Adenovírusová infekcia: druhy, príznaky, prenos a liečba adenovírusu

Adenovírusová infekcia: druhy, príznaky, prenos a liečba adenovírusu
Zdroj foto: Schutterstock

Adenovírusy spôsobujú u človeka najmä akútne respiračné ochorenia. Môžu však napadnúť rôzne systémy organizmu, oči, tráviacu či močovú sústavu. Čo je to adenovírus a ako sa ochorenie prenáša? Aká je vhodná liečba a preventívne opatrenia?

Charakteristika

Adenovírus je skupina vírusov, ktoré môžu infikovať sliznice ľudí ale i zvierat.

Adenovírusová infekcia je akútne infekčné ochorenie spôsobené vírusom z čeľade Adenoviridae (Adenovírusy). Adenovírusová infekcia je pomerne časté ochorenie, a to najmä u malých detí.

Adenovírus napáda primárne dýchacie cesty, no môže postihovať i tráviacu, vylučovaciu či pohlavnú sústavu.

Prvé príznaky nákazy, diagnostika, liečba, prevencia, očkovanie a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Čo je to adenovírus?

Vírus je drobná častica tvorená bielkovinovým puzdrom, pričom vo vnútri obalu je uložená dedičná informácia vo forme DNA alebo RNA.

Adenovírus je vírus zo skupiny DNA vírusov. Je to neobalený dvojvláknový DNA vírus ikozaedrového tvaru s priemerom približne 60 - 90 nm. V súčasnosti je identifikovaných až 50 rôznych podtypov Adenovírusu.

Pre rozmnožovanie potrebujú vírusy iné (cudzie) živé bunky organizmu.

Veľká časť Adenovírusov spôsobuje práve respiračné ochorenia nakoľko napádajú dýchacie cesty. Objavujú sa najmä príznaky ako kýchanie, upchatý nos, kašeľ, bolesť hrdla a zvýšená telesná teplota.

Aj keď je toto vírusové ochorenie typickejšie pre chladnejšie mesiace v roku, môže sa vyskytovať i na jar či začiatku leta. Na rozdiel od iných respiračných vírusov nie je tak Adenovírus výhradne sezónny. Je pomerne rezistentný voči rôznym povrchom a vonkajšiemu prostrediu.

Adenovírusové vektory patria k najviac využívaným nosičom genetického materiálu pri génovej terapii, štúdie génov a imunoterapii.

Príčiny

Pri adenovírusovej infekcii dochádza k napadnutiu zdravých buniek hostiteľa pre vlastné vírové rozmnožovanie. V prípade neliečenia a zanedbania liečby hrozí rozšírenie vírusu do iných častí organizmu a zdravotné komplikácie, ako je napríklad zápal pľúc či črevné infekcie.

Adenovírusy vyvolávajú rozličné druhy infekcií, ako je ochorenie dýchacích ciest, gastro-intestinálneho traktu, očných spojiviek alebo menej často uro-genitálneho systému. Zriedkavé sú i adeno-infekcie nervovej sústavy či rozšírenie infektu do iných orgánov.

Vyskytujú sa vo zvýšenej miere u malých detí, no v ohrozenej skupine sa nachádzajú jak dospelí, tak i starší jedinci.

Inkubačná doba adenovírusovej infekcie je zvyčajne od 5 dní do 2 týždňov.

Zdrojom infekcie je nakazený chorý jedinec. Adenovírus sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovým prenosom prostredníctvom sekrétov, ktoré sa uvoľňujú najmä kašľom či kýchaním.

Adenovírus sa tak prenáša najmä vzduchom, ojedinelejšie vodou a prostredníctvom infikovaných predmetov. Možný je i orálno-fekálny prenos a prenos pohlavným stykom.

Príznaky

Klinické príznaky závisia od nákazy konkrétneho typu Adenovírusu.

Adenovírusová infekcia sa prejavuje podľa toho, o aký sérotyp adenovírusu sa jedná. Vo väčšine respiračných prípadov sú klinické príznaky podobné "nachladnutiu". Je to najmä bolesť v krku, kašeľ,nádcha,zápal spojiviek oka, únava a zvýšená telesná teplota.

Pri rozšíreniu vírusu môže dôjsť k zápalu priedušiek a pľúc. To so sebou prináša zhoršenie dýchacích obtiaží, dušnosť, tlak na hrudi či kašeľ.

Pomerne častá je i adenovírusová konjunktivitída postihujúce očné spojivky. Je vysoko-infekčná prostredníctvom medziľudského kontaktu.

Avšak v prípade rozvoja infekcie v tráviacej sústave, je prítomná bolesť brucha, nevoľnosť, problémy s vyprázdňovaním (hnačka) a vracanie. Častá je zvýšená telesná teplota, horúčka, nechutenstvo a malátnosť.

Prejavy adenovírusovej infekcie zvyknú nastupovať pomerne rýchlo.

Okrem špecifických prejavov sa objavujú aj tie menej špecifické. Príkladom všeobecných prejavov je nadmerná únava, celková slabosť, bolesť hlavy, bolesť svalstva, malátnosť a nechutenstvo do jedla.

Časté príznaky adenovírusovej infekcie:

  • Bolesť a začervenanie hrdla
  • Bolesť pri prehĺtaní
  • Kašeľ
  • Dýchavičnosť/dušnosť
  • Zväčšenie krčných lymfatických uzlín
  • Zdúrenie slizníc horných dýchacích ciest
  • Tvorba hlienu v nose
  • Kýchanie a svrbenie nosa
  • Zápal spojiviek očí
  • Opuch viečok a slzenie
  • Pálenie a svrbenie očí
  • Bolesť hlavy a migréna
  • Zvýšená únava
  • Celková slabosť a malátnosť
  • Zvýšená telesná teplota
  • Horúčka a zimnica
  • Bolesť brucha
  • Kŕče v bruchu
  • Nevoľnosť a vracanie
  • Problém s vyprázdňovaním
  • Hnačka a vodnatá stolica
  • Nechutenstvo do jedla

Adenovírusy a respiračný systém

Ochorenie dýchacích ciest pri vhodne zvolenej liečby netrvá dlhšie ako 10 dní. Avšak niektoré príznaky, ako je kašeľ či zvýšená únava môžu pretrvať aj 4 týždne od prepuknutia ochorenia.

Rizikom tohto respiračného vírusu je rozšírenie nákazy do nižších etáží, a to do priedušiek a pľúc. Je preto nutné ranné zahájenie liečby.

  • Faryngitída: zápal hltana spôsobujúci bolesť v krku a ťažkosti pri prehĺtaní
  • Tonzilitída: zápal mandlí
  • Bronchitída: zápal priedušiek, ktorý spôsobuje kašeľ a problémy s dýchaním
  • Pneumónia: závažná infekcia pľúc, ktorá môže viesť k vysokým horúčkam, kašľu, dýchavičnosti a bolestiam na hrudi

Ruka v ruke s respiračným infektom dochádza aj k vzniku zápalu spojiviek očí.

Adenovírusová infekcia respiračného systému
Adenovírusová infekcia respiračného systému. Zdroj foto: Schutterstock.

Adenovírusy a konjunktivitída očí

Adenovírusová konjunktivitída spôsobuje lokálne príznaky vo forme opuchu viečok, zvýšeného slzenia, pálenia a svrbenia oka. Typické je začervenanie spojiviek oka. Býva prítomný i charakteristický výtok z oka.

Jedná sa vysoko-infekčný typ vírusovej konjunktivitídy. Pridružené sú častokrát i dýchacie obtiaže, a to najmä v dôsledku opuchu sliznice nosa. 

Jedná sa o zápal spojovky, ktorý spôsobuje začervenanie, svrbenie a výtok z očí. Možný je i zápal rohovky.

Adenovírusy a tráviaci systém

Rotavírusy a adenovírusy spôsobujú rôznej závažnosti: bezpríznakové,  mierne formy, no aj ťažké hnačkové ochorenia.

Infekty gastro-intestinálneho traktu ú sprevádzané najmä hnačkami, vodnatou stolicou, vracaním, nevoľnosťou a bolesťou v oblasti brucha.

Častá je i nechuť k jedlu. Nutné sú skoré režimové opatrenia, dostatočná hydratácia organizmu a diétna úprava stravy.

Črevná viróza: Ako dlho trvá? Prichádza rýchlo, ale trvá krátko

Adenovírusy a vylučovací systém

Adenovírusová infekcia v menej častých prípadoch napáda i oblasť močo-pohlavnej sústavy.

Príznakom je časté močenie, pálenie a nepríjemný pocit pri močení a bolesť v oblasti podbrušia. Možné je zakalenie moču a prítomnosť krvi v moči. Nutná je tak diagnostika urológom.

Zápal močových ciest: Aké má príznaky a príčiny? + Prevencia

Typy závažných adenovírusových infekcií

Zriedkavejšie môže neliečená adenovírusová infekcia spôsobiť závažné komplikácie, a to najmä u jedincov so slabým imunitným systémom.

Ťažká pneumónia: Adenovírus môže spôsobiť ťažkú formu zápalu pľúc, ktorá môže viesť k respiračnému zlyhaniu, najmä u oslabených jedincov.

Hepatitída: Zápal pečene spôsobený adenovírusom môže byť závažný a môže viesť k zlyhaniu pečene.

Encefalitída a meningitída: Infekcie centrálneho nervového systému môžu viesť k zápalu mozgových obalov alebo mozgu, čo môže mať za následok neurologické príznaky a trvalé poškodenie.

Skupiny osôb náchylné na závažné adenovírusové infekcie

Imunokompromitovaní pacienti: Osoby s oslabeným imunitným systémom, ako sú pacienti po transplantáciách, ľudia so syndrómom získanej imunitnej nedostatočnosti (HIV/AIDS), alebo pacienti podstupujúci chemoterapiu, sú obzvlášť náchylní na závažné nielen adenovírusové infekcie.

U týchto osôb môže infekcia viesť k vážnym systémovým ochoreniam, ktoré môžu postihovať viacero orgánov.

Deti: Deti, najmä malé deti a dojčatá, môžu byť náchylnejšie na závažné formy adenovírusových infekcií, ako je ťažká pneumónia alebo gastroenteritída, ktoré môžu viesť k dehydratácii a následnej hospitalizácii.

Starší ľudia: Starší dospelí a seniori môžu mať zvýšené riziko závažných respiračných infekcií a komplikácií spôsobených adenovírusom v dôsledku oslabeného imunitného systému a prítomnosti chronických ochorení.

Zatiaľ čo adenovírusy často spôsobujú mierne ochorenia, je dôležité byť si vedomý rizika závažnejších infekcií, najmä u ohrozených skupín, a v prípade potreby vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnostika

Diagnostika vírusových ochorení je prvotne založená na odobratí komplexnej anamnézy pacienta a posúdenia klinických príznakov.

Lekár vykoná fonendoskopom posluch hrudníka (srdce a pľúca).

V rámci respiračných ochorení lekár vyšetruje pohľadom horné dýchacie cesty a pohmatom veľkosť lymfatických krčných uzlín.

PCR testy sú citlivé a špecifické na detekciu adenovírusovej DNA. Vzorky môžu byť odobraté z rôznych miest v závislosti od typu infekcie (nosový výter, výter z hrdla, stolica, moč..).

Vírus je možné preukázať prostredníctvom mikro-biologického vyšetrenia krvnej vzorky (prípadne inej vzorky). Je následné preukázaná prítomnosť antigénu alebo vírusu.

Častý je taktiež odber vzorky sputa (hlienu) z hrdla a nosa.

Pri podozrení na rozsiahlosť vírusu je možné absolvovanie zobrazovacieho vyšetrenia pľúc a priedušiek vo forme RTG snímku.

V rámci konkrétneho typu adeno-infekcie je možné, že pacient bude všeobecným lekárom doporučený na pneumológiu, gastro-enterológiu, urológiu, očné oddelenie a iné príslušné segmenty.

Špecifické diagnostické testy na adenovírus sú zvyčajne indikované pri podozrení na adenovírusovú infekciu na základe klinických príznakov. To zahŕňa primárne prípady závažných respiračných ochorení, gastroenteritídy, konjunktivitídy, alebo u pacientov s oslabeným imunitným systémom, ktorí sú náchylní na závažné infekcie.

Diagnostika prítomnosti vírusu z krvnej vzorky pacienta
Diagnostika prítomnosti vírusu z krvnej vzorky pacienta. Zdroj foto: Getty Images

Adenovírusové infekcie u detí

Priebeh

Akútne respiračné infekcie patria medzi najčastejšie ochorenia detského veku. ARI sa v prvých piatich rokoch života dieťaťa podieľajú na asi 50 % bežných ochorení. A to najmä tých respiračných.

Inkubačná doba adenovírusovej infekcie je približne 2 až 12 dní, pričom priemer je 5 - 8 dní. Ochorenie sa zvyčajne začína akútne.

Prvým príznakom je zvýšenie celkovej telesnej teploty tela, pričom prvé dni teplota postupne stúpa a môže dosahovať maximum 39 °C (zriedka vo až 40 °C).

Od prvých dní respiračného ochorenia je v nose prítomný výtok (sopeľ). Sliznica nosa je opuchnutá a nosné dýchanie je tak sťažené. Hrdlo je mierne opuchnuté a začervenané. A to najmä obmasť mandlí a predného oblúka. Je možná prítomnosť bieleho povlaku.

Na čo dať pozor?

Medzi hlavné respiračné ťažkosti patrí dýchavičnosť a sťažené dýchanie, ktorá u malých detí predstavuje závažnejší príznak. Varovným rizikovým príznakom dýchacích ťažkostí je cyanóza - modravé sfarbenie kože a slizníc.

Rizikovým príznakom je abnormálne spavé správanie, ťažké zobúdzanie dieťaťa, záchvaty a tachykardia (zvýšená tepová frekvencia).

Úlohou rodiča je pozorovanie nezvyčajných varovných signálov a ranná návšteva pediatra. Úlohou lekára je vylúčiť riziko závažného ochorenia pomocou vyšetrenia a posúdenia celkového stavu dieťaťa. Volí odbornú liečbu pod odborným dohľadom alebo samoliečbu v domácom prostredí.

Liečba

Liečba Adenovírusové infekcie u detí sa lieči najmä symptomaticky. Uvoľňovanie nosnej sliznice pomocou kvapiek s obsahom morskej soli určených pre deti.

Uvoľňovanie od kašľa zase dostatočnou hydratáciou, zvlhčovaním okolitého vzduchu, udržovaním tepla a prípadným podávaním liekov pre deti predpísaných lekárom.

Počas ARI je dôležitá dostatočná hydratácia dieťaťa vo forme čistej vody, detských čajov a čajov sladených medom. V prípade horúčky je vhodné podať lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu, a to najmä vo forme čapíkov alebo tabliet (podľa veku dieťaťa).

Dávku antipyretík je však potrebné prispôsobiť veku a hmotnosti jedinca. Je tak potrebná konzultácia rodiča s lekárom.

Prevencia nákazy Adenovírusom

100 % prevencia pre nákazou vírusmi nie je, je však možné výrazne eliminovať riziko prenosu.

Prevencia tak spočíva v eliminácií kontaktu s nakazenými osobami, rizikovým oblastiam a v dodržiavaní hygienických opatrení.

Základom je pravidlo čistých rúk.

Základom ľahkého prekonania vírusového ochorenia je silný imunitný systém a obranyschopnosť organizmu. Je potrebná pravidelná plnohodnotná strava s dostatkom vitamínov a minerálov (najmä ovocie a zelenina).

Dôležitá je pravidelná pohybová aktivita a podpora kardio-vaskulárneho systému. Netreba zabúdať na dostatočnú regeneráciu organizmu a kvalitný pravidelný spánok.

Významná prevencia niektorých vírusov je možná prostredníctvom vakcinácie, a teda očkovacích látok.

Základy vírusovej prevencie:

  • Vyvarovanie sa kontaktu s chorou osobou
  • Dostatočná hygiena rúk
  • Dodržiavanie hygienických opatrení
  • Kýchanie a kašľanie do servítka
  • Nedotýkanie sa špinavými rukami slizníc (tváre)
  • Silný imunitný systém a obranyschopnosť
  • Vakcinácia (očkovanie)

Najčastejšie otázky a odpovede o adenovírusovom ochorení

Pýtate sa...

Čo je to adenovírus a ako sa prenáša?

- Adenovírusy sú skupina vírusov, ktoré môžu infikovať sliznice ľudí a zvierat. Môžu spôsobiť rôzne ochorenia vrátane respiračných infekcií, gastroenteritídy, konjunktivitídy a iných.

- Adenovírusy sa prenášajú hlavne kvapôčkovou infekciou pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní. Môžu sa tiež šíriť kontaktom s kontaminovanými povrchmi alebo predmetmi a následným dotykom tváre (úst, nosa, očí).

Aké sú príznaky adenovírusovej infekcie?

- Symptómy závisia od typu infekcie, ale môžu zahŕňať horúčku, kašeľ, nádchu, bolesť hrdla, červené a podráždené oči, hnačku, vracanie, bolesti brucha a ťažkosti s dýchaním.

Aké sú rozdiely medzi adenovírusom a inými respiračnými vírusmi, ako sú chrípkové vírusy?

- Adenovírusy môžu spôsobiť širšie spektrum ochorení vrátane konjunktivitídy a gastroenteritídy, kým chrípkové vírusy zvyčajne spôsobujú len respiračné infekcie. Adenovírusy sú tiež dvojvláknové DNA vírusy, zatiaľ čo chrípkové vírusy sú jednoreťazcové RNA vírusy.

- Symptómy a priebeh ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od typu vírusu a zdravotného stavu pacienta.

Kto je najviac ohrozený závažnými adenovírusovými infekciami?

- Najviac ohrození sú imunokompromitovaní pacienti, malé deti, starší ľudia a osoby s chronickými ochoreniami. Tieto skupiny môžu čeliť ťažším formám infekcie a komplikáciám.

Ako sa diagnostikuje adenovírusová infekcia?

- Diagnostika zahŕňa laboratórne testy ako PCR, vírusovú kultiváciu, antigénové testy, sérologické testy a imunofluorescenčné testy, ktoré detegujú prítomnosť adenovírusu v klinických vzorkách.

Existuje špecifická liečba pre adenovírusové infekcie?

- Väčšina adenovírusových infekcií sa lieči symptomaticky, a teda liečba príznakov.

- Antivírusové lieky, ako je cidofovir alebo brincidofovir, sa môžu použiť v závažných prípadoch, najmä u imunokompromitovaných pacientov. Liečba zahŕňa odpočinok, hydratáciu, lieky na zmiernenie symptómov a podpornú starostlivosť.

Môžu sa adenovírusové infekcie predchádzať?

- Áno, dodržiavanie dobrých hygienických praktík, ako je časté umývanie rúk, dezinfekcia povrchov a vyhýbanie sa kontaktu s infikovanými osobami, môže znížiť riziko nákazy. Vakcíny sú dostupné pre niektoré typy adenovírusov, najmä pre vojenský personál alebo osoby v kolektívoch s vysokým rizikom nákazy.

Ako dlho trvá adenovírusová infekcia?

- Väčšina adenovírusových infekcií trvá od niekoľkých dní do dvoch týždňov. Závažnejšie prípady môžu trvať dlhšie a vyžadovať intenzívnejšiu liečbu a zotavenie.

Sú adenovírusové infekcie sezónne?

- Adenovírusové infekcie môžu vzniknúť počas celého roka a nie sú striktne sezónne, hoci niektoré typy môžu byť častejšie v určitých obdobiach roka. Napríklad respiračné infekcie spôsobené adenovírusmi môžu byť častejšie v zimných mesiacoch, podobne ako iné respiračné vírusy.

Môže sa adenovírusová infekcia opakovať?

- Áno, pretože existuje mnoho rôznych typov adenovírusov, osoba môže byť infikovaná rôznymi typmi v rôznych časoch. Imunita získaná po infekcii jedným typom nemusí chrániť proti iným typom.

Je adenovírus zodpovedný za epidémie?

- Áno, adenovírusy môžu spôsobiť lokálne alebo regionálne epidémie, najmä v kolektívoch, ako sú školy, vojenské kasárne, detské zariadenia alebo nemocnice. Kvôli vysokej infekčnosti sa môžu rýchlo šíriť medzi ľuďmi v blízkom kontakte.

Aké sú komplikácie adenovírusových infekcií?

- Komplikácie môžu zahŕňať ťažkú pneumóniu, meningitídu, encefalitídu, hepatitis, hemorrhagickú cystitídu a multiorgánové zlyhanie, najmä u imunokompromitovaných pacientov, detí a starších dospelých.

Sú adenovírusy rezistentné na dezinfekčné prostriedky?

- Adenovírusy sú relatívne odolné voči mnohým bežne používaným dezinfekčným prostriedkom. Efektívne sú proti nim silné dezinfekčné prostriedky obsahujúce chlór alebo iné oxidujúce činidlá.

Ako sa môžu minimalizovať riziká nákazy adenovírusom v nemocničnom prostredí?

- Riziká nákazy môžu byť minimalizované prísnym dodržiavaním hygienických postupov, ako je dezinfekcia povrchov, používanie osobných ochranných prostriedkov (OOP), izolácia infikovaných pacientov a dôkladné umývanie rúk zdravotníckym personálom a návštevníkmi.

Základné pravidlá a odporučenia vírusovej prevencie
Základné pravidlá a odporučenia vírusovej prevencie. Zdroj foto: Getty Images

Ako sa lieči: Adenovírusová infekcia

Liečba Adenovírusovej infekcie: Aké lieky pomôžu? Je treba antibiotiká?

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.sk - Akútne respiračné infekcie v detskom veku. Solen. PharmDr. Ladislav Dubán, PhD. a spol.
  • pediatriepropraxi.cz - Infekční konjunktivitidy. Pediatrie pro praxi. MUDr. Pavel Němec
  • linkos.cz - Adenovírusové vektory v génovej terapii. Regionální centrum aplikované molekulární onkologie. Pjechová M. a spol.
  • medicalnewstoday.com - What to know about adenoviruses. Medical News Today. Meredith Goodwin, MD
  • DRNKOVÁ, Barbora. Mikrobiologie, imunologie, epidemiologie a hygiena: pro zdravotnické obory. Praha: Grada Publishing, 2019. Sestra (Grada). ISBN 978-80-271-0693-6
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané