Nekľud

Nekľud je stav, kedy človek trpí pocitmi, ktoré mu nedovoľujú napríklad zotrvať v jednej polohe, prípadne nevie dosiahnuť psychickú rovnováhu a môžu ho prenasledovať aj obavy alebo úzkosti. Veľakrát je nekľud spojený aj so strachom, zmätením alebo agresivitou. Veľmi dôležité je rozoznať, či ide o nekľud zapríčinený psychickými príčinami alebo fyziologickými, ktoré sa môžu prejavovať aj navonok napríklad...

Nekľud je stav, kedy človek trpí pocitmi, ktoré mu nedovoľujú napríklad zotrvať v jednej polohe, prípadne nevie dosiahnuť psychickú rovnováhu a môžu ho prenasledovať aj obavy alebo úzkosti. Veľakrát je nekľud spojený aj so strachom, zmätením alebo agresivitou. Veľmi dôležité je rozoznať, či ide o nekľud zapríčinený psychickými príčinami alebo fyziologickými, ktoré sa môžu prejavovať aj navonok napríklad tým, že človek nevie v pokoji zostať na jednom mieste.

V súvislosti s týmto stavom sa objavujú niekedy aj pridružené problémy ako napríklad poruchy spánku, prípadne delírium, čo je typické najmä pre starých ľudí. Pokiaľ je človek aj agresívny a existuje riziko, že by mohol ublížiť sebe alebo iným, je lepšie ho hospitalizovať pod odborným lekárskym dohľadom. V mnohých situáciách je nekľud ale prirodzený, napríklad ak ide o nejaké stresové a psychicky náročné situácie, ako rôzne testy, pohovory a vystúpenia.

Veľmi často je nekľud a nepokoj symptómom pre rôzne psychické ochorenia. Medzi ne patrí napríklad aj delírium, čo je ochorenie postihujúce vnímanie a vedomie. Človek trpí halucináciami a ilúziami, poruchami myslenia, emócií a správania a typickým prejavom je aj nepokoj. Podobne je to aj pri demencii, ktorá postihuje kognitívne funkcie, čiže pamäť, intelekt a motiváciu. Demencia sa prejavuje neschopnosťou racionálneho myslenia, nervozitou a aj agresivitou.

Poruchou psychického typu je aj nespavosť, čo je porucha zaspávania aj porucha samotného priebehu spánku, kedy dochádza buď k jeho narušovaniu alebo k skorému prebudeniu, takže človek je nervózny, nekľudný a môže mať problémy s koncentráciou. Aj pri chorobách a poruchách nervového systému dochádza veľakrát k nepokoju a nekľudu, napríklad pri migréne. Obvykle je to v rámci prvotnej fázy migrény, kedy dochádza aj k zmenám nálady a nervozite.

Niekedy sa vyskytuje tento príznak aj pri zápale nervu, najmä pokiaľ postihuje periférne nervy alebo nervy v tvárovej časti. Vtedy nastáva únava, nervozita, nekľud, niekedy aj bolesti nervov a človek tak má problémy najmä v dôsledku fyzickej záťaže. Podobne aj pri ADHD, čo je známa ľahká mozgová dysfunkcia prítomná najmä pri deťoch a dospievajúcej mládeže, ktorá spôsobuje problémy s koncentráciou, poruchy učenia, hyperaktivitu a z toho plynúci nekľud.

Problémy so žlčovými kameňmi vedia tiež spôsobiť u človeka v organizme rôzne pocity nervozity a nepokoja, čo súvisí aj s inými príznakmi, ako je bolesť alebo zrýchlený tep. Problémom sú najmä stavy, kedy človek pociťuje záchvaty bolesti pri upchatí žlčovodov. Podobne aj obličkové kamene, ktoré sú sprevádzané bolesťami v boku, pričom nekľud tu pramení jednak z intenzívnych bolestí, tzv. koliky, ale napríklad aj z nevoľnosti a pocitmi na zvracanie.

Nekľud a nepokoj sú aj súčasťou príznakov iných ochorení, napríklad pri ischemickej chorobe srdca, pri ktorom dochádza k upchatiu ciev. Prítomná je aj bolesť na hrudi a bledosť a človek cíti veľmi veľký strach najmä vyplývajúci z iných symptómov. Aj pri nadprodukcii hormónov, čo nastáva pri hypertyreóze, čiže hyperfunkcii štítnej žľazy, môže človek v dôsledku zrýchlenia procesov v organizme pociťovať nekľud, ale aj poruchy a časté zmeny nálad.

Nekľud je prítomný aj pri niektorých infekčných ochoreniach, ako napríklad pri zápale mozgových blán. Tu sa vyskytujú napríklad pri deťoch dva možné stavy, keď sa striedajú obdobia nadmernej spavosti a naopak nepokoja a častého plaču u najmenších detí. Fyziologický nekľud je prítomný napríklad pri enterobióze, čiže pri infekcii mrlami, alebo pri parazitárnej infekcii všami, pričom tento nepokoj je sprevádzaný aj svrbením pokožky a neschopnosťou postihnutého zostať v pokojnom stave.

fzdieľaj na Facebooku
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané