Podvýživa: aké sú príznaky, príčiny vzniku a liečba malnutrície?

Podvýživa: aké sú príznaky, príčiny vzniku a liečba malnutrície?
Zdroj foto: Canva

Podvýživa je celosvetový problém, ktorý trápi najmä rozvojové a chudobné krajiny, no vyskytuje sa i v modernom svete. Aké sú skryté príznaky podvýživy a čoho môže byť príčinou? V čom spočíva liečba?

Charakteristika

Podvýživa je odborne nazývaná ako malnutrícia. Je príznakom resp. ochorením, ktoré vo väčšine prípadov nadväzuje na iné poruchy a patologické stavy.

Pri podvýžive dochádza k nedostatku živín v organizme. Živiny sú látky potrebné pre fyziologický chod orgánov a teda i celého tela.

Je stavom zhoršenej výživy, kedy organizmus nedostáva dostatočné množstvo živín, ktoré by naplnilo jeho potrebu na fyziologické fungovanie.

Pokiaľ nie je podvýživa liečená, môže dôjsť k rozvratu metabolizmu i vnútorného prostredia a následne riziku smrti.

Podvýživa je delená na primárnu a sekundárnu:

  • Primárna podvýživa má základ v nedostatočnom príjme potravy. Tento typ sa vyskytuje najmä v chudobných rozvojových krajinách.
  • Sekundárna podvýživa vzniká na základe iného prítomného ochorenia a poruchy v organizme pacienta.

Podvýživa sa vyskytuje najmä v rozvojových krajinách, no je taktiež súčasťou moderného sveta, a to najmä v dôsledku nedostatku niektorých živín následkom nevyváženého stravovania. 

Podváha neznamená to isté, ako podvýživa.

Môže sa jednať o celkovú podvýživu niektorých základných živín ako sú tuky, cukry a bielkoviny, prípadne o podvýživu a nedostatok niektorých vitamínov, mastných kyselín či stopových prvkov. Príklad:

  • Energetická podvýživa: v organizme je vyvážený nedostatok základných živín a typický je  úbytok hmotnosti vrátane BMI. Prítomná je podváha.
  • Proteínová podvýživa: v tele je prítomný pokles krvných bielkovín, no samotná váha sa nemusí zmeniť, dokonca môže narásť. Môže byť prítomná i obezita.

Podvýživa môže mať akútny, subakútny i chronický priebeh pričom záleží od presnej príčiny vzniku.

Najčastejšie však dochádza k chronickej forme malnutrície, ktorá sa dlhodobo a postupne rozvíja. Je prezývaná, ako neviditeľná choroba.

U nás na Slovensku podvýživa vzniká najmä v dôsledku nedostatku príjmu potravy pre psychickú poruchu príjmu potravy alebo v dôsledku poruchy tráviaceho traktu a vstrebávania živín.

Príčiny

Podvýživa býva byť spočiatku neviditeľná, no je vážnym zdravotným problémom. Môže sa týkať sa detí, dospelých i seniorov.

Psychické a neurologické poruchy

Do problémov duševného zdravia sú v súvislosti s podvýživou zaraďované najmä poruchy príjmu potravy, ako je anorexiabulímia. Ďalej depresia, úzkostná porucha, demencia či schizofrénia.

Príčinou malnutrície môže byť i alkoholizmus. Závislosť od alkoholu môže viesť k poškodeniu žalúdku, pečene či pankreasu a následne vzniká problém s absorpciou niektorých živín.

Ďalej príčiny na neurologickom podklade, ako je Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, rôzne druhy demencie, následky cievnych mozgových príhod a iné.

Poruchy gastrointestinálneho traktu

Poruchy trávenia a vstrebávania živín môžu viesť k maloabsorpcii a podvýžive. Rizikové sú napríklad chronické zápaly čriev, ako je Crohnova choroba a Ulcerózna kolitída.

Ďalej celiakia, a teda neznášanlivosť gluténu (lepku), ktorá býva často krát i v spojení so zápalom čriev. Pri nedodržiavaní bezlepkovej stravy môže vzniknúť poškodenie sliznice čriev a následne slabú absorpciu živín z potravy.

Je potrebné zmieniť i dlhodobo pretrvávajúcu hnačku alebo vracanie, ktoré vedie  k strate potrebných živín i dehydratácii. Ďalej vredové ochorenia žalúdka, ochorenie a zlyhávanie pečene.

Sociálne problémy

K sociálnym faktorom malnutrície patria najmä finančné problémy (chudoba) spojené s nedostatkom výživnej stravy. Ďalej fyzická či psychická neschopnosť zabezpečenia si nákupu jedla a jeho prípravy.

K sociálno-psychickému faktoru možno zaradiť aj nadmerné odopieranie potravy pre chudnutie v dôsledku pocitu nátlaku a „ideálov“ spoločnosti.

Iné vnútorné ochorenia

Do tejto skupiny možno zaradiť všetky ochorenia vnútorných sústav, ktorých dôsledkom môže vzniknúť podvýživa. Príkladom je ochorenie a zlyhávanie obličiek, srdca, metabolické ochorenia (diabetes mellitus), reumatické ochorenie či niektoré infekcie.

Samostatnú skupinu tvoria onkologické ochorenia a ich liečba (chemoterapia, rádioterapia, operácie).

Vysoký vek a starobné zmeny

Vysoký vek súvisí so zmenami spôsobené starnutím organizmu. Príkladom sú vyššie spomínané psychické a neurologické poruchy, ako je starecká demencia, Alzheimer, Parkinson či zhoršenie duševného zdravia.

Ďalej i pridružené praktické problémy, ako je zubná náhrada, problém so žutím a prehĺtaním potravy.

Nevhodné stravovanie návyky

Stravovanie našich predkov v minulosti bolo síce jednoduché, no postačovalo na zabezpečenie príjmu a vhodného pomeru základných živín.

V súčasnosti sa stretávame s množstvom nadmerne spracovaných, nevýživných a teda nezdravých potravín. Taktiež s rôznymi diétami obmedzujúcimi určitú makroživinu v jedálničku.

Jedná sa najmä o druh proteínovej podvýživy, kedy organizmu chýba nedostatok bielkovín. Tento druh malnutrície nie je podmienený podváhou.

Príznaky

Malnutrícia sa prejavuje celkovým oslabovaním tela i ducha s väčšou náchylnosťou na ochorenia. V extrémnom prípade môže viesť až k úmrtiu.

Fyzické symptómy:

  • pokles fyzickej výkonnosti a vitality
  • náchylnosť k chorobám a infekciám
  • tráviace obtiaže
  • oslabený imunitný systém
  • úbytok svalovej hmoty
  • úbytok tukového tkaniva
  • nižší príjem stravy
  • nechutenstvo
  • únava a slabosť
  • citlivosť na chlad
  • nespavosť, problémy so spánkom
  • zhoršené hojenie rán
  • zhoršená kvalita kože, vlasov a nechtov
  • znížená plodnosť

Psychické symptómy:

Pokročilé symptómy:

  • bledá, suchá a studená pokožka
  • vypadávanie vlasov
  • ťažkosti s dýchaním
  • opuchy dolných končatín

Podvýživa je v širokej verejnosti spájaná i s podváhou, no nie vždy je tomu tak.

U detí sa môže podvýživa vykazovať nedostatkom rastu, zaostávajúcim fyzickým i duševným vývojom.

Diagnostika

Včasná diagnostika dokáže zabrániť vzniku pridruženým zdravotným komplikáciám.

Existuje niekoľko metód, ako diagnostikovať podvýživu. Lekár primárne zmeria pacientovi výšku, hmotnosť a vypočíta BMI (Body mass index), ktoré je však len orientačnou diagnostikou.

Zameriava sa na pokles hmotnosti v poslednej dobe, percento telesného tuku stravovacie návyky.

Priamy dôkaz podvýživy však poskytuje až biochemické a endokrinologické vyšetrenie. Pomocou analýzy vzorky krvi je možné určiť chýbajúce látky a hladiny živín v tele.

V niektorých prípadoch môže byť indikované špecializované či zobrazovacie vyšetrenia na diagnostiku určitého ochorenia, na ktoré ma lekár podozrenie. Diagnostický postup je následne individuálny.

Kalkulačka: Vypočítajte si vlastné BMI.

Ako sa lieči: Podvýživa

Ako sa lieči podvýživa

Zobraziť viac
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • medicalnewstoday.com - Medical News Today: Malnutrition: What you need to know
  • solen.sk - Solen: Malnutrícia u seniorov
  • healthline.com - Healthline: Malnutrition: Definition, Symptoms and Treatment
  • KOHOUT, Pavel; HAVEL, Eduard; MATĚJOVIČ, Martin a ŠENKYŘÍK, Michal (ed.). Klinická výživa. Praha: Galén, [2021]. ISBN 978-80-7492-555-9.

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Zoznam lekárov liečiacich chorobu

Odporúčané