Prichádza v prípade vyčerpania, po fyzickej aktivite, namáhavej práci. Objaviť sa ale môže aj pri horúčke alebo vírusovom ochorení. V závažnejšom prípade ide o ochorenie na úrovni svalu, či nervov.
Svalová slabosť je stav, kedy človek nedokáže vykonávať s hornými alebo dolnými končatinami bežné úkony, a kedy sú svaly lokálne, alebo globálne na celom tele predčasne unavené a ochabnuté.
V niektorých prípadoch môže byť takáto slabosť znakom vyčerpania po namáhavejfyzickej aktivite alebo športovej činnosti. Pokiaľ však nie je externá príčina alebo dôvod na takúto únavu, je slabosť svalov príznakom niektorého z rôznych ochorení nielen pohybovej sústavy.
Rozdiel medzi svalovou slabosťou a únavou svalov je taký, že pri svalovej slabosti dochádza k oslabeniu svalov a pri únave svalov, dochádza rýchlejší nástup únavy pri fyzickej námahe.
Príčiny svalovej slabosti
Príčiny svalovej slabosti môžu byť rôzne, a to napríklad:
Svalová slabosť a zvýšená únava svalov nastávajú aj v dôsledku problémov nervového charakteru. Polyneuropatia je ochorenie periférnych nervov. Príčin je viac. Poznáme viacero typov, majú rôzne príznaky, a to aj svalovú slabosť, mravčenie, porucha citlivosti, bolesti pri dotyku, problém s chôdzou, kŕče, zášklby svalov.
Postihnutie nervovosvalovej platničky napríklad pri myastenii gravis (autoimúnne ochorenie, ktoré spôsobuje svalovú slabosť), alebo kongenitálny myastenický syndróm (dedičné ochorenie), kde je svalová slabosť hlavným príznakom.
Amyotrofická laterálna skleróza je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré spôsobuje postupnú stratu mozgových a miechových motoneurónov a buniek centrálnej nervovej sústavy. Príznaky sú - svalová slabosť, svalové zášklby, poruchy reči, vyslovovania, a neskôr problém s dýchaním a prehĺtaním.
Napríklad pri zápale nervov, čiže neuritíde, je svalová slabosť najtypickejším symptómom a postihuje svaly, ktoré sú inervované zapálenými nervami.
Pri periférnej diabetickej neuropatii, ktorá postihuje ľudí s cukrovkou, je najčastejšia slabosť svalov dolných končatín. Pričom nervy majú postihnutú nielen funkčnosť, ale pri tejto chorobe aj svoju štruktúru.
Pri myopatii, kedy je svalová slabosť tiež typickým symptómom, dochádza k ochoreniu štruktúry kostrových svalov. Ochorenie má viaceré formy, napríklad svalovú dystrofiu - genetické ochorenie spôsobujúce postupnú stratu svalovej hmoty, alebo myostídu, čiže zápal svalu a iné poruchy napätia vo svalstve.
Beckerova svalová dystrofia je ďalším ochorením svalov. Zaraďuje sa pod genetické choroby. Jej hlavné príznaky sú celková telesná slabosť, svalová slabosť.
Človek s týmto ochorením je fyzicky slabý, ťažkosti mu robí rýchla chôdza, chôdza do schodov. Približne po 40. až 50. roku nie je schopný chôdze. Má ochabnuté mimické svaly, ťažkosti s dýchaním, srdcové problémy.
Iným príkladom je rhabdomyolýza, kedy dochádza k poškodeniu svalových buniek. Rhabdomyolýza (rabdomyolýza) môže byť vrodená, ale aj získaná. Medzi príčinami je svalová bolesť a slabosť, elevácia svalových enzýmov a myoglobinúria (svalové bunky v moči).
Iným prípadom svalovej slabosti je epilepsia, kedy je slabosť svalov spôsobená častými epileptickými záchvatmi, pri ktorých dochádza typicky k svalovým kŕčom a zášklbom, čo ich nadmieru unavuje.
Priamym ochorením svalov je tzv. tenisový lakeť, kedy dochádza k akútnemu alebo chronickému preťaženiu svalových a šľachových úponov lakťového kĺbu.
Srdcovo-cievny systém
Nadmerná únava, ale aj svalová slabosť môžu byť príznakom infekčnej endokarditídy, čo je akútne ochorenievnútornej výstelky srdca a je aj život ohrozujúce.
Napríklad pri myokarditíde dochádza zápalu srdcovej svaloviny v dôsledku infekcie a organizmus postihne celková slabosť, zvýšená únava a bolesť svalov aj kĺbov.
Podobne pri nízkom krvnom tlaku, ktorý je daný buď poruchou ciev, alebo srdca, dochádza napríklad k nedokrveniu niektorých častí organizmu a slabosti, i únave.
Problémy môžu ale postihovať aj ľudí, ktorí majú nielen ochorenia krvi či ciev, ale aj vrodené alebo iné srdcové vady. Veľmi nebezpečná je aj vrodená vývojová vada srdca a veľkých ciev, koarktácia (zúženie) aorty. Kde sa prejavujú studené nohy a slabosť ich svalov.
Slabosťou svalov aj organizmu sa prejavujú tiež rôzne ochorenia krvi a cievneho systému. Napríklad pri chudokrvnosti, teda anémii sa môže vyskytovať svalová slabosť z nedostatočného prekrvenia a okysličenia konkrétnych svalov.
Tráviaci systém
Viaceré ochorenia tráviaceho systému môže tiež sprevádzať svalová slabosť a problémy s celkovou slabosťou a únavou organizmu. Napríklad pri celiakii je to z dôvodu poruchy vstrebávania živín dôležitých pre organizmus.
Svalová slabosť sa vyskytuje aj pri chronických zápaloch tenkého alebo hrubého čreva, čo je typické pre Crohnovu chorobu. Pri rakovine pankreasu je organizmus celkovo oslabený, dochádza kúnave svalov, a tiež aj k chudnutiu.
Rakovinové a nádorové ochorenia ale môžu postihnúť tiež aj iné časti tráviacej sústavy, napríklad pri rakovine hrubého čreva je častou komplikáciou nedostatok železa v krvi, z čoho pramení anémiasprevádzaná únavou a slabosťou. Únavou, slabosťou a stratou na váhe sa prejavuje aj rakovina žalúdka. Čo je pomerne časté nádorové ochorenie.
Zvýšená únava a slabosť svalov, ako aj celkové neprospievanie, sú typické aj pre ochorenia pečene. Napríklad pre hemochromatózu, ale aj pre iné ochorenia pečene, ako sú napríklad infekčné hepatitídy alebo aj zlyhane jej funkcie.
Dolné končatiny a ťažkosti
Problém je aj pri ischemickej chorobe dolných končatín. Keď dochádza k vytvoreniu uzáveru na tepne, ktorá dodáva krv do dolných končatín a tie tak strácajú svoju silu, najmä v svaloch.
Oslabenie svalov je niekedy súčasťou aj kŕčových žíl. Je to tak najmä vtedy, ak postihujú dolné končatiny, ktoré môžu byť bolestivé a tiež opuchnuté.
Infekčné ochorenia
Pri viacerých infekčných ochoreniach môže byť svalová slabosť prítomná chronicky, ako napríklad pri ochorení AIDS. To oslabuje imunitný systém človeka.
Lymská borelióza, ktorá patrí tiež medzi infekčné ochorenia a postihuje napríklad kožu, nervovú sústavu, kĺby aj srdce, je charakteristická rovnako únavou, bolesťami hlavy, bolesťami svalov a ich slabosťou.
Aj pri parazitárnej infekcii, toxoplazmóze, možno pozorovať problémy so svalmi, ich bolesť, kŕče alebo tiež slabosť. Celkovou slabosťou organizmu, malátnosťou a tiež aj svalovou slabosťou sa prejavuje pásový opar, ochorenie s typickými pupienkami.
Slabosť nastáva aj pri brucelóze. Tá je prvotne ochorením zvierat, ale v niektorých prípadoch dochádza k prenosu na človeka. Týka sa to najmä ľudí, ktorí pracujú v blízkosti nakazených zvierat.
Sú známe 4 druhy, ktoré sa prenášajú na človeka. Nimi sú Brucella (baktéria) abortus (skot), Brucella suis (prasa), Brucella melitensis (kozy a ovce), Brucella canis (pes). Podľa vyvolávateľa vyvolávajú príslušné príznaky. A medzi hlavné patrí aj svalová slabosť, bolesť svalov, horúčka, triaška (zimnica), potenie, únava a nechutenstvo.
Ostatné príčiny
Podobne je to pri akútnej myeloidnej leukémii, čo je jedna z foriem rakoviny krvi, dochádza k únave, slabosti a zvýšenej teplote u postihnutých ľudí.
Pri mnohopočetnom myelóne, čo je nádorové ochorenie v kostnej dreni, je tiež prítomná svalová slabosť.
Telesnou aj svalovou slabosťou je typická aj vrodená cukrovka, ktorá vzniká z nedostatočnej produkcie inzulínu v pankrease. Dlhodobé zvýšenie cukru v krvi vedie k poškodeniu nervových vlákien, čo spôsobuje slabosť, necitlivosť a bolesť, najmä končatín.
Svalová slabosť môže prameniť aj v poruchách hormónov a ich hladiny. Napríklad pri adenome hypofýzy. Je narušená správna činnosť a produkcia hormónov.
Dochádza k svalovej slabosti akromegálii, kedy dochádza k zväčšovaniu niektorých častí tela. Pri zníženej produkcii hormónov štítnej žľazy, hypotyreóze, sa ľudia postihnutý týmto ochorením sťažujú nielen na svalovú slabosť, ale aj celkovú slabosť organizmu.
Pelagra je ochorenie z nedostatku vitamínu B3, teda niacínu. Aj pri nej je jedným z príznakov svalová slabosť. Slabosť sa vyskytuje aj pri poruchách príjmu potravy. Ako je napríklad anorexia či podvýživa.
Pri elektrolytovej nerovnováhe, kedy dochádza k nevyváženej rovnováhe hladiny elektrolytov, ako sú sodík, draslík, vápnik a horčík v tele. K tomuto stavu dochádza najmä pri dehydratácii, pri chorobách obličiek, pri užívaní niektorých liekov, pri hormonálnych poruchách, a to vedie k narušeniu funkcie svalov, spôsobujúcu svalovú slabosť a kŕče.
Samozrejme, svalová slabosť sa vyskytuje aj ako príznak rôznych ochorení pohybového aparátu. Niekedy je spôsobená úrazom, ale môže ísť aj o rôzne chorobné stavy.
Napríklad pri syndróme karpálneho tunela je oslabená ruka v dôsledku útlaku nervov v zápästí, a to pokiaľ dochádza k permanentnému stlačeniu týchto nervov.
Je pravidlom, že sa svalová slabosť vyskytuje aj pri horúčke. Tá môže byť príznakom ochorení ako je napríklad chrípka. Aj samotná chrípka, ešte pred nástupom horúčky, sa prejavuje únavou a svalovou slabosťou.
Psychosomatické faktory
Psychosomatické faktory môžu významne prispievať k svalovej slabosti.
Stres, úzkosť a depresia môžu ovplyvniť nervový systém a spôsobiť pocit slabosti a únavy.
Dlhodobý stres môže viesť k chronickej únave a svalovému napätiu, čo spôsobuje bolesť a slabosť.
Príznaky svalovej slabosti
Medzi typické príznaky svalovej slabosti patrí:
Únava a slabosť - pocit nedostatku sily vo svaloch, ťažkosti pri vykonávaní bežných úloh.
Rýchla únava - svaly sa unavia rýchlejšie než normálne pri fyzickej námahe.
Bolesť svalov - môže byť prítomná bolesť, alebo nepríjemné pocity vo svaloch.
Mravčenie a necitlivosť - pocit tŕpnutia alebo zníženej citlivosti v postihnutých oblastiach.
Problémy s pohybom - ťažkosti pri chôdzi, stúpaní po schodoch, alebo zdvíhaní predmetov.
Svalové kŕče a zášklby - náhle, nekontrolovateľné sťahy svalov, neovládateľné pohyby svalov alebo bolesť spôsobená kŕčmi.
Znížená vytrvalosť - rýchla únava pri fyzickej aktivite.
Strata svalovej hmoty - viditeľné zmenšenie svalov.
Bolesť pri dotyku - zvýšená citlivosť a bolesť svalov pri dotyku.
Poruchy reči a prehĺtania - slabosť svalov zapojených do týchto funkcií, čo môže viesť k problémom s rečou a prehĺtaním.
Problémy s dýchaním - v pokročilých prípadoch môže slabosť svalov dýchacieho systému viesť k dýchacím problémom.
Príznaky môžu byť rôzne, čo závisí od základnej príčiny svalovej slabosti.
Diagnostika svalovej slabosti
Diagnostika sa získava na základe anamnézy z podrobných informácií o príznakoch, jeho trvaní a progresii svalovej slabosti.
Lekár na základe fyzikálneho vyšetrenia posúdi svalovú silu, ich reflexov a svalového tonusu.
Odoberá sa krv na krvné testy, na kontrolu hladín elektrolytov, enzýmov, hormónov a prítomnosti infekcií.
Medzi ďalšie vyšetrenia patrí:
Elektromyografia (EMG), ktorá meria elektrickú aktivitu svalov.
Nervové testy na posúdenie funkcie periférnych nervov.
Zobrazovacie metódy - MRI, CT.
Svalová biopsia - Analýza svalového tkaniva na prítomnosť myopatií.
Liečba svalovej slabosti
Fyzikálna terapia - cvičenie na posilnenie svalov a zlepšenie mobility.
Medikamentózna liečba - lieky na liečenie základných príčin, ako sú imunosupresíva pri autoimúnnych ochoreniach alebo hormóny pri hormonálnych nerovnováhach.
Zmeny stravy - doplnky vitamínov a minerálov, ako sú vitamíny B12, B6, E a doplnenie elektrolytov (draslík, horčík, vápnik).
Chirurgický zákrok - v niektorých prípadoch, napríklad pri hernii disku alebo nádoroch.
Psychoterapia - liečba psychosomatických faktorov svalovej slabosti pomocou kognitívno-behaviorálnej terapii.
Prevencia
Zdravá strava - vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály.
Pravidelné cvičenie - fyzická aktivita na udržanie svalovej sily a flexibility.
Správna hydratácia - pitie dostatočného množstva vody na udržanie správnej funkcie svalov.
Zvládanie stresu - relaxačné techniky ako meditácia, yoga, dýchacie cvičenia.
Včasné liečeniechronických ochorení - monitorovanie a manažment chronických stavov ako diabetes a autoimúnne ochorenia.
Relaxácia a zvládanie stresu.
Najčastejšie otázky a odpovede na tému svalová slabosť
Čo je svalová slabosť?
Svalová slabosť je stav, keď svaly nemajú dostatočnú silu na vykonávanie bežných činností. Môže byť dôsledkom rôznych príčin, vrátane neurologických, metabolických a autoimúnnych porúch.
Aké sú hlavné príznaky svalovej slabosti?
Hlavné príznaky zahŕňajú zníženú svalovú silu, rýchlu únavu svalov, zášklby, kŕče, mravčenie, bolesť pri dotyku, problémy s chôdzou a v ťažších prípadoch problémy s dýchaním a prehĺtaním.
Aké sú najčastejšie príčiny svalovej slabosti?
Najčastejšie príčiny zahŕňajú neurologické poruchy, autoimúnne ochorenia, metabolické poruchy, infekcie, toxíny a genetické poruchy.
Ako sa diagnostikuje svalová slabosť?
Diagnostika zahŕňa anamnézu pacienta, fyzické vyšetrenie, krvné testy, elektromyografiu, nervové testy, zobrazovacie metódy ako CT a MRI. Tieto testy pomáhajú určiť príčinu svalovej slabosti.
Aké sú možnosti liečby?
Liečba závisí od príčiny svalovej slabosti a môže zahŕňať fyzioterapiu, lieky (napr. imunosupresíva, hormonálna terapia), zmeny stravy (vitamíny, minerály), chirurgický zákrok a psychoterapiu.
Ako môžem predísť svalovej slabosti?
Prevencia zahŕňa zdravú stravu, pravidelné cvičenie, hydratáciu, zvládanie stresu a včasné liečenie chronických ochorení. Dôležité je vyhýbať sa nadmernému užívaniu alkoholu a toxínov.
Môže stres spôsobiť svalovú slabosť?
Áno, stres môže prispieť k svalovej slabosti. Dlhodobý stres môže viesť k chronickej únave a zvýšenému svalovému napätiu, čo spôsobuje bolesť a slabosť.
Čo je polyneuropatia a ako súvisí so svalovou slabosťou?
Polyneuropatia je ochorenie periférnych nervov, ktoré môžu mať rôzne príčiny vrátane cukrovky, alkoholizmu, autoimúnnych ochorení a infekcií. Príznaky zahŕňajú svalovú slabosť, zníženú citlivosť, mravčenie, bolesť pri dotyku a problémy s chôdzou.
Ako zvládnuť život so svalovou slabosťou?
Zvládanie života so svalovou slabosťou zahŕňa pravidelnú rehabilitáciu, podporu od rodiny, odborníkov, psychologickú podporu a dodržiavanie liečebného plánu. Dôležité je udržiavať aktívny životný štýl a zapojiť sa do komunitných a podporných skupín.
Stredná zdravotnícka škola v Nitre mi dala základ pre uplatnenie sa v oblasti zdravia a chorôb. Vďaka nej som 2 roky pracoval na traumatologickej klinike a ambulancii vo FN Nitra. Od roku 2006 som bol zamestnaný v záchrannej zdravotnej službe, kde som zotrval do roku 2017.
Bakalárske štúdium som absolvoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v odbore urgentná zdravotná starostlivosť. Bakalársky titul mi umožnil pokračovať v poslaní zdravotníckeho záchranára. Medzičasom som získal miesto na tiesňovej linke 155. V prednemocničnej zdravotnej starostlivosti tak pôsobím do dnešnej doby.
Záujem o človeka, zdravie a aj samotné choroby som mal už v detstve, čo mi dalo predpoklad venovať sa tejto téme i v dospelosti. Štúdium a získavanie nových informácií v praxi mi poskytlo skvelý podklad pre písanie odborných textov a to v podobe článkov, ktorým porozumejú i bežní ľudia. Moja záľuba v portáli Zdravotéka má tak pevné základy v rokoch praxe aj v osobnom záujme. Podobne ma zaujíma i zdravá strava, výživa a celkovo zdravý životný štýl. Svoj voľný čas vypĺňam rodinou a športom
Po absolvovaní osemročného gymnázia, som presne vedela, kým sa chcem v živote stať. Štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave mi splnilo dlhoročný sen a mohla som začať plniť svoje poslanie lekára. Po získaní diplomu a titulu MUDr., viedli moje prvé profesionálne kroky do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Na klinike Stereotaktickej rádiochirurgie som sa venovala pacientom s mozgovými nádormi a nádormi oka. Po roku práce s onkologickými pacientmi som sa v roku 2020 presunula na Neurologickú kliniku SZU Univerzitnej nemocnice sv. Michala v Bratislave, kde pôsobím dodnes. Voľný čas trávim najradšej v prírode, či už na bicykli, turistike alebo len tak na prechádzke v neďalekom lese.
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!
Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí
mesačne.
Napíšte nám →
Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.