Nadúvanie, nafukovanie brucha či plynatosť je problém vznikajúci v črevnom trakte. Stav býva zväčša nezávažný a za krátku dobu pominie.
Príčinou môže byť nevhodná životospráva, jedálniček, potravinové intolerancie, no i ochorenia tráviacej sústavy.
Možné príčiny, príznaky, diagnostika, liečba, domáca pomoc a mnoho iných zaujímavých informácii sa dočítate pokračovaním v článku.
Nadúvanie: čo to je?
Tvorba plynov (vetrov) je fyziologickou súčasťou zdravého trávenia. Meteorizmus je odborný názov pre nadúvanie či plynatosť. Vzniká nahromadením plynu v tráviacom systéme.
Nadúvanie je problém častokrát spojený so zvýšenou tvorbou plynov, ich hromadením a následným nedostatočným odchodom (alebo naopak nadmernou plynatosťou).
Pocit nafúknutého brucha, nadmerná plynatosť, zastavené vetry či meteroizmus sú najčastejšie spôsobené nevhodnou stravou, kombináciou, zložením stravy a nesprávnou životosprávou. Môžu byť však i signálom narušenia či ochorenia tráviaceho traktu.
Nadúvanie nie je zvyčajne známkou závažného ochorenia. Ak však nadúvaním trpíte dlhodobo či opakovane, prípadne vás trápia náhle silné ťažkosti a bolesti, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.
Niektorým zložkám potravy môže trvať dlhší čas, kým sa úplne rozložia v tenkom čreve. Častokrát sa tak dostanú nerozložené do hrubého čreva, v ktorom sa nachádzajú baktérie. Vetry tak vznikajú najmä v hrubom čreve, ako produkt kvasenia.
Plyny sa do tráviacej sústavy dostávajú z vonkajšieho okolia prehĺtaním vzduchu, reakciou žalúdočných kyselín a činnosťou črevných baktérií. Priemerne odchádzajú vetry 12x denne.
Črevné plyny obsahujú:
- Dusík (59 %)
- Vodík (9 %)
- Oxid uhličitý (9 %)
- Metán (7 %)
- Kyslík (4 %)
Okrem pocitu nafúknutého plného brucha sa vyskytujú aj pridružené príznaky, ako je prelievanie črevného obsahu, kŕče, mierna bolesť brucha či problémy s vyprázdňovaním.
Pri nadúvaní sa môžu vyskytovať ťažkosti:
- pocit plnosti a sýtosti
- pocit nafúknutého brucha
- tlak vbruchu (pocit balónu)
- tvrdá brušná stena
- kŕče v bruchu
- škvŕkanie v bruchu
- nadmerná plynatosť
- zastavené vetry
- grganie
- nechutenstvo
- zápcha alebo hnačka
Etiológia a príčiny vzniku
Etiológia nadúvania je rôznorodá nakoľko sa jedná o pomerene všeobecný príznak. Príčinu vzniku možno rozdeliť na chyby životosprávy a organické príčiny zahŕňajúce intolerancie a rôzne ochorenia tráviacej sústavy.
Stravovacia príčina (životospráva, jedálniček,...)
Pri konzumácii niektorých zložiek potravy alebo nevhodnej kombinácii jedál, môže dôjsť k spomaleniu tráviacich procesov. Nadúvaniu neprispieva rýchle jedenie, hltanie potravy, nedostatočné spracovanie potravy v ústach i nadmerné porcie jedla.
Pri rýchlom jedení nie je čas jedlo poriadne rozžuť a súčasne sa do žalúdka dostane veľké množstvo vzduchu, ktorý v črevách spôsobuje nadúvanie.
Častou príčinou nadúvania je konzumácia väčšieho množstva sacharidov a látok obsiahnutých v strukovinách alebo iných špecifických potravín, ktoré spôsobujú vznik tkzvn. peny. Táto pena bráni prirodzenému odchádzaniu črevných plynov.
Náš organizmus častokrát nie je schopný plne stráviť niektoré sacharidy v tenkom čreve, pretože nemá dostatok potrebných tráviacich enzýmov.
Príkladom ťažšie stráviteľných potravín je strukovina (fazuľa, hrach, šošovica, cícer), niektoré druhy zeleniny (brokolica, kapusta, karfiol, kel), cibuľa/cesnak, jablká, hrozienka či sušené slivky.
Ďalej pivo, mliečne výrobky, sýtené nápoje, umelé sladidlá a taktiež žuvačky i lízatká, pri ktorých vniká nadmerný vzduch do tráviaceho traktu.
Problém s nadúvaním môže súvisieť aj s poruchami trávenia laktózy, fruktózy alebo konzervačných látok a rôznych stabilizátorov potravín.
Súhrn rizikových faktorov nadúvania:
- nadmerný príjem oligosacharidov
- nadmerným príjem strukovín
- nadmerný príjem ťažšie stráviteľných potravín
- súčasné zapíjanie jedla tekutinou
- konzumácia sýtených nápojov
- rýchle jedenie a hltanie potravy
- nedostatočné spracovanie potravy
- nedostatočný príjem vlákniny
- nedostatočná denná pohybová aktivita
Organická príčina (intolerancia, ochorenie,...)
Pocit nadúvania môže byť symptómom určitého gastrointestinálneho ochorenia (funkčného i štrukturálneho).
V prípade potravinových intolerancii sa najčastejšie jedná o neznášanlivosť lepku (gluténu), laktózy (mliečneho cukru) a mliečnej bielkoviny. Potravinové alergény sú rôznorodé, a to napríklad niektoré druhy orechov, ovocia či morských plodov.
Ťažšia forma intolerancie gluténu je odborne nazývaná Celiakia.
Pri potravinových alergiách a intoleranciách sa tráviace obtiaže vrátane nadúvania začnú prejavovať pomerne krátko po konzumácii nevhodnej zložky potravy.
Nadúvanie môže byť príznakom akútneho i chronického zápalu čriev, gastroenteritídy (brušná chrípka), infekčného ochorenia rôzneho pôvodu (baktéria, vírus).
Častokrát sú sprevádzané okrem nadúvania aj bolesťou, kŕčmi, zvýšenou teplotou či inými tráviacimi problémami.
Pri chronických zápaloch čriev, a teda ulceróznej kolitíde alebo Crohnovej chorobe dochádza k zníženiu absorpčnej plochy čreva a samotnému zhoršeniu trávenia. Následkom je nadúvanie a nadmerná tvorba plynov.
Možným dôvodom je i nedostatok tvorby tráviacich enzýmov a teda hypofunkcia niektorých orgánov tráviacej sústavy.
Nadúvanie môže byť i nežiadúcim účinkom farmakoterapie. Jedná sa najmä o lieky a liečivá na tráviaci trakt, zápchu, rôzne psychofarmaká či druhy antibiotík.
Možné príčiny vzniku nadúvania a tráviacich obtiaží:
- Potravinová intolerancia (neznášanlivosť)
- Potravinová alergia
- Gastroenteritídy rôzneho pôvodu
- Zápaly tráviaceho traktu
- Ulcerózna kolitída
- Crohnova choroba
- Syndróm dráždivého žalúdka
- Hypofunkcia žlčníka a pankreasu
- Nedostatok tráviacich enzýmov
- Narušená črevná mikroflóra
- Zápcha (obstipácia)
- Gastroparéza
- Divertikulóza
- Stenóza, Ileus
- Nádorové ochorenia
Nadúvanie u žien v tehotenstve
Časté nadúvanie zažívajú aj ženy v období gravidity. Je to spôsobené hormonálnou zmenou a zvýšenou hladinou progesterónu, ktorý môže spomaľovať pohyblivosť čriev i samotné trávenie.
Nafúknuté brucho vzniká pre rozličné hormonálne zmeny, zväčšovaním plodu, maternice a utláčaním brušných tráviacich orgánov. Mierne nadúvanie i plynatosť sú tak bežnou súčasťou tehotenstva.
Pozor však na bolesti a kŕče v bruchu, časté bolestivé nadúvanie a iné nešpecifické prejavy. V prípade nejasností je vždy potrebná návšteva gynekológa.
Nadúvanie je spojené i s menštruáciou apredmenštruačným syndrómom - PMS. Pocit nafúknutého brucha je bežným sprievodným príznakom menštruačnej fázy cyklu a hormonálneho poklesu.
Nadúvanie u malých detí
Tráviaci trakt a črevná mikroflóra malého dieťaťa si zvyká na príjem materského mlieka a výživy. Trakt si postupne navyká na tuhú stravu i mlieko. Aj v tomto ranom období sa už vyskytujú potravinové intolerancie, a to najmä na laktózu (mliečny cukor).
Nadúvanie sa pomerne často vyskytuje u malých bábätiek. Jedným z dôvodov je nadmerné prehĺtanie vzduchu pri plači, kriku či cmúľaní.
Bolestivé nadúvanie môže krátkodobo spôsobiť aj zadržiavanie plynov. Vo väčšine prípadov následný odchod vetrov pomôže a uľaví od ťažkostí.
Pozor treba dať aj na dlhodobé zadržiavanie plynov, bolesť brucha, nechuť k prijímanej potrave a na iné varovné príznaky. Je vhodné navštíviť pediatra a vylúčiť ochorenia tráviacej sústavy.
Ak sa u dieťaťa objaví náhle nafúknutie a nadúvanie spojené so zvracaním, bolesťami alebo problémom s vyprázdnením, je potrebné akútne vyhľadať pomoc lekára.
Vhodné je dodržovať pár preventívnych opatrení, ako je správne odgrgnutie po dojčení/výžive, jemná peristaltická masáž bruška, priťahovaním kolien k brušku, vhodný čaj alebo kvapky proti nafukovaniu pre deti i dojčiace matky.
Diagnostika, liečba a pomoc pri nadúvaní
Diagnostický proces nadúvania spočíva v posúdení klinických príznakov, odobratí anamnézy a v základnom vyšetrení brucha pohmatom i posluchom. Lekár sa zaujíma najmä o životosprávu, jedálniček a aktuálne užívanú farmakoterapiu pacienta.
Vo väčšine prípadov ultrasonografiu brušných orgánov. Môže indikovať odobratie vzorky krvi či stolice. Pri podozrení na iné ochorenie môže indikovať zobrazovacie endoskopické vyšetrenie (gastroskopia, kolonoskopia,...)
Presná liečba závisí od príčiny vzniku nadúvania a tráviacich problémov. Delí sa na konzervatívnu vo forme úpravy životosprávy a jedálnička, medikamentóznu a v ojedinelých prípadoch operačnú (napr. zápal slepého čreva).
V prípade potravinových intolerancii, alergií či chronických zápalov čreva je volená najmä farmakologická liečba a dlhodobá úprava stravovania.
Pri gastroenteritídach, infekciách a zápaloch tráviaceho traktu je volená najmä medikamentózna liečba antibiotikami, protizápalovými a podpornými liekmi. Potrebná je krátkodobá úprava stravy i životosprávy.
V bežnom prípade liečby nadúvania je volená preventívna úprava životosprávy. Pravidelná pohybová aktivita, vyvážená strava s menším obsahom ťažšie stráviteľných potravín, pomalšie pravidelné jedenie, eliminácia sýtených nápojov a podobne.
Lekár môže pacientovi odporučiť lieky na báze čierneho uhlia, antacidá či spazmolytiká. Je však dôležité poznamenať, že tieto lieky poskytnú úľavu iba dočasne a neriešia tak samotnú príčinu vzniku.
Vhodné sú probiotiká a prebiotiká, ktoré nastoľujú rovnováhu črevnej mikroflóry a podporujú proces trávenia.
Je možné vyskúšať i prírodnú pomoc bylín a korení. Medzi účinné patrí napríklad Mäta prieporná, Fenikel obyčajný, Saturejka záhradná, zázvor, rasca či koriander.
Je možné ich konzumovať vo forme bylinného čaju, kvapiek či extraktu vo výživovom doplnku. Existujú i korenia a bylinné prášky, ktoré je možné pridať priamo do jedla. Predchádzajú nafukovaniu a nadúvaniu.
Možné je využiť domáce prostriedky pre rýchlu pomoc, ako je peristaltická masáž brucha, lokálna aplikácia tepla (termofor), ľahká pohybová aktivita či užitie voľnopredajných liekov a doplnkov pre podporu trávenia.
Preventívna liečba nadúvania:
- Pravidelné jedenie menších porcií
- Pomalšie jedenie bez hltania
- Dôsledné spracovania potravy ústami
- Súčasné nezapíjanie jedla tekutinou
- Eliminácia „problémových“ jedál
- Eliminácia ťažko stráviteľných jedál
- Eliminácia sýtených nápojov
- Pravidelná pohybová aktivita
- Dostatok príjmu vlákniny v strave
- Užívanie probiotík a prebiotík
Pokiaľ máte radi strukoviny, je potrebné ich pred konzumáciou kvalitne prepláchnuť a namočiť do vody na pár hodín. Vodu opäť zlejte, strukoviny prepláchnite a následne priveďte vo do varu. Takto ich zbavíte problémových látok a zlepšíte tak samotnú stráviteľnosť strukovín.