho rozsahu. U starších osôb sa môže zmätenosť prejavovať aj v prípade anémie, keď je nedostatočné okysličenie mozgu a iných orgánov.
Dezorientácia po úraze
Podobne nebezpečným stavom je aj otras mozgu. Ten vzniká v dôsledku úrazu, pádu, úderu alebo iného zranenia hlavy. Zmätenosť je jedným z príznakov otrasu mozgu. Okrem neho sa môže vyskytnúť krátkodobá porucha vedomia, ale aj pocit na vracanie, vracanie a strata pamäte, podobne ako po epileptickom záchvate.
Zápal, infekcia a dezorientácia
Zmätenosť je typická aj pre mnohé infekčné a zápalové horúčkové ochorenia. Častokrát sa prelína s delíriom pri rôznych horúčkach a infekčných ochoreniach respiračného systému.
Mozog môžu poškodiť aj rôzne zápaly, napríklad zápal mozgových blán, odborne nazvaný meningitída. Zápal môžu vyvolať buď vírusy alebo baktérie a je viac typov zápalov podľa pôvodcu. Najčastejšie sa prejavuje bolesťami hlavy a stuhnutosťou svalov na šiji.
Medzi infekčné ochorenia, ktoré môžu spôsobiť zmätenosť, patrí aj kvasinková infekcia, pokiaľ napadne nervovú sústavu. Človek trpí nespavosťou, depresiou, únavou a poruchami koncentrácie.
Taktiež pri syfilise, čo je pohlavne prenosné ochorenie. Jeho neskoré štádium sa vyznačuje napadnutím srdca, mozgu, miechy. Vedie k psychickým, duševným, poruchám. Končené štádium je smrť.
Ostatné príčiny dezorientácie
Dezorientáciou, a teda zmätenosťou sa prejavujú aj iné ochorenia a zhoršenie zdravotného stavu. Na psychiku má vplyv činnosť rôznych telových systémov.
Vzniká aj pri ochorení, ale aj pri zhoršení zdravotného stavu, ako je napríklad:
horúčka, hlavne u malých detí a starších ľudí
hypoglykémia, teda málo cukru v krvi
hyperglykémia, veľa cukru v krvi
zlyhanie srdca
nízky a vysoký krvný tlak
metabolický rozvrat
dehydratácia
ochorenie pečene, pri zlyhaní jej funkcie
zlyhanie obličiek
u starších ľudí aj pri bolesti
podchladení alebo prehriatí organizmu
nádor
porucha funkcie žliaz s vnútornou sekréciou, štítna žľaza, nadobličky
znížené prekrvenie mozgu, aj pri respiračných ochoreniach
wikiskripta.eu - informácie o poruchách vedomia na Wikiskriptách
Bc. Lukáš Tóth
Zdravotnícky pracovník
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.