Čo signalizujú kŕče v bruchu (i počas tehotenstva či u detí)?

Čo signalizujú kŕče v bruchu (i počas tehotenstva či u detí)?
Zdroj foto: Getty images

S bolesťou brucha a kŕčmi v tráviacom trakte sa za život stretne skoro každý. Kŕče môžu signalizovať diétne chyby, no i poukazovať na rôzne ochorenia. Kedy je vhodné navštíviť lekára? Čo pomáha na ich zmiernenie?

Nepríjemný pocit v bruchu, koliková zvieravá bolesť – tak sa približne dajú popísať kŕče oblasti brucha. Jedná sa o pichavú bolesť prichádzajúcu niekoľkokrát za sebou, ktorá trvá pár sekúnd.

Etiológia bolesti a kŕčov brušnej oblasti je pomerne rôznorodá a multifaktorálna.

Možné príčiny vzniku, príznaky, diagnostika, liečba a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Kŕče v bruchu – kŕče v tráviacom trakte

Kŕče a bolesť orgánov tráviacej sústavy majú mnoho podôb a závisia od presnej príčiny vzniku. Kŕče v bruchu sú najmä prejavom narušenia či podráždenia žalúdka a črevného traktu.

Žalúdočno-črevné kŕče je pomerne náročné lokalizovať. Brušné kŕče sú popisované ako zvieravé, rezavé a prichádzajúce vo vlnách.

Kŕče môžu byť signálom diétnej chyby, prejedenia či dôsledok konzumácie dráždivých jedál. Niekedy, a to najmä pri ich častom výskyte, môžu signalizovať potravinové intolerancie či zápalové ochorenie gastrointestinálneho traktu.

V oblasti brucha a panvy sa však nachádzajú aj iné orgánové sústavy, a preto môžu byť kŕče v oblasti brucha dôsledkom podráždenia rôznych orgánových systémov.

Etiológia a možné príčiny vzniku kŕčov

Bolesť je kontrolkou ľudského organizmu, ktorá signalizuje a poukazuje na vzniknutú poruchu či podráždenie.

Ako už bolo vyzdvihnuté vyššie, brušné kŕče môžu byť dôsledkom rôznych rizikových faktorov a ochorení. Nižšie sú spomenuté tie najčastejšie etiológie a príčiny vzniku bolesti i kŕčov brušnej oblasti.

Diétna (stravovacia) chyba

Bolesť a kŕče brucha sa často krát dostavia krátko po konzumácii nevhodného množstva či druhu potravy. Pri prejedení dochádza k spomaleniu tráviaceho traktu a spracovaniu živín. 

Pri konzumácii veľkých súst a tkzvn. hltaní, môže dôjsť k podráždeniu stien tráviacej sústavy.

Naopak pri nedostatočnom príjme potravyhladovaní dochádza k sťahovaniu, zvieraniu žalúdka a nepríjemným kŕčom.

Chybou môžu byť i nadmerne horúce, korenené pálivé jedlá, ktorá podráždia citlivý žalúdok. V najhoršom prípade sa jedná o otravu jedlom, kde jedinec skonzumuje nedostatočne tepelne upravenú, pokazenú a kontaminovanú potravinu.

Vo všeobecnosti pokiaľ telo pravidelne neprijíma dostatočné množstvo makroživín, mikroživín a vlákniny, môže bežne dochádzať k tráviacim ťažkostiam.

Častou chybou je tak nedostatočný príjem bielkovín a vlákniny a naopak nadmerný príjem jednoduchých cukrov a nezdravých tukov.

Často k nim dochádza pre nadmerný príjem jednoduchých cukrov a nezdravých tukov.

Zápcha (obstipácia)

Zápcha a teda nemožnosť vyprázdnenia stolice môže spôsobiť bolesť a kŕče, nafukovanie, nadúvanieplynatosť. Podľa dĺžky trvania a etiológie sa delí na akútnu resp. krátkodobú a chronickú.

Zápcha môže vznikať ako nedostatok príjmu vlákniny, stresom, nedostatkom pohybu, farmakoterapiou i organickými príčinami a poruchami tráviaceho traktu.

Stres a nervozita (emočný faktor)

Kŕče v bruchu sú pomerne často spojené so stresom a emočným vypätím.

Pred náročnou skúškou, pohovorom, výkonom či vystúpením môže nervozita reflexne spôsobovať kŕče tráviaceho traktu a krátkodobú zmenu vyprázdňovania (zápcha, hnačka, zvýšená frekvencia stolice).

Potravinové alergie a intolerancie

Medzi základné príznaky potravinových alergií a intolerancií patria aj kŕče v bruchu. Objavujú sa pomerne krátku dobu po konzumácii určitého alergénu, ako je napríklad lepok (glutén). Môžu spôsobiť bolesť žalúdka po jedle.

Iným príznakom je nadúvanie, zhoršené trávenie, plynatosť a problém s vyprázdňovaním (hnačka/zápcha).

Imunitný systém jedinca uvoľňuje protilátky na boj proti zložke potravy, ktorú vyhodnocuje ako nevhodnú. Medzi bežné potravinové alergie a neznášanlivosti patrí laktóza (mliečny cukor), lepok, sója, arašidy, vajíčka či korenia.

Najťažšia forma neznášanlivosti gluténu, a teda bielkoviny, ktorá sa nachádza v pšenici, jačmeni a raži, je ochorenie nazývané celiakia.

Lepok u týchto jedincov spôsobuje poškodenie steny tenkého čreva. Spôsobuje tak kŕče bolesti brucha, plynatosť, nadúvanie, únavu, bolesť hlavy a iné.

Gastroenteritída/žalúdočná chrípka

Jedná sa o zápalové ochorenie žalúdka, tenkého alebo hrubého čreva. Prejavuje kŕčovitými bolesťami brucha, celkovou slabosťou, nevoľnosťou, zvýšenou telesnou teplotou, niekedy vracaním a riedkou stolicou (hnačkou).

Je známa pod názvom žalúdočná či črevná chrípka. Môže byť spôsobená konzumáciu kontaminovanej potraviny, vírusom, baktériou či parazitom. Presnú etiológiu infekcie a medikamentóznu liečbu stanovuje lekár, gastro-intestinológ.

Gastroezofageálny reflux

Reflux je zažívací stav, pri ktorom sa žalúdočná kyselina vracia späť zo žalúdka do pažeráka.

Kyselina tak dráždi stenu pažeráka a  môže spôsobiť jej poškodenie. Dochádza k bolesti či kŕčom v hornej časti žalúdka.

Reflux sa môže pravidelne opakovať po jedle či po rannom vstávaní.

Vzhľadom na nekomfort a následné riziká neliečenia stavu, je vhodná úprava životosprávy, jedálnička a podporná medikamentózna liečba stanovená lekárom.

Chronické zápalové ochorenie čriev

Chronické zápalové ochorenie čriev je nepríjemným autoimunitným ochorením črevného traktu, ktoré je potrebné dlhodobo liečiť a sledovať gastro-intestinológom.

IBD = Inflammatory Bowel Disease = zápalové ochorenie čreva = idiopatický črevný zápal = nešpecifický črevný zápal. 

Crohnova choroba spôsobuje zápal v rôznych častiach tráviaceho traktu, čo môže následne viesť k bolesti brucha, kŕčom, hnačke, krvavej stolici, chudnutiu i zápalu v okolí konečníka.

Príkladom je i ulcerózna kolitída, chronické zápalové ochorenie postihujúce hrubé črevo a konečníku, ktoré sa prejavuje kŕčmi v bruchu, ale i hnačkou a následným chudnutím.

Ochorenia sa predstavujú najmä bolesťou a kŕčmi v bruchu po zaťažení tráviaceho traku. Nutná je tak úprava životosprávy, jedálnička, stravovaných návykov a prípadná podporná medikamentózna liečba.

Syndróm dráždivého čreva (žalúdka)

Syndróm dráždivého čreva je  chronický stav postihujúci hrubé črevo. Je to funkčné ochorenie, ktoré v celosvetovom meradle postihuje približne 10 % populácie.

IBS = Irritable Bowel Syndrome = syndróm dráždivého čreva.

Môže spôsobiť bolesť brucha, kŕče, nadúvanie, hnačku či zápchu. K spúšťajúcim faktorom tohto syndrómu je zaraďovaná nekvalitná strava, stres, genetická predispozícia, hormonálna nerovnováha a iné.

Dráždivý žalúdok, nazývaný aj ako funkčná dyspepsia, je funkčná tráviaca porucha. Častým prejavom dráždivého žalúdka je predčasná sýtosť, pocit plnosti, bolesť a kŕče v oblasti brucha.

Má multi-faktoriálnu etiológiu fyzických, psychologických a sociálnych faktorov. Jednou z možných príčin je nadmerná precitlivenosť nervového systému tráviacej oblasti.

Peptické (žalúdočné) vredy

Peptické vredy sú vredy, ktoré sa vyskytujú na vnútornej výstelke steny žalúdka aprípadne hornej časti tenkého čreva (dvanástnika). Najčastejším príznakom vredov je práve bolesť žalúdka, pálenie, citlivý žalúdok a kŕče v brušnej oblasti.

Vredy na žalúdku vznikajú najmä v prípade, keď kyselina poškodí povrch žalúdočnej sliznice, po nevhodnej dráždivej farmakoterapii alebo v dôsledku prítomnosti baktérie.

Zápal slepého čreva (appendicitída)

Ide o jednu z najčastejších chirurgicky riešených príčin bolestí brucha. Apendix (slepé črevo) je pomerne nevyspytateľné a pri jeho zápale môže vyvolávať silnú bolesť.

V typickom prípade bolesť začne nad pupkom a v strede brucha, pričom sa presúva  do pravého podbrušia. Jedná sa o akútny rizikový stav a je potrebná neodkladná návšteva lekára.

Čítajte tiež:
Zápal slepého čreva: Aké sú príčiny a typické príznaky apendicitídy?

Iné ochorenia

Nakoľko je bolesť brucha všeobecným častým príznakom pre veľa zdravotných obtiaží a diagnóz, môže sa jednať o narušenie iných okolitých orgánov - pankreatitída, gastritída, žlčníkové kamene, obličkové kamene, benígne či malígne ochorenie tráviaceho traktu a iných brušných orgánov.

Žlčové kamene bránia fyziologickému uvoľneniu žlče a je teda možné po jedle pociťovať bolesť a kŕče žalúdka. Pankreatitída sa zase vyznačuje pálením a bolesťou, ktorá je lokalizovaná najmä v ľavej hornej a strednej časti brucha.

Obličkové kamene vznikajú nahromadením minerálnych solí v moči. Ak močový kameň zostúpi z obličkovej panvičky nižšie do močových ciest, vznikajú záchvaty bolesti a kŕčov.

Vzhľadom na množstvo potencionálnych ochorení tráviacej, vylučovacej i pohlavnej sústavy, je potrebná diagnostika lekára.

Kŕče v bruchu v tehotenstve

Kŕče v bruchu počas gravidity vedia ženy vystrašiť.

Mierne kŕče v bruchu však nemusia značiť žiadny vážny zdravotný problém. V začiatkoch tehotenstva môžu byť kŕče spôsobené postupným naťahovaním ligamentov (väzov) a rastom maternice.

Na kŕče v bruchu a podbruší vplývajú aj samotné pohyby plodu. Ďalšou príčinou môže byť i plynatosť či tehotenská zápcha.

Silné, bolestivé a nešpecifické kŕče môžu byť i indikátorom vážnejších problémov s tehotenstvom alebo zdravím pohlavnej, či močovej sústavy ženy.

Niekedy môžu byť za kŕčmi aj kontrakcie, ktoré začínajú približne okolo 20. týždňa tehotenstva. Kontrakcie sú nepravidelné a ženské telo sa nimi postupne pripravuje na pôrod.

Oveľa závažnejšie sú ale situácie, ak kŕče indikujú mimomaternicové tehotenstvo, predčasné odlučovanie placenty, preeklampsiu či predčasný pôrod.

Pri akomkoľvek podozrení a silných kŕčoch je nutná konzultácia s gynekológom.

U netehotných žien sú veľmi časté kŕče v bruchu najmä pri silnej menštruáciípredmenštruačnom syndróme. Ojedinele sa však môže kŕčmi v oblasti brucha prejavovať aj zápal vaječníkov a preto je potrebné pri nešpecifickej bolesti vyhľadať pomoc gynekológa.

Kŕče u malých detí

Bolesti brucha patria v detskom veku k veľmi častým symptómom a k jedným z najťažších diagnostických problémov v pediatrii.

Vo väčšine prípadov sú mierne brušné kŕče u detí nezávažným tráviacim problémom. Sú však situácie, kedy je vhodné vyhľadať lekársku pomoc. 

Môže byť problém s trávením potravy, stolicou či fyziologickým odchodom vetrov.

Problémom môže byť i nepriechodnosť alebo upchanie čriev.

U detí v školských zariadeniach sú zase pomerne časté črevné infekcie - gastroenteritídy, ktoré sú spôsobené najmä infekciou vírusom, baktériou či parazitom.

Pri bolesti trvajúcej viac ako 3 hodiny, náhlej ostrej bolesti, horúčke, zvracaní, prítomnosti krvi v stolici a iných vážnych symptómoch, je potrebné u malých detí neodkladne vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Príznaky a prejavy. Kedy vyhľadať lekára?

Kŕče v bruchu sú pomerne častým problémom, a to i pri diétnej chybe či prejedení. Silné, dlhotrvajúce či opakujúce sa kŕče môžu signalizovať i vážnejšie problémy, a je preto vhodné byť ostražitý.

Kŕče sa prejavujú zvieravou ťahavou bolesťou, ktorá sa opakuje a prichádza vo vlnách.

Kedy akútne vyhľadať lekársku pomoc?

  • Ak máte silné a nešpecifické kŕče
  • Ak kŕče neprestávajú a nezoslabujú
  • Ak máte zvýšenú teplotu (horúčku)
  • Ak zvraciate alebo máte problém s vyprázdňovaním
  • Ak máte dlhotrvajúce a opakujúce sa kŕče
  • Ak pociťujete silnú bolesť na hrudníku
  • Ak pociťujete náhlu ostrú bolesť a kŕče v bruchu
  • Ak ste po úraze a pociťujete bolesť/kŕče
  • Ak máte krvi v stolici alebo je stolica čiernej/zelenej farby
  • Ak ste tehotná

Diagnostika a liečba brušných kŕčov

Prvotná diagnostika spočíva v základnom vyšetrení pohmatom, posluchom, odobratím anamnézy a posúdení klinických príznakov. Často je indikovaná ultrasonografia orgánov brušnej dutiny.

Podľa podozrenia lekára je následne volený ďalší diagnostický postup

Príkladom je endoskopia, gastroskopia, kolonoskopia, odobratie vzorky stolice, krvi, zobrazovacia metóda MRI, CT, RTG a iné vyšetrenia.

Na základe laboratórnych a zobrazovacích metód je zistená príčina vzniku kŕčov a bolesti brucha. Gastroenterológ následne volí postup liečby.

Vo väčšine prípadov sa jedná o úpravu životosprávy, jedálnička (diéty) a medikamentóznu liečbu. V závažných zriedkavých prípadoch je volená operačná liečba (napr. zápal slepého čreva).

Pri bakteriálnych infekciách tráviacej sústavy je indikovaná najmä antibiotická liečba. Pri zápalových ochoreniach sú volené kortikosteroidy či aminosalicyláty a iné liečivá eliminujúce zápalový proces.

Často sú volené antispasmodické lieky na uvoľnenie hladkej svaloviny gastro-intestinalneho traktu, antacidá na redukciu žalúdočných kyselín a v niektorých prípadoch i analgetiká proti bolesti.

Pri potravinových alergiách a intoleranciách je volená dlhodobá zmena a úprava stravovania za pomoci nutričného odborníka.

Domáca liečba – čo pomáha?

Žalúdočné kŕče spôsobené nezávažnými stavmi, ako je plynatosť, diétna chyba či prejedenie, sa môžu zvyčajne liečiť doma.

Silné či dlhotrvajúce kŕče je vhodné riešiť s odborníkom.

Cieľom domácej liečby je uvoľnenie svaloviny tráviaceho traktu, upokojenie žalúdku a podpora peristaltiky čriev.

Lokálna aplikácia tepla pomáha uvoľniť žalúdočnú svalovinu, prekrvuje danú oblasť a podporuje trávenie. Pozor však na teplo pri akútnych zápaloch.

Doporučený je kľudový režim.

Peristaltická masáž v smere pohybu čriev pomáha uvoľniť svalové napätie a reflexne stiahnuté mäkké štruktúry. Jemná masáž podporuje peristaltiku, trávenie, pohyb čriev a podporuje vyprázdňovanie i elimináciu plynatosti.

Pohybová aktivita a vhodné cvičenie pomáha prevenčne podporiť motilitu čriev, trávenie i samotné vyprázdňovanie.

Dôležitá je i hydratácia a to najmä pri strate elektrolytov v dôsledku dehydratácie (strate vody z organizmu pri vracaní či hnačke).

Zmena stravy môže pomôcť predchádzať bolesti i kŕčom žalúdka a podporiť celkové zdravie gastro-intestinálnej sústavy.

Konzumácia vlákniny môže ľuďom pomôcť so zápchou pomalým trávením.

Vhodný je dostatočný príjem vitamínov, minerálov probiotík. Je naopak potrebné obmedziť alkohol, kofeín, mastné, dráždivé, palivé a korenisté jedlá.

Dôležité je dodržiavanie diét potravinových intolerancií.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • healthline.com - What’s Causing Your Abdominal Pain and How to Treat It. Healthline. April Kahn
  • solen.sk - Bolesti brucha v detskom veku. Solen. MUDr. Iveta Čierna, PhD.
  • MARTÍNEK, Jan a Pavel TRUNEČKA. Gastroenterologie a hepatologie v algoritmech. Praha: Maxdorf, [2021]. Jessenius. ISBN 978-80-7345-684-9
  • healthdirect.gov.au - What causes upper stomach pain? Medical News Today. Deborah Weatherspoon, Ph.D., MSN
  • medicalnewstoday.com - 15 possible causes of abdominal pain. Medical News Today. Graham Rogers, M.D.

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané