Opuch, edém končatín: Čo je príčinou opúchania rúk, nôh, členkov?

Opuch, edém končatín: Čo je príčinou opúchania rúk, nôh, členkov?
Zdroj foto: Getty images

Dlhodobé sedenie, ale aj dlhodobé státie môže mať za následok opúchanie dolných končatín. Inou príčinou môžu byť ochorenia žíl či srdcovo - cievne ochorenia. Opuchy vznikajú aj pri poruche funkcie pečene alebo obličiek. Časté sú počas tehotenstva.

Opuch končatín sa môže prejavovať pri rôznych ochoreniach. Od problémov s pohybovým aparátom, cez ochorenia cievneho systému alebo srdca až po choroby lymfatického systému.

Niekedy je opuch lokálny a vyskytuje sa len na jednom mieste, inokedy generalizovaný a je na viacerých miestach tela. Ak nastávajú opuchy okolo členkov, veľmi často ide o problém so srdcom.

Tak je tomu v prípade, ak sa opuch vyskytne na oboch končatinách. Pri opuchu jednej končatiny je podozrenie na upchatie či zápal ciev, napríklad ako pri žilovej trombóze.

Opuch jednej končatiny

Na jednej končatine, či už dolnej alebo hornej, vzniká opuch v dôsledku lokálneho zápalu alebo pri úraze. Väčšinou ide o ochorenie žíl dolných končatín. Vzniknú opuchy, bolesti a svalová únava.

Rovnako, aj pri kŕčových žilách, čo je najčastejšie ochorenie žíl. Niekedy je príčina v upchatí a zápale žily. Medzi tieto ochorenia patrí aj tromboflebitída alebo flebotrombóza.

Tromboflebitída je zápal povrchových žíl. Trombus pri nej nalieha na zápalom zmenenú stenu žily. Prítomný je lokálny opuch, začervenanie a aj bolesť v mieste zápalu žily. Tá je na pohmat tvrdšia. Ochorenie nie je závažné.

Flebotrombóza je zápal hlbokých žíl a ide o závažné ochorenie. Jeho komplikáciou môže byť embolizácia do pľúc. Ale aj neskoré zmeny ako kŕčové žily či vred predkolenia.

Chronická žilová nedostatočnosť, teda insuficiencia alebo aj chronická žilová choroba je ochorenie, pri ktorom je znížený návrat krv z dolných končatín. Následkom toho vzniká hromadenie krvi a aj opuch končatiny či oboch.

Príznaky pri chronickej žilovej insuficiencii:

  • pocit ťažkých nôh
  • únava nôh
  • napätie až kŕče
  • bolesť svalov
  • opuch
  • zhoršené vyživovanie tkanív
  • zmeny farby kože, pigmentovanie
  • zlé hojenie rán
  • vred predkolenia

Opuch jednej končatiny vzniká aj v prípadne blokovania odtoku lymfy. Lymfedém je ochorenie, ktoré je spôsobené hromadením lymfy v tkanivách následkom zlej funkcie lymfatického systému.

Lymfedém vzniká aj po operáciách, pri ktorých sa museli odstrániť lokálne lymfatické uzliny. Ako je to na príklad pri operáciách onkologických ochorení.

Aj samotné nádorové ochorenie môže byť príčinou. A to priamo na kosti, či už ide o nezhubný alebo zhubný nádor. Tu sa opuch vytvorí v mieste vzniku nádoru. Či už z buniek kostí alebo kostnej chrupavky, či pri inom onkologickom ochorení.

Porovnanie predkolenia s kŕčovými žilami a bez nich
Kŕčové žily na predkolení

Úraz je častou príčinou opuchu končatín. Opuch vzniká v mieste pôsobenia nadmernej sily. Poškodenie sa môže týkať kože, keď je rana iba povrchová, ale aj hlbších štruktúr. A to môžu byť aj šľachy, cievy či svaly.

Opuch najednej dolnej končatine, ľavá dolná končatina bez opuchu, pravá opuchnutá, vysoký opuch, od nohy až po koleno
Pŕíklad opuchu jednej dolnej končatiny

Prirodzene, opuch vzniká aj pri zlomenine kostí. Okrem opuchu je pri úrazoch prítomná bolesť, ale aj začervenanie a pri porušení kožnej celistvosti aj vonkajšie krvácanie. Druh ošetrenia a odbornú pomoc hodnotíme podľa mechanizmu úrazu, rozsahu a typu poranenia.

Podobne je to aj pri ochoreniach kĺbov. A to môžu byť rôzne artritídy menších či väčších kĺbov a iné poškodenia. Medzi príznakmi sa vyskytuje aj bolesťzačervenanie v oblasti postihnutého kĺbu.

Opuch končatiny je častou komplikáciou po operácii. Dôvodom operácie môže byť spomínané ochorenie kĺbov, úraz, teda komplikovaná zlomenina kosti ale aj iné chorobné príčiny.

Opuch oboch horných končatín

Opuch oboch horných končatín naraz môže poukazovať na komplexnejšie ochorenie. Napríklad, vzniká pri syndróme hornej dutej žily. Táto žila zbiera krv z oboch končatín, hlavy aj krku. Môže dôjsť k jej útlaku, a tým k uvedenému opuchu, napríklad pri útlaku nádorom.

Pri závažných ochoreniach srdca, pečene či obličiek môže nastať opúchanie celého tela. Ako je to pri zlyhaní funkcie srdca ako pumpy, ale aj pri opuchoch pre nefunkčnú pečeň či pri obličkovej nedostatočnosti.

Prvotne vznikajú opuchy na nižších miestach tela vplyvom gravitácie, teda na dolných končatinách. Ale pri pretrvávaní ťažkostí sa opuch rozšíri na celé telo.

Opuchy oboch dolných končatín

Opuchy oboch dolných končatín sú častým príznakom ochorení srdca. A to konkrétne chronického srdcového zlyhávania. Zlyhávanie srdca je význačné tým, že srdce nedokáže vyvinúť dostatočný výkon na uspokojenie potrieb organizmu.

Opuch oboch dolných končatín
Príčinou obojstranného opruchu sú ochorenia srdca, pečene, ale aj obličiek

A to hlavne pri zvýšenej námahe. Zvýšená námaha môže znamenať beh, chôdzu do schodov, ale aj chôdzu po rovine. V závažnejších prípadoch aj chôdzu na krátke vzdialenosti.

Krv nie je dostatočne prečerpávaná, teda pumpovaná, tekutiny sa zadržiavajú v najnižších častiach tela. Prvotné sú opuchy nôh, ale aj opuchy končatín v oblasti členkov.

V neskorších fázach sa opuch zväčšuje a opúchajú aj predkolenia či ostatok tela. Tak ako už bolo uvedené, pri zlyhávaní srdca môže vzniknúť aj opuch oboch horných končatín. Znížená funkcia srdca a teda aj opuchy dolných končatín a nôh sú frekventované v starobe.

Medzi najčastejšie príčiny zlyhávania srdca patrí:

Pri problémoch s vysokým krvným tlakom nastávajú tiež zmeny v tepnách a dochádza k zväčšeniu ľavej srdcovej komory. Typické sú časté bolesti hlavy, únava, ale aj opuch končatín vplyvom zhoršenej funkcie srdca.

Podobne je to aj pri zápale myokardu, čo je srdcová svalovina, ktorá sa môže zapáliť najčastejšie vplyvom vírusov. Symptómy ochorenia sú najmä bolesť na hrudi a sťažené dýchanie. Niekedy sú opuchy nielen lokálne, ale aj po celom tele.

Opuch oboch dolných končatín je príznakom aj pre ochorenia iných orgánov tela. Tak je to v prípade zlyhania funkcie pečene a obličiek. Napríklad, pri zlyhaní funkcie pečene je okrem opuchu končatín prítomný aj výrazný opuch brucha, čiže ascites, a ikterus, teda žlté sfarbenie kože a očných bielok.

Pri závažnejšom ochorení obličiek môže vzniknúť renálna insuficiencia, teda obličková nedostatočnosť. Môže byť akútna alebo chronická. Prítomné sú opuchy končatín, tváre, ale aj nevoľnosť, vracanie, zvýšená či znížená tvorba moču až zastavenie močenia, únava, nechutenstvo, chudnutie, suchá koža.

Ostatné príčiny opuchov končatín

Opuchy končatín môžu nastať aj pri chronickom zápale priedušiek. A to ako komplikácia, konkrétne pri vzniku chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby. Ale aj pri iných ochoreniach pľúc.

Veľmi často je opuch končatín prítomný aj ako súčasť iných, sekundárnych problémov. Napríklad pri obezite, čo je spôsobené vyššou hmotnosťou. Aj v prípade niektorých metabolických ochoreniach, ako napríklad Cushingov syndróm.

Opuchy rúk a nôh sú aj súčasťou príznakov Turnerovho syndrómu. To je dedičné ochorenie spôsobené absenciou chromozómu X a postihuje ženy, ktoré majú len jeden pohlavný chromozóm.

Aj znížený príjem stravy, teda hladovanie, poruchy príjmu stravy, anorexia sú príčinou opúchania končatín. Dôvod je v nedostatku bielkovín. Znížená hladina albumínu v krvi spôsobí, že tekutina z krvi prestupuje do tkanív a dutín. Typický je opuch brucha u hladujúcich detí.

Ochorenie štítnej žľazy, a to hypotyreóza môže mať za následok opúchanie. Niektoré lieky sú príčinou opúchania končatín. Príkladom týchto liekov sú hormonálna antikoncepcia, ale aj lieky proti bolesti, kortikosteroidy, antidepresíva.

Dlhodobé sedenie a státie v jednej polohe môže mať za následok opuchy dolných končatín. A to hlavne sedenie v nepohodlnej polohe. Ako je to napríklad aj počas dlhého cestovania v aute, autobuse, ale aj počas letu, takzvaná cestovateľská trombóza.

Cestovanie, a teda aj dlhé lety, aj viac ako 6 hodín sú rizikom pre vznik embolizácií. A to hlavne u ľudí, ktorí majú predispozíciu alebo rizikové ochorenia. Ako je napríklad zvýšené zrážanie krvi, kŕčové žily, ochorenia srdca či obličiek, obezita, ale aj užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Častou ale nie závažnou príčinou opuchu končatín je alergická reakcia. Opuch môže byť lokálny, teda v mieste kontaktu s alergénom, ako je to napríklad pri pichnutí osou či včelou. Ale aj väčšieho rozsahu, ako pri alergiách na potraviny či lieky.

Alergická reakcia je vlastne prehnaná reakcia na alergén. Viac informácií o alergii uvádzame v samostatnom článku.

Osa sedí na prste, ako znak alergie na uštipnutie hmyzom
Časté sú opuchy po uštipnutí hmyzom

Opuch končatín v tehotenstve

Počas tehotenstva sa vyskytujú opuchy nôh a členkov až u 75% tehotných žien. A to hlavne počas posledných týždňov, teda v období tretieho trimestra. Keď zväčšený plod a maternica znižuje prietok krvi cez dolnú dutú žilu späť do srdca.

Ale k opuchom dochádza aj oveľa skôr. Hlavný dôvod je zadržiavanie tekutín v tele, zvýšenie celkového objemu tekutiny v organizme. Toto je neškodné a bežné opúchanie.

Naopak, nebezpečné sú opuchy končatín pri preeklampsii. Preeklampsia je tehotenstvom navodená hypertenzia, čiže vysoký krvný tlak, prítomné sú bielkoviny v moči a opuchy končatín.

TIP: Viac informácií o preeklampsii, a o tom ako ju rozoznať, uvádzame v magazínovom článku.

Infografika uvádza to, čo pomáha pri opuchu dolných končatín
Čo môže pomôcť pri opúchaní dolných končatín

Video o chronickom opuchu

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané