Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída
Zdroj foto: Getty images

Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie srdca, konkrétne jeho vnútorného povrchu a výstelky, ktorá sa volá endokard. Konkrétne postihuje tento zápal obvykle srdcové chlopne a veľakrát ním trpia najmä ľudia s oslabenou imunitou, obehovým systémom alebo ľudia, ktorí prekonali už iné problémy so srdcom. Choroba má veľmi rýchly nástup a vzhľadom na to, ako aj závažnosť zápalu, ide o život ohrozujúci stav. Obvykle má bakteriálny alebo mykotický pôvod.

Charakteristika

Infekčná endokarditída je zápalové ochorenie spôsobené mikroorganizmami, ktoré sa mohli dostať do tela po ľubovoľnom poranení alebo úraze. Tieto mikroorganizmi sa dostanú do vnútra srdca do endokardu, kde sa zachytia najčastejšie na srdcových chlopniach a tu spôsobia zápal. Chlopňa môže mať tak zmenený povrch alebo tvar, pričom tieto baktérie a mikroorganizmi sú veľmi agresívne a sú schopné chlopne aj zničiť. Hrozí tiež riziko upchatia ciev a odumierania tkanív.

Ochorenie môže mať viacero foriem. Najčastejšia je subakútna forma, pri ktorej sa z dôvodu rozšírenia infekcie zníži prietok krvi v srdci a pri ktorej sa zároveň mikroorganizmi rozširujú do krvi, kde môžu spôsobiť upchatie ciev. Táto forma obvykle je smrteľná do roka. Horšou, ale aj vzácnejšou formou je akútna forma, ktorá je smrteľná už do 6 týždňov v prípade neliečenia a má celkovo rýchlejší priebeh, pričom v tomto prípade hrozí aj zakladanie ďalších zápalových ložísk v organizme.

Príčiny

Pôvodcom ochorenia sú baktérie alebo vo vzácnych prípadoch aj iné mikroorganizmy, ako plesne alebo chlamýdia, ktoré napadnú srdcovú chlopňu a v mieste zápalu vznikne zápalový trombus alebo vegetácia. Tento zápal veľmi rýchlo prepukne do vážnej formy, kde si už nevie imunitný systém človeka poradiť a najčastejšie ide o zápal spôsobený streptokokmi alebo stafylokokmi. Baktérie sa zároveň uvoľňujú do celého tela a môže prísť aj k nedokrveniu srdca, čo má tiež fatálne následky.

Príznaky

Podľa formy tohto zápalového ochorenia endokardu srdca je možné pozorovať niektoré spoločné, ale aj niektoré rozdielne príznaky a najmä ich intenzitu. Akútna forma začína rýchlo a nástupom horúčky, zimnice,triašky, dochádza k zväčšeniu sleziny aj pečene, človek je bledý, môže mať poruchy vedomia a dochádza k rýchlemu zaplaveniu krvi a celého tela baktériami. Pri subakútnej forme je začiatok menej nápadný a trvá aj týždeň, pričom sú typické tzv. chrípkové príznaky.

V praxi to znamená únavu, slabosť, bolesti kĺbov, svalov, nechutenstvo do jedla, úbytok hmotnosti, zvýšená teplota, bolesti hlavy, niekedy sa pridá aj nočné potenie alebo malé množstvo krvi v moči. Na pokožke sa môžu objaviť tzv. petechie, pod nechtami zas čiarky. Koža ako taká je belšieho odtieňa, ale nejde o tak akútny stav ako v prípade akútnej formy infekčnej ednokarditídy. V niektorých ťažkých prípadoch môže človek stratiť zrak na jedno oko alebo prežiť mozgovú mŕtvicu.

Diagnostika

Diagnostika ochorenia je v prípade subakútnej formy ťažšia ako v prípade akútnej a spočíva najmä v pozorovaní príznakov, anamnézy ohľadom minulých možných rizikových infekcií a tiež v laboratórnych krvných testoch na prítomnosť baktérií alebo iných organizmov. Taktiež je možné spozorovať zvýšené biele krvinky v krvi. Niekedy je potrebné spraviť vyšetrenia krvi na prítomnosť mikroorganizmov aj viackrát. Vyžíva sa tiež vyšetrenie echokardiografiou.

Priebeh

Ochorenie môže mať rýchly ale aj dlhodobejší priebeh, avšak v prípade neliečenia končí smrteľne. Pri akútnej forme obvykle už do 6 týždňov, pri subakútnej zhruba rok. Kým pri akútnej forme je nástup príznakov rýchly, pri subakútnej forme je pomalší a choroba začína častokrát neurčito, napríklad ako bežná chrípka. Vzhľadom na to, že ide o bakteriálny zápal vo väčšine prípadov, sú príznaky podobné ako pri mnohých bakteriálnych ochoreniach, ale postihnuté sú aj viaceré orgány a systémy v tele.

Ako sa lieči: Infekčná endokarditída

Liečba infekčnej endokarditídy

Zobraziť viac

Príčiny, prejavy a liečba ochorenia

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané