Nádcha: Ako rozlíšiť infekčnú a neinfekčnú formu? Príčiny a hlavné príznaky

Nádcha: Ako rozlíšiť infekčnú a neinfekčnú formu? Príčiny a hlavné príznaky
Zdroj foto: Shutterstock

Nádcha je veľmi časté ochorenie horných ciest dýchacích, býva vyvolaná rôznymi faktormi. Hoci nie je vážna, nemala by sa podceňovať, pretože sa môže zbytočne komplikovať. Hlavne ak nie je správne liečená. Najčastejšie ju vyvoláva akútna vírusová infekcia. Zápal sliznice nosa sa prejavuje opuchom,výtokom vodnatého hlienu a obmedzením priechodnosti nosa. Niekedy má alergický základ, čo si vyžaduje odlišný prístup k liečbe.

Charakteristika

Nádcha je najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest.

Väčšinou je jej pôvod v infekcii. Keď zápal začína v oblasti sliznice nosovej dutiny.

Ide o akútne vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva zápal, a to sliznice nosovej dutiny, pričom sa prejavuje najmä opuchom, zvýšenou tvorbou hlienu a obmedzením priechodnosti nosa.

To má za následok typické príznaky.

Nádcha môže súvisieť aj so zápalom vedľajších nosových dutín a niekedy prenikne až do nosohltana.

Zápal môže mať akútnu aj chronickú podobu. Chronická vzniká v prípade nedostatočne preliečenej akútnej nádchy v minulosti.

Niekedy však môže nádcha vzniknúť i na podklade alergickej reakcie a existujú tiež iné príčiny.

Najčastejšie vás zaujíma: 
Čo je to nádcha a prečo vzniká chronická dlhotrvajúca forma? 
Je nádcha nákazlivá, a teda môžem sa nakaziť od druhého? 
Ako ju vyliečiť a rýchlo sa jej zbaviť a či pomôžu domáce recepty? 

V dôsledku zápalu sliznice dochádza k jej opuchu, čím sa obmedzí značne priestor v nose a jeho priechodnosť. K tomu sa zvykne pridať aj zvýšený výtok sekrétu z nosa, a to nielen u detí aj kašeľ.

Inkubačná doba nádchy je pomerne krátka a trvá 12 hodnín až do 3 dní. Infekčná forma je aj pomerne ľahko nákazlivá. Dopomáha jej k tomu fakt, že sa prenáša kvapôčkovou cestou, a teda kašľom, kýchaním, ale aj priamym kontaktom. Ochorenie obvykle trvá 7 - 10 dní.

Čo je to nos a nosová dutina?

Vonkajší nos je tvorený nosovou pyramídou. Tú tvoria kosti vybiehajúce z tvárovej časti lebky, čiže koreň nosa. Na ten nasadajú nosové chrupavky. To je viditeľná časť. Dôležitejšia je však dutina, ktorá plní viacero významných funkcií.

Nosová dutina je rozdelená nosovou prepážkou, teda septum, na dve polovice (nie sú rovnaké). Následne je rozdelená aj horizontálne, nosovými mušľami na horný, stredný a dolný priechod. Ústi do nosohltana.

S nosovou dutinou susedia aj vedľajšie nosové dutiny, odborne sínusy, a to sú sínus v čeľustnej, čelovej, čuchovej a klinovej kosti. V hornej časti nosa je dôležitá oblasť, ktorá zabezpečuje vnímanie pachu, teda čuchové pole.

Rozloženie nosovej dutiny a jej sliznica zabezpečujú dôležité funkcie:

  • prekrvená sliznica ohrieva vdychovaný vzduch, a to na teplotu tela,
  • v hliene, ktorý sa tu tvorí, sa zachytávajú nečistoty zo vzduchu a aj mikroorganizmy,
  • nečistoty sa zachytávajú aj na riasinkách,
  • nosová dutina je prvou bariérou voči infekcii z vonkajšieho prostredia,
  • z hlienu sa odparuje voda, ktorá zvlhčuje suchý vzduch,
  • pachové látky dráždia čuchové bunky,
  • nosová dutina sa podieľa na tvorbe hlasu, ako hlasový rezonátor.
Anatómia nosu a nosovej dutiny
Anatomické zobrazenie nosa a nosovej dutiny. Zdroj foto: Getty images

Dieťa po narodení, teda novorodenec, vie dýchať iba cez nos. Pri dýchaní cez ústa vynakladá veľkú námahu, nakoľko je ústna dutina malá a vypĺňa ju jazyk. Kvalitné dýchanie ústami je možné až po vyrastení zubov.

Príčiny

Príčiny nádchy sú rôznorodé. Môže byť infekčná, ale aj neinfekčná. Pod neinfekčnú sa zaraďuje aj alergická nádcha. Toto frekventované ochorenie zasahuje do oblasti horných dýchacích ciest.

Infekčná nádcha

Infekčná nádcha je vysoko nákazlivá, rodina v posteli, otec a deti
Infekčná forma nádchy zasiahne celú rodinu. Zdroj foto: Getty images

Najčastejšou formou je infekčná nádcha, teda rinitída. Zväčša je akútna. Ale existuje aj chronická, ktorá môže byť aj následkom nedostatočného preliečenia. Rinitída, odborne rhinitis, známe je aj označenie prechladnutie (common cold).

Najčastejšou príčinou infekčnej nádchy sú vírusy, a preto sú antibiotiká neúčinné, nakoľko tie účinkujú iba na baktérie.

Táto forma nádchy je spôsobená vírusom. A to hlavne rinovírusom, coronavírusom, adenovírusom. Často je nádcha vedľajší symptóm chrípky či iného zápalu dýchacích ciest. Nádcha sa vyskytuje aj pri ochoreniach ako sú osýpky, šarlach či infekčná mononukleóza.

U malých detí je zväčša príčinou rinovírus a u dospelých coronavírus. Tieto vírusy sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. To znamená, že sa kvapôčkami prenášajú napríklad, pri kýchnutí, kašli, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov, rúk či pri bozkávaní.

U detí je bežné, ak na nádchu ochorejú 5 - 6x ročne.

Najčastejšie je teda nádcha vo forme akútneho infekčného ochorenia spôsobeného vírusmi, ide napríklad o:

  • Rinovírusy (RV).
  • Koronavírusy (CoV).
  • Respiračný syncyciálny vírus (RSV - Respiratory syncytial virus).
  • Parainfluenzavírusy (PIV).
  • Adenovírusy (AdV).
  • Enterovírusy (EV).
  • Vírus chrípky (Influenza vírus).
  • Ľudský metapneumovírus (hMPV).
  • Menej časté vírusy spôsobujúce nádchu:
    • Bocavírusy (HBoV).
    • Reovírusy (ReoV).
    • Echovírusy.
    • Coxsackie vírusy.
    • Parechovírusy (HPeV).
    • Orthomyxovírusy (iné než bežné chrípkové vírusy).
    • Koronavírusy iných typov (napr. SARS-CoV a MERS-CoV).

Celkovo existuje viac ako 70 rôznych druhov vírusov, ktoré môžu byť pôvodcom zápalu. Sú však aj prípady, keď nádcha vzniká na podklade alergickej reakcie. Vtedy je dokonca väčšia náchylnosť na dlhodobé pretrvávanie.

Nazrieme do epidemiológie... 

Na Slovensku je nádcha súčasťou akútnych respiračných ochorení (ARO), ktoré sa vyskytujú veľmi často.

Dobrým príkladom sú údaje, ktoré uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR v dokumente - Týždenné hlásenia ARO a CHPO - informácie o výskyte, konkrétne v roku 2024 za 18. kalendárny týždeň bolo hlásených 34 370 prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípka a chrípke podobných ochorení (CHPO). 

Tieto ochorenia sú úzko spojené so sezónnosťou, napríklad počas prvých týždňov roka 2023 sa pohybovali hlásenia ARO a CHPO na úrovni 47000 prípadov, pričom najmä zimné mesiace sa vyznačujú vysokou chorobnosťou či vo vysokej miere u detí, ale taktiež u dospelej polulácie.

Celosvetovo nádcha a iné vírusové infekcie horných dýchacích ciest, vrátane chrípky, či koronavírusu, každoročne postihujú stovky miliónov ľudí. Sezónne chrípkové epidémie tak každoročne ovplyvňujú 5 až 10 % dospelej populácie a približne 20 % detí celosvetovo. Hlavne v krajinách s horším stavom zdravotníctva sú zodpovedné za rozličné zdravotné komplikácie (pneumónia - zápal pľúc či bronchitída - zápal priedušiek).

Ako poznámku by som dodal, že uvedené epidemiologické čísla sú približné a orientačné. Dôvodom je, že nie každý človek/prípad s nádchou a podobnými ťažkosťami navštívi lekára a je hlásený. Presnejšie počty chorých nie sú hlásené a sú preto podhodnotené.

Neinfekčná nádcha

Neinfekčná, alergická nádcha, žena vonku má nádchu, kýcha
Senná nádcha je forma alergickej nádchy. Zdroj foto: Getty images

Alergická nádcha vzniká na základe prieniku alergénu do oblasti citlivej sliznice. V tomto prípade do nosovej dutiny. Alergická reakcia je prehnaná odpoveď organizmu na inak neškodné látky. Príkladom alergickej nádchy je aj senná nádcha.

Alergická rinitída môže byť sezónna, ako je to v prípade uvedenej sennej nádchy, ale aj celoročná.

Inými formami neinfekčných rinitíd sú:

  • idiopatická, hyperaktívna, vazomotorická pri prevahe parasympatikového nervového systému,
  • NARES, čiže non-alergická nádcha s eozinofilným syndrómom, keď príčinou nie je alergén, ale v sekréte sa nachádzajú látky ako pri alergii,
  • hormonálna, najčastejšie pri zníženej činnosti štítnej žľazy,
  • lieková, po aspiríne, pri nadužívaní sprejov do nosa,
  • emočná,
  • atrofická, na základe poškodenia sliznice,
  • indukovaná potravinou, ak nie je prítomná alergická reakcia,
  • spôsobená dráždivými látkami, ako sú niektoré chemikálie.

Ak nádcha pretrváva, môže mať príčinu aj v polypoch. Pri alergických formách môže byť spúšťačom peľ, prach, roztoče, ale aj chlpy a množstvo iných častíc, ktoré dráždia sliznicu. Tá následne vo zvýšenej miere tvorí sekrét.

Samozrejme, pri výskyte chronickej alebo opakujúcej sa nádchy je najlepšie odborné vyšetrenie u ORL špecialistu.

Príznaky

Rozdiel v infekčnej a neinfekčnej rinitíde nie je až taký významný, avšak niektoré ťažkosti môžu značiť predbežnú príčinu. Hlavným prejavom sú ťažkosti s dýchaním cez nos a zvýšená sekrécia hlienu. Problém s dýchaním nie je iba dôsledkom nahromadeného hlienu.

Opuch sliznice zapríčiní sťažené dýchanie nosom a aj zmenu hlasu, nakoľko sa menia rezonančné pomery dutiny. Následkom čoho je typický nosový hlas, ktorý sa vyskytuje pri akejkoľvek forme nádchy. Zvýšená sekrécia hlienu spôsobí aj jeho nadmerný výtok.

Zvýšený výtok môže byť vodnatý, ale aj sfarbený hustý, čiže hnisavý. To je už príznakom infekcie. Opuch a zvýšená sekrécia spôsobia aj poruchu čuchu. Tá môže byť čiastočná, ale aj úplná. Medzi príznaky nádchy sa radí aj svrbenie v nose, kýchanie.

Pre blízku lokalizáciu vzťah ucha a nosovej dutiny, čiže eustachovej trubice, môže byť prítomný aj tlak, či iná bolesť v ušiach, ale aj zaľahnutie a porucha sluchu. Častou komplikáciou nádchy a chrípky u malých detí, a to aj u bábätiek, býva zápal stredného ucha.

Podobne je to aj v prípade očných prejavov. Blízke umiestnenie máva častú komplikáciu v slzení, začervenaní, opuchu a podráždení očí. Cez nosohltan sa hlieny presúvajú aj do hrdla a do nižších častí dýchacích ciest. To je príčinou zatekania hlienov u novorodencov, či dojčiat, ale aj u väčších detí, a samozrejme aj u dospelých.

Prejavom zatekania je kašeľ. Infekcia sa takto môže rozšíriť aj do ostatných častí dýchacej sústavy. To môže spôsobiť bolesť hrdla alebo svrbenie, či škriabanie. Sliznica hrdla je dôsledkom zápalu aj červená a opuchnutá.

TIP: užitočné informácie v článku o zapálenom hrdle a o spôsobe liečby v magazíne na Zdravotéke

Príznaky nádchy v tabuľke

Hlavné príznaky pri nádche:
  • opuch sliznice,
  • zvýšený výtok z nosa, pre nadprodukciu hlienu, vodnatý, hnisavý,
  • sťažené dýchanie nosom,
  • svrbenie či pálenie v nose,
  • kýchanie,
  • porucha čuchu,
  • zmena hlasu, teda nosový hlas, rinofónia.
Pridružené príznaky pri rintídach:
  • kašeľ,
  • bolesť hrdla, zhoršená pri prehĺtaní,
  • zachrípnutie,
  • slzenie a iné očné ťažkosti, ako aj opuch očných viečok, svetloplachosť,
  • zhoršenie sluchu, zaľahnutie, až zápal stredného ucha,
  • bolesť ucha,
  • bolesť hlavy,
  • tlak v tvári a v oblasti PND, čiže prínosových dutín,
  • slabosť, únava, malátnosť,
  • zvýšená telesná teplota až horúčka,
  • zimnica,
  • nechutenstvo,
  • bolesť svalov a kĺbov, či celého tela ak je prítomný vírusový zápal,
Chorá žena, nádcha, chrípka
Pridružujú sa celkové príznaky, horúčka, bolesť tela, slabosť. Zdroj foto: Getty images

Diagnostika

Diagnostika ochorenia prebieha už v ambulancii praktického lekára, a to pre deti či dospelých. Ten na základe anamnézy určí, či ide o ochorenie infekčné, alebo neinfekčné. Vizuálne sa kontroluje hrdlo, uši či nos, a teda výtok z neho.

Samozrejme, ak nie je príčinou nádchy akútna infekcia, dopĺňajú sa ďalšie vyšetrenia. Praktický lekár navrhne ORL či imunologické vyšetrenie. Nápomocný môže byť laboratórny rozbor krvi. Ako napríklad aj CRP, ktorého hodnotu vie určiť lekár v ambulancii.

Imunológ na základe alergologického testu potvrdí, alebo vyvráti alergickú príčinu. ORL lekár môže rinoskopiou diagnostikovať vazomotorickú príčinu, ale aj polypy.

Samozrejme, vyšetrenie sa odporúča, ak ťažkosti pretrvávajú viac ako 10 dní, alebo sa opakujú, či majú sezónny výskyt.

Diferenciálna diagnostika znamená, že odlišujeme nádchu od iných ochorení, ktoré môžu mať podobné/rovnaké príznaky. Dôležitá je hlavne z pohľadu liečby, aby sa dané konkrétne ochorenie liečilo správne.

Hoc nádcha je zväčša spôsobená vírusovou infekciou a pri tej býva liečba symptomatická, liečia sa vyskytnuté prejavy, ako je upchatý nos, zvýšená sekrécia hlienov, kýchanie, či bolesť hlavy.

Pri alergickej nádche sa liečba líši. Pri bakteriálnej infekcii sa dopĺňajú antibiotiká. 

Zohľadňuje sa dĺžka trvania symptómov, farba a konzistencia hlienu/výtoku z nosa, prítomnosť horúčky a zvýšenej telesnej teploty, bolesť tela (svalov, kĺbov) a iné pridružené zdravotné ťažkosti.

Priebeh

V prípade alergickej reakcie vzniká nádcha ako reakcia na prítomnosť nejakého alergénu. Najčastejšie pre sezónny výskyt peľov. Tak ako je to v prípade sennej nádchy. Medzi alergény patrí napríklad, peľ, prach, plesne, roztoče, chlpy domácich zvierat.

Chronická nádcha má rovnaké príznaky, teda plný nos, opuch sliznice, výtok z nosa. Výtok z nosa je skôr vodnatý číry a bez prítomnosti hnisu. Pridružiť sa môže aj slzenie, či kýchanie, ale nie je to nevyhnutné, skôr zriedkavé.

Pri alergických nádchach je vyššia pravdepodobnosť výskytu iných ochorení, ako astma, atopický ekzém a iné alergie, a to hlavne v prípade pozitívnej rodinnej anamnézy.

Ako prebieha infekčná nádcha

Avšak vo väčšine prípadov má nádcha infekčný pôvod. Pri nákaze kvapôčkovou infekciou sa dostavia príznaky po inkubačnej dobe. Inkubácia môže trvať 12 hodín až 3 dni.

Medzi prvými sa objavujú príznaky ako napríklad, problémy s dýchaním pre opuchnutý a plný nos, rinofónia, porucha čuchu. Zvýšená tvorba hlienu, pričom hlien môže byť najskôr vodnatý. Postupom času sa stáva hustejší a farbí sa na základe prítomnosti hnisu. Môže byť zelený, žltý, hnedý so stopami krvi.

Príčinou častého fúkania nosa a podráždenia sliznice môže byť krvácanie z nosa. Pridružuje sa časté kýchanie. V nose svrbí, či páli. Pri zatekaní hlienov sa vyskytuje kašeľ. Komplikáciou môže byť zápal hrdla, a teda bolesť, či zhoršené prehĺtanie. Hlas je zachrípnutý.

Časté je slzenie, opuch očných viečok. Hlavne u malých detí sa komplikuje zápalom stredného ucha. Čoho príznakom je aj bolesť, tlak v uchu, ale aj zaľahnutie či porucha sluchu. Plný nos je často príčinou bolesti hlavy a následného zápalu vedľajších nosových dutín.

Od začiatku sa môžu vyskytovať aj celkové príznaky. Slabosť, únava, nechutenstvo, ale aj bolesť celého tela, svalov a kĺbov. Tak je to najmä pri chrípke. Zvýšená telesná teplota až horúčka. Pri stúpaní telesnej teploty je typická zimnica.

Ochorenie trvá obvykle len týždeň až 10 dní, ale problémy s plným a upchatým nosom sú veľmi nepríjemné. U detí sa pri nádche objavuje znížená chuť do jedla. Veľmi dôležité je nádchu preliečiť úplne, pretože môžu vzniknúť rôzne komplikácie, či už uvedený zápal stredného ucha, prínosových dutín, alebo infekcia prejde do nižšej časti respiračného systému.

Či už ide o infekčnú alebo neinfekčnú formu, tak nádcha v tehotenstve má svoje špecifiká. Ide o tie v rámci liečby. Tehotná žena by sa mala o použití vhodných liekov informovať u lekára alebo lekárnika.

Často kladené otázky o nádche

1. Ako dlho trvá nádcha?

  • Bežná nádcha trvá zvyčajne 7 až 10 dní. Ak symptómy pretrvávajú dlhšie, môže ísť o komplikáciu, ako je zápal prínosových dutín (sinusitída), alebo iné respiračné ochorenie.
  • Dlhotrvajúca nádcha môže byť spojená s chronickým zápalom sliznice a alergiou. V takom prípade je dôležitá návšteva lekára a diferenciálna diagnostika, súčasťou je tiež ORL vyšetrenie.

2. Je nádcha nákazlivá?

  • Áno, nádcha je nákazlivá, najmä v prvých dňoch. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou – teda kýchaním, kašľaním alebo priamym kontaktom s nakazenou osobou. Dodržiavanie hygieny (umývanie rúk) a izolácia pri chorobe sú dôležité.

Toto tvrdenie platí, samozrejme, len pre infekčnú formu.

3. Ako odlíšiť nádchu od chrípky?

  • Nádcha spôsobuje hlavne upchatý nos, kýchanie a mierne bolesti hlavy. Chrípka je naopak spojená s vyššou telesnou teplotou až horúčkou, bolesťami svalov a výraznou únavou. Chrípka má rýchly nástup a ťažší priebeh.

4. Môže nádcha spôsobiť komplikácie?

  • Áno, hlavne ak nie je správne liečená. Komplikácie môžu zahŕňať zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha alebo dokonca bronchitídu, najmä u detí a starších ľudí.

5. Aké sú najlepšie spôsoby liečby nádchy a ako zastaviť tečenie z nosa?

  • Základom je symptomatická liečba: dostatočná hydratácia, odpočinok, a lieky na zmiernenie symptómov, ako sú nosové spreje a antipyretiká pri horúčke.
  • Pri alergickej nádche sú dôležité antihistaminiká.
  • Pýtate sa, či sa dá vyliečiť za deň.. nosové spreje a inhalácia môže účinne a rýchlo zmierniť príznaky. No úplné uzdravenie za jeden deň neočakávajte.
  • Vodnatá nádcha? Často je za ňou alergia, alebo vírus. Liečba postupuje podľa príčiny.
  • Ak máme podozrenie na bakteriálnu nádchu - prítomnosť hustých žltých a zelených (aj tmavých a tmavo sfarbených) hlienov - liečba prebieha za pomoci antibiotík - ATB. Lokálne do nosa, alebo taktiež celkovo vo forme tabliet, voľba závisí od predpisu lekára. 

6. Môže nádcha prejsť sama bez liekov?

  • Áno, nádcha vo väčšine prípadov prejde sama do týždňa až 10 dní. Lieky pomáhajú hlavne zmierniť príznaky, ale telo si zväčša s vírusovou infekciou poradí samo.

7. Ako môžem nádche predísť?

  • Prevencia zahŕňa niekoľko krokov - umývanie rúk, posilňovanie imunitného systému zdravou stravou prípadne doplnkami výživy, ako sú vitamíny a minerály (vitamín C a D, zinok a podobne), dostatkom spánku a pravidelným pohybom.

Vyhýbanie sa preplneným miestam počas chrípkovej sezóny tiež pomáha. Osoba s príznakmi by mala zostať doma, čo platí pri infekčných ochoreniach, ako je napríklad chrípka.

Nádcha a prechladnutie - čo pomáha
Čo pomáha pri nádche a vhodná prevencia

Ako sa lieči: Nádcha

Liečba nádchy: Lieky na nádchu a skoré zbavenie sa upchatia nosa

Zobraziť viac

Klinické symptómy a prejavy nádchy

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané