Svrbenie kože je nepríjemný subjektívny pocit, ktorý vedie k nutkaniu škriabať sa. Môže byť lokálne, napríklad pri kožnej chorobe, ale aj generalizované, keď býva príznakom iného ochorenia.
Svrbenie kože je veľmi nepríjemný, subjektívny pocit, ktorý vedie k nutkaniu škriabať sa. Ak trvá dlhodobo, výrazne znižuje kvalitu života.
Odborne sa označuje ako pruritus.
Príčiny svrbenia kože sú rôznorodé. Vyskytuje sa lokálne, ale i celkovo, čiže generalizovane.
Poznáte to... Svrbia nás prsty, dlane, tvár koža celého tela. A to kedykoľvek počas dňa, po sprche, zo stresu či po zjedení určitých potravín. Prečo?
V lokálnej podobe sa vyskytuje najmä pri kožných problémoch. Naopak, generalizovaná forma môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia.
Čo vieme o svrbení?
Poznáme to, že sa svrbenie vyskytuje pri kožnom probléme, ale aj bez zjavnej kožnej príčiny.
Existuje aj svrbenie bez výsypu kožných pupienkov.
Niekedy, po pár hodinách či dňoch, sa pridruží aj kožná vyrážka. V tejto dobe je už zrejmé, čo bolo jeho príčinou.
Svrbieť nás môže kdekoľvek. Na hlave, tvári, krku, rukách, chrbte, dokonca, asi najnepríjemnejšie je svrbenie celého tela.
Podľa toho sa pruritus aj rozdeľuje na:
lokalizovaný, teda lokálny, hlavne ako prejav zápalu kože
generalizovaný, pri svrbení celého tela, ako pri niektorých systémových ochoreniach
Aby sme prišli na príčinu tohto nepríjemného subjektívneho pocitu, je potrebné vyšetrenie. Hlavne, ak pretrváva dlhodobo.
Podľa dĺžky trvania sa delí na:
akútny, teda vzniknutý náhle
chronický, dlhodobý, ak pretrváva viac ako 6 týždňov
Ktoré skupiny ľudí postihuje?
Postihuje deti, mladých, dospelých či starších. Vo vyššom veku, nad 65 rokov, je jeho výskyt o niečo vyšší a častejší.
Rozdiel nerobí ani pri pohlaví, avšak, často sa vyskytuje u tehotných. Podobne u žien so žlčníkovými problémami.
Rozdiel je tiež v mieste vzniku a v type pruritu
Pruritus vzniká v periférii, teda v koži, v kožných nervových zakončeniach. Druhým typom je, keď pocit svrbenia pramení v centrálnej nervovej sústave, teda CNS.
periférny typ, vyvoláva ho napríklad dotyk, tlak, vibrácie, teplo alebo elektrické napätie
centrálny typ, pri pôsobení mediátorov
Svrbenie sa z kože do mozgu prenáša pomocou nemyelinyzovanách nervových vlákien - pomalého typu C. Vzniká pôsobením mediátorov, ako sú napríklad histamín, serotonín, acetylcholín či opioidy, na voľné nervové zakončenia v koži alebo v slizniciach.
Tabuľka uvádza rozdelenie svrbenia
Druh svrbenia
Popis
Pruritoceptívny pruritus
vzniká v koži, najmä pri kožnom zápale alebo inom lokálnom probléme
pocit je vedený pomalými C vláknami
z kože smeruje do miechy a následne do mozgu
odpoveďou je hlavne škriabanie a negatívne emócie
periférny typ
Neurogénny pruritus
vzniká v CNS, teda v mozgu
centrálny typ
Neuropatický pruritus
spôsobuje ho poškodenie nervu či mozgu
periférny alebo centrálny typ
Psychodénny pruritus
pri psychickom zaťažení
pri psychiatrickej poruche, psychóze, neuróze
centrálny typ
Svrbenie je najčastejším príznakom kožných zápalov či ochorení. Avšak, vyskytuje sa aj pri ostatných chorobách. Preto je dôležitá diferenciálna diagnostika, ktorá pátra po skutočnom pôvodcovi tohto nepríjemného symptómu.
Rozdelenie svrbenia podľa vyvolávajúcej príčiny:
primárny, esenciálny, ktorý je prítomný pri systémových, neurologických a iných ochoreniach alebo psychiatrickej poruche, označuje sa ako pruritus sine materia
sekundárny, symptomatický, pruritus cum materia, ako sprievodný prejav kožných problémov
Tabuľka uvádza hlavné periférne príčiny a svrbenie pri systémovom ochorení
Príčina
Popis
Periférny pruritus
Kožné príčiny
najčastejším sprievodným príznakom pri rôznych zápaloch, dermatitídach, alergických reakciách alebo infekčných chorobách
Atopický ekzém
ako typický prejav ochorenia
hlavne na predispozičných miestach
Kontaktný ekzém
často sa vyskytuje pri alergiách, po kontakte s nejakým alergénom
svrbenie môže byť aj na inom mieste ako v mieste dotyku
hlavne pri krvných ochoreniach, morbus Hodgkin, lymfóm, leukémie, karcinómy, nádore mozgu
aquagénny pruritus pri kontakte s vodou, aj pri polycytemia vera
Ochorenia konečníka
ako pruritus ani, teda svrbenie konečníka
pri hemoroidoch
infekčných ochoreniach aj sexuálne prenosnej nákaze
Neurologické ochorenia
napríklad pri Sclerosis multiplex, po mozgovom infarkte, pri nádoroch
Príkladom je tiež svrbenie u seniorov, ktoré je nepríjemné a prebieha dlhodobo. Tento typ sa označuje ako Bulózny pemfigoid. U mladých sa vyskytuje napríklad pri alergii na lepok dermatitis herpetoformis Duhring.
Hlavnými zástupcami neurogénneho a neuropatického svrbenia kože sú napríklad, Notalgia paresthetica, roztrúsená skleróza, pri cukrovke či inom poškodení nervov. Notalgia paresthetica vzniká na podklade patologických zmien miechových nervov T2 až T6, keď je prítomné úporné svrbenie.
Pre nepríjemné svrbenie sa postihnutý škriabe, čo je príčinou kožných zmien, ako je pigmentácia či zhrubnutie kože.
Veľmi časté je svrbenie prítomné pri HIV, AIDS ochorení.
Pri psychogénnej forme sa svrbenie vyskytuje najmä po zvýšenej psychickej záťaži. Typické sú záchvaty svrbenia, ktoré sa stupňujú hlavne v noci. Často sa táto forma vyskytuje pri anxiete či depresii. Ale aj pri strachu zo špiny a parazitov a iných fobických poruchách či obsedantno kompulzívnej poruche.
Svrbenie po liekoch?
Áno, aj niektoré lieky sú zodpovedné za tento nepríjemný príznak.
Príkladom sú niektoré:
betablokátory
kyselina acetylsalicylová
antikonvulzíva
nesteroidné antiflogistiká
diuretiká
inzulín a perorálne antidiabetiká
estrogény
opioidy
Naopak, prejavuje sa pri nedostatku vitamínu B12, železa či kyseliny listovej.
Medzi nezávažné príčiny svrbenia patrí aj pôsobenie tepla, chladu, slnka alebo nečistôt v našom okolí. V zime, alebo naopak počas horúcich dní, sa koža viac vysuší - je suchá. Príkladom je aj dehydratácia. Suchá koža je prítomná hlavne vo vyššom veku.
Príkladom je aj ochorenie kože, takzvaná EBA, čiže epydermolysis bullosa. Má viacero foriem, ktoré môžu byť nezápalové či zápalové.
Spoločným znakom je výskyt pľuzgierov.
Svrbenie pokožky je typické aj pri zápale žíl dolných končatín. Pričom okrem zápalu dochádza aj k stvrdnutiu žily. Lokálne je koža bolestivá, teplejšia na dotyk.
Typickým príkladom celotelového výsevu vyrážky sú ovčie kiahne. Iným herpetickým ochorením sú opary, ktoré nepríjemne svrbia. Viac informácií uvádzame v článku o chorobe Opar.
Šarlachové vyrážky sa vyskytujú pri infekčnom ochorení šarlach. Podobá sa angíne, a teda príznaky napodobňujú streptokokovú angínu s červeným sfarbením a hnisavým ložiskom na mandliach.
Svrbenie kože v tehotenstve
Celkom bežné a nevýznamné je svrbenie pre hormonálne zmeny. Tehotnú svrbia dlane, ruky či chodidlá. Bežné je svrbenie v oblasti prsníkov, ktoré sa pre hormonálne zmeny zväčšujú.
Počas tohto obdobia sa môžu vyskytnúť aj rôzne iné problémy, ktoré ho spustia. Preto je dôležité vyšetrenie, hlavne pri pretrvávaní.
Rozťahujúca sa koža na bruchu je tak isto postihnutá svrbením. Prispôsobuje sa celý organizmus. Hlavne brušná dutina, v ktorej sa zmenšuje miesto pre narastajúcu maternicu a plod.
Zväčšená maternica môže spôsobiť útlakv oblasti pečene a žlčníka. Tento zvýšený tlak zapríčiňuje cholestázu, čo je zhoršený odtok žlče a jej hromadenie sa v žlčníku a pečeni.
Následne sa žlčové kyseliny hromadia aj v krvi tehotnej. To má za následok rôzne komplikácie.
Pridružuje sa únava či tmavý moč. Ohrozená nie je tak tehotná, ako plod, čiže dieťa. Rizikom je poškodenie plodu, až jeho smrť. Tento problém sa označuje aj ako intrahepatická (intrahepatálna) cholestáza tehotných.
Komplikácie a príznaky svrbenia
Samozrejme, svrbenie je nepríjemný subjektívny pocit. Hlavne pri dlhodobom výskyte výrazne znižuje kvalitu života.
Avšak, neustále škriabanie má za následok príznaky, z ktorých niektoré uvádzame:
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.