Tento druh bolesti je výsledkom degeneratívnych zmien, ktoré nie sú prítomné iba vo vyššom veku. Bolesti kĺbov sa vyskytujú často, ako následok infekčného ochorenia, zápalu alebo príznak iného ochorenia, a to napríklad chrípky. Veľmi často sú dôsledkom neprimeranej záťaže a zlého držania tela. Spôsobí ju aj nevhodná obuv.
Bolesť kĺbov môže súvisieť napríklad s preťažení kĺbov a končatín, prípadne s prirodzeným opotrebovaním, dočasnou únavou, neškodným prechladnutím.
Môže ísť o príznak vážnejšieho ochorenia.
Ochorenie sa týka buď samotného kĺbu, prípadne môže ísť len o sekundárny príznak iného ochorenia, ktoré má príčinu niekde inde.
Práve z toho dôvodu, by sa nemali symptómy súvisiace s bolestivým kĺbom nikdy podceniť a zanedbať.
Často sa pýtate: Čo spôsobuje bolesť kĺbov a aké má príčiny? Aké iné príznaky s ňou prebiehajú? Ako sa jej zbaviť a pomôcť si?
Vyskytuje sa po úraze
Práve úraz je častou príčinou bolesti kĺbov a kostí. Pri úraze môže ísť o narazenie, ale aj zlomeninu. Po páde alebo tupom poranení je vhodné vyšetrenie, pri ktorom sa používa RTG alebo CT.
O ďalšom potupe rozhoduje lekár, a to na základe vyšetrení.
Neprimeraná záťaž, držanie tela ale aj počasie
Bolesť kĺbov a svalov je častá po cvičení, ale aj po nadmernej fyzickej záťaži. Únava svalov a kĺbov sa prejavuje ako bolesť. Podľa druhu záťaže, môže práve záťaž a únava za bolesť kĺbov celého tela, ale aj jednotlivých častí.
Po cvičení je možné pociťovať bolesť chrbtice alebo končatín, ramien, lakťov, či kolien. Lokalizácia záleží od miesta pôsobenia záťaže alebo od toho, kde sa záťaž prenášala.
Podobne je to aj pri sedení alebo sedavej práci. Nadmerná záťaž, ktorá je vyvolaná polohou v sede na kĺby, spôsobí bolesť. Najčastejšie, ak je sedenie dlhodobé.
Vhodná je po určitej dobe, napríklad po hodine sedenia, zmena polohy, a to státie, či chôdza.
Za bolesťami kĺbov môže byť preťaženie nadváhou človeka, čo sa dá riešiť jedine zmenou životného štýlu a jedálnička. Zvyšovanie váhy nastáva aj v tehotenstve, kedy je tak isto prítomná zvýšená bolestivosť kĺbov.
Okrem toho sa počas tehotenstva zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatok živín, vitamínov, minerálov a iných potrebných látok môže spôsobiť viacero príznakov, a taktiež aj bolesť kĺbov alebo svalov.
Významný faktor tvorí držanie tela. Nesprávna forma neprimerane a neprirodzene zaťažuje oblasť kĺbov, a to hlavne chrbtice. Dlhodobé negatívne pôsobenie vplýva na degeneratívne zmeny a samozrejme, aj na vznik bolesti.
S držaním tela a vhodnou polohou súvisí aj poloha v spánku. Aj použitie vhodného matraca. Napríklad, poloha na bruchu zaťažuje neprimerane chrbticu a hlavne jej krčnú oblasť. Následkom toho sú bolesti kĺbov, chrbtice v noci a po spánku.
Správna obuv je rozhodujúca. Zlá podrážka, nesprávne tvarovaná vložka, ale aj vysoké podpätky, či topánka čo tlačí, zvyšujú záťaž na kĺby dolných končatín a nôh. Následkom toho vznikajú bolesti nôh, členkov, kolien, ale aj bedier.
Niektorí ľudia sú citliví na zmenu počasia.
Meteosenzitivita spôsobuje bolesť kĺbov a taktiež iné ťažkosti:
bolesť hlavy
svalov
operačných jaziev
bolesť v mieste zlomenín
tráviace ťažkosti
zmeny nálad
malátnosť, slabosť, únavu
poruchy koncentrácie
ťažkosti s dýchaním
Ochorenia kĺbov
V prípade, že bolesti kĺbu nepredchádzal úraz, poranenie, pád, narazenie alebo iná externá príčina, prípadne, ak nebol nadmerne zaťažovaný fyzickou aktivitou, dá sa predpokladať, že ide o bolesť, ktorá je symptómom nejakého ochorenia.
Najčastejšie ide buď o primárnu bolesť, čiže problém je priamo v samotnom kĺbe. Veľakrát sa bolesťou prejavujú aj iné choroby v organizme, či už infekčné, zápalové alebo aj nádorové.
Ochorenia, ktoré priamo súvisia s kĺbmi, sa prejavujú na konkrétnom postihnutom kĺbe, prípadne na viacerých kĺboch naraz.
Ide napríklad o ťažkosti a choroby ako:
zápal kĺbu, čiže artritídu
reumatoidnú artridídu
psoriatickú artritídu
ochorenie DNA, je známa už od staroveku, ako choroba kráľov a vyšších vrstiev
artrózu, osteoartrózu
Bechterevovu chorobu
Artritída je zas zápalové ochorenie týkajúce sa priamo konkrétneho kĺbu. Ochorenie môže mať infekčnú aj neinfekčnú formu. Tento názov aj združuje reumatoidnú artritídu, psoriatickú artritídu a aj ochorenie DNA.
Reuma, ako sa jej ľudovo hovorí, odborne reumatoidná artritída, je autoimunitné ochorenie. Postihuje predovšetkým malé kĺby. A to hlavne kĺby prstov, neskôr ruky samotnej a aj oblasť zápästia. Následne postihuje lakte, kolená a aj krčnú chrbticu.
DNA, teda lámka, je spôsobená nerovnováhou medzi vytváraním a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z organizmu. Pričom, ak je prebytok tejto kyseliny v tele, ukladá sa vo forme kryštálov a to najčastejšie v kĺboch. Ale tiež aj formou obličkových kameňov.
Bolesť sa prejavuje hlavne v oblasti kĺbov. Ako prvá vzniká bolesť kĺbov prstov, a to palca na nohe alebo ruke. Okrem bolesti je prítomný opuch, začervenanie a obmedzená hybnosť.
Existuje niekoľko rôznych foriem artritíd, ktoré sa tiež prejavujú bolesťami kĺbov.
Naopak veľké kĺby postihuje artróza, čo je degeneratívne, ale nezápalové ochorenie a vedie k postupnej strate kĺbovej chrupavky a k obmedzeniu hybnosti.
Bolesť čeľustného kĺbu vzniká pri poruchách temporomandibulárneho kĺbu. Okrem samotnej bolesti je možné cítiť bolesť v sánke, a to hlavne pri žuvaní, stuhnutie svalov, obmedzenú hybnosť, pukanie alebo praskanie v kĺbe, bolesť v uchu, pískanie v ušiach, ale aj bolesť za okom.
Tieto poruchy sa vyskytujú následkom úrazu, pri poruchách zhryzu, degeneratívnych ochoreniach, reume, ako následok škrípania zubov. Prítomné sú aj pri strese, depresii a aj po zápaloch.
Bechterevova choroba je ochorenie, ktoré sa vyvíja veľmi pomaly a prejavuje sa najmä tuhnutím kĺbov, ich bolesťami a veľakrát aj bolesťou chrbtice. Tuhnutie nastáva v dôsledku toho, že choroba spôsobuje nahradzovanie chrupavky a väziva v kĺbe kostným tkanivom, ktoré je tvrdé.
Ostatné ochorenia, ktoré sú príčinou bolestí kĺbov
To nie je všetko. Bolestivé kĺby sprevádzajú i rôzne iné choroby. A tie sa týkajú iných častí organizmu.
Príkladom je:
chlamýdiová infekcia
syfilis
kvasinková infekcia
kliešťova encefalitída
lymská borelióza
chrípka, známa bolesť svalov a kĺbov celého tela
infekčná endokarditída
zápal pľúc
žltačka
leukémia
Crohnova choroba
hemofília
adenom hypofýzy
--
Autor a garant článku nezodpovedajú za obsah reklamných príspevkov:
Odporúčame: Ako na bolesť kĺbov?
Jedinečný komplex biologicky aktívnych látok a kolagénových peptidov typu I, II a III v produkte ioy. MOVE ON pomáha znovuobnovať pohyblivosť kĺbov, potláča bolesť a podporuje zdravie kosti.
Regeneračný kolagénový nápoj ioy. MOVE ON potláča zápal a uľahčuje odstraňovanie nefunkčných starnúcich buniek. Stimuluje obnovu matrice spojivového tkaniva a jeho stabilitu (novotvorba kolagénu a jeho sieťovanie, novotvorba elastínu), podporuje správnu mineralizáciu kosti a súčasne účinkuje proti jej odbúravaniu.
ZDRAVOTNÉ ÚČINKY ioy. MOVE ON:
zmierňuje zápal poškodzujúci spojivové tkanivá
potláča chronickú bolesť kĺbov (ARTRÓZA)
zvyšuje pevnosť a zlepšuje zdravie kostí (OSTEOPORÓZA – úbytok kostnej hmoty spôsobený vekom, užívaním kortikoidov alebo ochorením štítnej žľazy)
zlepšuje zdravie a odolnosť chrupaviek, šliach a väzív
podporuje tvorbu svalového tkaniva
obnovuje biele spojivové tkanivo (FASCIA – púzdro svalu, prechádzajúce do väziva, ktoré vrastá do šliach svalu a zabraňujú jeho presileniu ale pretrhnutiu)
zrýchľuje regeneráciu po úrazoch a operáciách
zlepšuje imunitné funkcie (ochrana pred infekciami)
pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť (úbytok tuku)
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.