Tento príznak má rôznorodú etiológiu. Niekedy je príčina vážnejšia. Kardiovaskulárne ochorenie, choroba pľúc, zápal či nedokrvenie. Taktiež stav čo ohrozuje život. Medzi príčinami sú aj menej závažné ochorenia svalov a mäkkých štruktúr medzi rebrami. Vyžaruje sem taktiež bolesť od chrbtice alebo bolesť z brušných orgánov. Ako sa vyznať v príčinách, príznakoch a kedy vyhľadať lekára?
Bolesť na hrudníku má rôznorodú etiológiu, a teda pomerne veľké množstvo príčin.
Môže značiť problém v rámci srdcovo-cievneho systému. Častá je však bolesť na hrudi z chrbtice. Pripadá i pre ostatné časti v oblasti hrudníka. Dokonca, do tejto oblasti môžu vyžarovať problémy z brucha.
Hrudník je oblasť tela, kde sa nachádzajú životne dôležité orgány. Srdce a pľúca. S krvným obehom súvisia veľké cievy. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Hrudný kôš chráni oblasť hrudnej dutiny. Svaly, rebrá, chrbtica. Každá časť môže bolieť.
Bolesť na hrudníku môže signalizovať problém s chrbticou, s dýchacím ústrojenstvom, srdcovo - cievnym systémom. Cez hrudník prechádza tráviaca trubica. Ale bolieť môžu aj svaly, rebrá.
Celková variabilita a zložitosť si teda vyžaduje pozornosť.
V niektorých prípadoch ide o symptóm vážnejšieho ochorenia. Niekedy sa jedná aj o život ohrozujúci stav. Jeho skorá diagnostika zlepšuje vyhliadky na liečbu a tá môže byť život zachraňujúca.
Čo si pri bolesti všímať pre správnu diagnostiku?
Miesto a charakter bolesti
Bolesť ľudia opisujú zväčša ako bolesť na hrudníku, zahrudnou kosťou, na prsiach, pod prsami. Môže byť v strede, na ľavej strane, na pravej strane hrudníka. Iba v jednom bode alebo plošne na celom hrudníku.
Charakterizujú ju ako:
tlak, pocit ťažoby na hrudi, ako keby kameň na hrudi, ako by niekto sedel na hrudníku
zvieranie
pálenie
pichanie
neurčitý pocit, teda odborne aj diskomfort
V prípade akútnej silnej bolesti na hrudníku, ktorá vystreľuje do ľavej ruky, krku či lopatiek, zavolajte rýchlu pomoc - môže sa jednať o srdcový infarkt.
Vzniká rýchlo a vyžaruje do inej časti?
Bolesť na hrudi môže byť akútna, ktorá vznikla náhle. Alebo chronická, tá pretrváva dlhšie. Trvá minúty, alebo naopak hodiny, či dni. Pri niektorých ochoreniach sa opakuje.
Vyžarovať môže do chrbtice, do brucha, horných končatín, do krku, sánky i hlavy.
Informácia o lokalizácii a vyžarovaní bolesti je pre lekára veľmi podstatná.
Pohyb, poloha, úľava - súvisia s bolesťou?
Bolesť môže súvisieť s pohybom.
Napríklad, že sa zhoršuje pri zohnutí, otočení či v určitej polohe (v ľahu, sede, v stoji). Vzniká pri námahe, behu, dlhšej chôdzi či chôdzi do schodov.
Ak človek pri bolesti netoleruje, teda nevydrží, polohu v ľahu a sťažuje sa na zhoršenie dýchania. Alebo naopak, bolesť ho núti chodiť, alebo si vynucuje určitú polohu? Uľavuje od nej poloha, lieky?
Ak je problém v nedokrvení srdcového svalu, tak zmena polohy alebo otočenie trupu nemá v kvantite bolesti až taký význam. Avšak fyzická námaha môže kardiovaskulárne príčiny a ich prejavy zhoršovať.
Zmena polohy môže ovplyvňovať problémy s respiračným, tráviacim a v neposlednom rade pohybovým aparátom.
Sprevádzajú bolesť aj iné príznaky?
Pri bolesti na hrudi je dôležité aj to, či ju sprevádzajú iné pridružené príznaky. Niekedy môže byť prítomná samostatne, ale v niektorých prípadoch, a pri niektorých chorobách je ťažkostí viac.
Pridružiť sa môžu príznaky ako:
dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu
búšenie srdca
nepokoj, strach, úzkosť, strach zo smrti
slabosť, únava
bledosť
potenie
ťažoba na žalúdku
vracanie, pocit na vracanie (nausea)
kašeľ
chudnutie
pálenie záhy
vyžarovanie bolesti / tŕpnutia do ramena, ruky, krku, sánky, medzi lopatky
Pri sprievodných ťažkostiach je dôležité, kedy začali, ako dlho pretrvávajú, či sa opakujú pravidelne pri bolesti na hrudníku. Niekedy sa pri opakujúcich ťažkostiach mení ich charakter či intenzita oproti minulým prípadom.
Na určenie diagnózy nepostačuje samotný opis ťažkostí.
Anamnézu treba doplniť o rôzne vyšetrenia. Napríklad krvný tlak, pulz, EKG, RTG, CT či laboratórne vyšetrenie krvi.
Infografika: anamnéza bolesti na hrudníku
Možné príčiny bolesti na hrudi
Podľa toho, o akú bolesť ide, je v niektorých prípadoch možné určiť predbežnú príčinu. Presná diagnóza sa opiera o viaceré vyšetrenia.
Pri určení diagnózy spolupracuje praktický lekár, neurológ, pneumológ, kardiológ, ortopéd a iný špecialista podľa potreby.
Bolesť na hrudi môže byť spôsobená rôznymi faktormi:
Srdcovocievne problémy
Pľúcne - respiračné problémy
Tráviace problémy
Problémy s pohybovým aparátom
Psyhické problémy
Iné ochorenia a poruchy
Srdcovocievna sústava
Infarkt srdcového svalu
Je akútne, teda náhle, nedokrvenie srdcového svalu. Ako následok trombózy alebo embolizácie srdcovej, koronárnej, cievy. Pri zastavení či obmedzení dodávok kyslíka bunkám dochádza k jeho postupnému odumieraniu.
Typicky sa vyskytuje zvieravá bolesťza hrudnou kosťou v oblasti, ktorá je veľká asi ako zovretá päsť ruky. Bolesť na hrudi sa nachádza v strede. Avšak, postupne prudko vystreľuje a vyžaruje smerom do ľavého ramena, paže, krku alebo do dolnej čeľuste (sánky), ale aj medzi lopatky, do chrbtice.
Tieto symptómy opisujú typicky, knižne, prejavujúci sa infarkt myokardu. Samozrejme, akútny infarkt srdcového svalu môže prebiehať aj inak. Jeho priebeh ovplyvňuje viac faktorov. Napríklad to, ktorá srdcová cieva je postihnutá.
Niekedy prebiehaasymptomaticky, teda bezpríznakovo. Inokedy netypicky, napríklad pri ochorení diabetes mellitus, cukrovke, sa bolesti nemusia pre neuropatiu vyskytnúť vôbec. Iný príklad infarktu sa môže prejavovať ťažobou na žalúdku, bledosťou, potením, nauzeou (pocitom na vracanie), až vracaním.
V najhoršom prípade je prvým príznakom srdcového infarktu smrť.
Podobne bolesť, ktorá sa nachádza na rovnakom mieste, je angína pectoris. Je symptómom pri ischemickej chorobe srdca. Keď vzniká dočasné, chvíľkové nedokrvenie srdca. Napríklad následkom zvýšenej námahy.
Stenokardia je bolesť zvieravého, tlakového či pálčivého charakteru. Nachádza sa za hrudnou kosťou. Stenokardie sú prevzaté z gréckeho stenos, teda zúženie a kardie, čiže srdce.
Pričom pre túto bolesť je typické, že v čase pokoja ustúpi a naopak v čase fyzickej aktivity zosilnie. Vtedy hovoríme o stabilnej angíne pectoris. Charakter, intenzita a lokalita bolesti je rovnaká, nemení sa.
Pri nestabilnej angíne pectoris sa ťažkosti vyskytujú necharakteristicky. Mení sa intenzita, vyvolávajúca príčina. Dostavuje sa pri minimálnej námahe, krátkej chôdzi, aj v pokoji.
Aneuryzma aorty alebo zápal srdca
Ak je bolesť akútna a vystreľuje do dolnej časti tela, najmä do brucha alebo na driek vzadu, môže sa jednať o aneuryzmu aorty. To je tiež veľmi vážny a život ohrozujúci stav. Bolesť je intenzívna a nepomáhajú ani lieky na jej utlmenie.
Bolesť v oblasti srdca môže indikovať zápal srdcového vaku, teda perikard. Zápal môže postihnúť rôzne časti srdcovej steny. Vnútornú sliznicu, teda endokard, vtedy hovoríme o endokarditíde, aj srdcové chlopne. Ale aj srdcový sval, teda myokard, vtedy sa označuje ako myokarditída.
Okrem uvedených kardiovaskulárnych príčin sa môže bolesťou na hrudníku prejaviť aj :
Okrem srdcovo - cievnych problémov signalizuje bolesť v oblasti hrudnej kosti aj problémy s dýchacím ústrojenstvom.
Ak ide o pichavú bolesť, ktorá sa zhoršuje pri nádychu alebo pri kašli, jedná sa obvykle o zápalové ochorenie alebo infekciu súvisiacu s dolnými dýchacími cestami.
Bolesťou v oblasti hrudníka sa vyznačujú napríklad:
zápal priedušnice a priedušiek, pociťuje sa bolesť pri dýchaní, kašli
zápal pľúc
tuberkulóza, TBC
rakovina pľúc
zápal pohrudnice, pleuritída, bolesť na hrudi pri nádychu, kašli, zívaní
pneumothorax, teda vzduch v pohrudnicovom priestore
tekutina, krv v pohrudnicovom priestore
vdýchnutie prachu, nečistôt, cudzieho telesa do pľúc
Tráviaca sústava
Veľakrát je bolesť vyvolaná aj nadmernou produkciou žalúdočných štiav, ktoré sa dostali do pažeráka. Tento stav poznáme aj pod názvom pálenie záhy, teda pyróza. Tento jav je častý pri GERD, čo je gastroesophageal reflux disease, čiže gastroezofágová refluxová choroba.
V tomto prípade sú ale prítomné aj ďalšie príznaky, nielen bolesť na hrudi alebo za hrudnou kosťou. Napríklad pocit horkosti, kyslosti v ústach, a to hlavne po jedle, vľahu a v noci. Časté je vyžarovanie do chrbtice.
Medzi ostatné ochorenia, na ktoré treba myslieť, patrí spazmus, teda stiahnutie, pažeráku, vredová choroba gastroduodéna, ale aj ochorenia žlčníka a pankreasu. Niekedy sa bolesť môže vyskytnúť pri zlom prehltnutí alebo vypití tvrdého alkoholu.
Psychika a bolesť na hrudníku
Aj psychika a jej zlý stav môžu byť príčinou tejto bolesti. Hlavne pri vysokej psychickej záťaži. Príkladom je aj neuróza, depresia, úzkosť. Jedným typickým príkladom je neurasténia, inak aj neurocirkulačná asténia.
Pohybový aparát
Ak ide napríklad len o bežné preťaženiesvalového tkaniva, cíti človek bolesť skôr nad hrudnou kosťou v oblasti mäkkých tkanív. Bolesť môže pochádzať zo svalov a ostatných mäkkých štruktúr z medzirebrových priestorov.
Príkladom je preťaženie prsných svalov a bolesť v ich priebehu i úpone - hrudnej kosti.
Svaly môže postihnúť aj zápal. Tietzov syndróm je zápal, ktorý postihuje chrupavky rebier. Bolesť na hrudný kôš sa presúva aj z oblasti chrbtice, pri vertebrogénnych ťažkostiach.
Pri úraze v oblasti hrudníka sú citeľné intenzívne bodavé, pichavé bolesti. A to rovnako v prípade narazeného, ako aj zlomeného rebra alebo viacerých rebier. Vážnejším príkladom je prenikanie vzduchu do pohrudnicového priestoru, teda pneumotorax, pri úraze.
Iné ochorenia
Iný príklad je herpes zoster, teda pásový opar. Alebo ochorenie prsníkov, ako napríklad zápal, ale aj vážnejšie ochorenie, teda nádor prsnej žľazy. Ak ide o dlhodobý stav, treba zvážiť vyšetrenie u všeobecného lekára s možnosťou pozorovania ďalších príznakov.
Bolesť na hrudníku môže byť veľakrát aj jeden zo symptómov napríklad obezity, aterosklerózy, anémie a iných ochorení, ktoré na prvý pohľad nemusia mať s hrudníkom nič spoločné.
Odborné vyšetrenie a pomoc je potrebné vyhľadať vždy, v prípade akútneho výskytu bolesti, ktorá sa napríklad zvyšuje, je veľkej intenzity a spôsobuje človeku vážne dýchacie problémy. Rovnako, aj narušenie hybnosti, prípadne ak sa k tejto bolesti pridávajú aj iné príznaky, ktoré sa objavili veľmi rýchlo a akútne.
Kedy vyhľadať lekára?
Základom akejkoľvek bolesti a následnej liečby je včasná a odborná diagnostika.
Preto ak sa Vám akútne objaví bolesť na hrudníku, prípadne narastá alebo sa opakuje, obráťte sa vždy na svojho lekára.
Diagnostika bolesti na hrudníku vo všeobecnosti zahŕňa vyšetrenie posluchom, meranie krvného tlaku, EKG, odber krvi , ultrasonografia a prípadne iné zobrazovacie metódy (CT, MRI, RTG).
Zavolajte rýchlu pomoc, ak bolesť v hrudníku:
ostrá pichľavá a trvá dlhšie ako 15 minút, prípade neprejde po použití nitroglycerínovej tabletky
sa rozširuje na čeľusť, ľavú končatinu, chrbát alebo ľavú lopatku
sa objavuje náhle a spôsobuje ťažkosti s dýchaním
spôsobuje zmätenosť, tras, mdloby či zvýšené potenie
je sprevádzaná rýchlym poklesom krvného tlaku
je sprevádzaná spomalením a zmenou srdcového rytmu
vyskytuje sa pri horúčke, zhoršenom dýchaní a prehĺtaní
Najčastejšie otázky a odpovede o bolesti na hrudníku
Pýtate sa...
Čo môže spôsobovať bolesť na hrudníku?
Bolesti na hrudníku môžu byť spôsobené rôznymi faktormi vrátane problémov so srdcom (ako sú angína pektoris alebo infarkt myokardu), problémy s respiračným systémom (ako zápal pľúc alebo pľúcna embólia), tráviacimi ťažkosťami (ako reflux kyseliny alebo žalúdočný vred) a svalovými alebo kostrovými problémami (ako svalové napätie alebo zápal rebier) a psychickými ťažkosťami (úzkosť, záchvat).
Ako zistím, či je bolesť na hrudníku spôsobená srdcovým problémom?
Bolesť na hrudníku spojená so srdcovými problémami často prichádza ako tlaková, stláčajúca alebo pálivá bolesť, ktorá môže vyžarovať do ramien, krku, čeľuste alebo chrbta.
Často sa objavuje počas fyzickej námahy alebo emocionálneho stresu a môže byť sprevádzaná potením, nevoľnosťou alebo dýchavičnosťou.
Kedy by som mal vyhľadať lekársku pomoc kvôli bolesti na hrudníku?
Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak pociťujete bolesť na hrudníku, ktorá je náhla, silná, trvá dlhšie ako niekoľko minút, alebo je sprevádzaná inými príznakmi ako dýchavičnosť, závraty, potenie, nevoľnosť alebo bolesť vyžarujúca do iných častí tela.
Môže byť bolesť na hrudníku spôsobená tráviacimi problémami?
Áno, bolesť na hrudníku môže byť spôsobená tráviacimi problémami, ako sú reflux kyseliny, žalúdočné vredy, alebo žlčníkové problémy. Tieto bolesti sú často pálivé a môžu byť spojené s prehĺtaním, jedením alebo polohou tela.
Je bolesť na hrudníku vždy vážna?
Nie vždy. Hoci bolesť na hrudníku môže byť vážna, existujú aj menej závažné príčiny, ako sú svalové napätie, zápal rebier alebo psychický problém - úzkosť.
Avšak, vzhľadom na potenciálnu závažnosť niektorých príčin je dôležité neignorovať bolesť na hrudníku a konzultovať ju s lekárom.
Čo robiť, ak mám bolesť na hrudníku doma?
Ak máte podozrenie na infarkt, ihneď volajte tiesňovú linku. Ak je bolesť mierna a myslíte si, že by mohla byť spôsobená tráviacimi ťažkosťami alebo svalovým napätím, skúste odpočívať, piť vodu a vyhnúť sa stresu. Ak bolesť pretrváva alebo sa zhoršuje, vyhľadajte lekársku pomoc.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Vždy som túžila pomáhať ľuďom a obzvlášť ťažko chorým. Vyštudovala som Lekársku fakultu UPJŠ v Košiciach. Už počas vysokej školy som sa venovala onkohematologickému výskumu, kedy som sa zaoberala pacientami s leukémiou. Absolvovala som stáž na Onkologickom inštitúte v Barcelone v Španielsku, kde som praxovala na špičkovej Klinike onkohematológie. Spoznala som tzv. otvorenú medicínu, kedy si pacient niesol z ambulancie od profesora s celosvetovým renomé nakreslenú chorobu na papieri. Pacient bol spokojný, informáciám porozumel a po pevnom stisku ruky od lekára veril, že s pomocou Boha a lekára chorobu porazí. Pacient sa usmial a odišiel. Vtedy som sa definitívne rozhodla, že sa chcem venovať onkológii a byť tu pre ľudí, ktorí to obzvlášť potrebujú. Od roku 2014 som niekoľko rokov pracovala vo Východoslovenskom onkologickom ústave na Oddelení klinickej onkológie v Košiciach, potom neskôr na Oddelení klinickej onkológie vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove a momentálne som na materskej dovolenke. Výskumu som sa nevzdala a po absolvovaní vysokej školy sa tiež venujem proteomickému štúdiu pacientiek s karcinómom prsníka. Na túto tému som obhájila PhD. titul v klinickej biochémii a verím, že neustály pokrok vo výskume stále viac a viac pomôže. Vo svojej práci, keď často pacient prichádza neskoro alebo pri výučbe medikov som si stále uvedomovala aká dôležitá je osveta v medicíne. Aj touto cestou písania chcem prispieť k Vašej prevencii či pomôcť orientovať sa pri zdravotných ťažkostiach.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.