Charakteristika
Bledosť (pallor) ako príznak je pomerne závažný medicínsky problém. Významovo pochádza toto slovo z latinského slova „paleo“, čo znamená bledý, vyblednutý. V populácií je bledosť pomerne rozšírená, pričom bledá pokožka už laickým okom poukazuje na nejakú zmenu v organizme.
Pallor kože sa môže objaviť vo viacerých svetlejších odtieňoch. U ľudí tmavšej pleti sa bledosť prejaví popolavým vzhľadom.
Nie nadarmo sa zvykne hovoriť „bledý ako stena“.
Náhla bledosť pokožky môže byť signálom k vyhľadaniu lekárskej pohotovosti (viď nižšie v článku).
Bledosť môže byť zamenená so stratou pigmentácie (napr. pri albinizme), preto si treba uvedomiť, že pallor kože ako taký nesúvisí s metabolizmom melanocytov (buniek produkujúcich melanín).
Tento príznak je často viditeľný hlavne v tvári, ale aj v nechtových lôžkach, na dlaniach, ďasnách, perách a jazyku.
Prirodzene fyziologicky sa vlastne jedná o nedostatočnú dodávku krvi do kože, bledosť teda vzniká pre znížené množstvo červených krviniek v predisponovaných oblastiach tváre a ďalších (viď vyššie).
Uvádzame tie najčastejšie príčiny...
Medzi hlavné príčiny vzniku bledosti u dospelých aj u detí radíme:
- Vazovagálna synkopa – vzniká, keď organizmus reaguje na spúšťač ako strach, vystavenie sa slnku, emóciám, dehydratácií. Mení sa počet úderov srdca v jednej minúte, ako aj tlak krvi, čo vedie k celkovej slabosti. Bledosť je hlavným príznakom synkopy ako takej. Vazovagálna synkopa sa prejavuje pocitom na vracanie (nauzea), slabosťou, pocitom tepla, spotenými dlaňami, závratom a často aj rozmazaným videním.
- Hypoglykémia – jedná sa o zníženie cukru v krvi, typicky sa objaví náhle a u pacientov trpiacich cukrovkou (diabetes mellitus). Okrem bledosti sú tu prítomné symptómy ako slabosť, bolesti hlavy, strata vedomia, hlad, zastreté videnie, potenie.
- Anémia – chudokrvnosť – jedná sa o stav, keď organizmus nemá dostatok červených krviniek k transportu kyslíka do tkanív. Príčin anémie je viac: malnutrícia (nedostatok vit. B12, kys. listovej, železa), poruchy krvi (talazémia, ...), lupus erythematodes, poruchy štítnej žľazy, obličiek a pri stratách krvi (silná menštruácia, žalúdočný vred, hemoroidy a pod.) Pri anémií sa môžu objaviť tiež pocity slabosti, skrátené dýchanie či zmeny rýchlosti akcie srdca.
- Sepsa – (otrava krvi) pri bakteriálnej infekcii (urogenitálneho traktu a pod.) môže dôjsť k zaneseniu baktérií do krvného obehu s následnou systémovou reakciou a septickým šokom. Je to život ohrozujúci stav. Pri septickom šoku býva prítomná okrem bledosti aj zmätenosť, nízky krvný tlak a horúčka.
- Omrzlina – vzniká vtedy, keď je organizmus vystavený dlhodobo chladným podmienkam. Najčastejšie sa objavuje na nohách, rukách, ušiach a nose. Súvisí so zamrznutím tkanív. Existuje niekoľko štádií tohto ochorenia.
- Šok – objaví sa vtedy, keď sú tkanivá v organizme nevyživené kyslíkom a nutrientami. Keď dôjde k takémuto stavu, telo reaguje promptne, aby došlo k zachovaniu života. Poznáme kardiogénny (pri poškodení srdca), hemoragický (pri krvácaní), hypovolemický (tiež pri nízkom objeme krvi), neurogénny (pri poškodení miechy a mozgu s násl. pošk. ciev), septický, anafylaktický (alergia), obštrukčný, endokrinný šok. Okrem bledosti sa pri šoku objavujú zmeny pulzu, potenie, nepravidelná akcia srdca, rýchle dýchanie, pocit na vracanie, úzkosť, smäd a podobne.
- Zmeny tlaku krvi – niektoré stavy a javy môžu viesť k zmenám tlaku krvi, k jeho zvýšeniu (hypertenzia) alebo zníženiu (hypotenzia) – stres, úzkosť, lieky, fyzická aktivita, kofeín, nedostatočnosť nadobličiek a pod. Vo veľa prípadoch sú zmeny tlaku bez symptómov. Okrem bledosti sa môže vyskytnúť slabosť, poruchy videnia, spotená koža, pocit na vracanie, mdloba.
- Vitamínová deficiencia – nedostatok vitamínov – môžu sa vyskytnúť ťažkosti s trávením, kožou, kosťami či neuropsychiatrické ako demencia. Okrem bledosti sa pri malnutrícií objavujú modriny, vyrážka, zmeny pigmentácie kože, mäkké kosti, krvácajúce ďasná, opuchnutý jazyk, zvýšená citlivosť na svetlo.
- Blokáda artérie (tepny) končatiny – končatina zbledne, bolí, sú prítomné pocity tŕpnutia, slabosti, pulz je nehmatný. Pri podozrení na uzáver tepny končatiny je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára.
- Raynaudov syndróm – je to súbor príznakov, spojený s chladom. Dochádza k bledosti hlavne prstov rúk a nôh (okrajových častí tela).
Kedy vyhľadať lekára
Lekára je potrebné vyhľadať vtedy, keď sú prítomné mdloby, respektíve mrákoty. Tiež je nutné vyhľadať lekára pri vysokej neustupujúcej horúčke, vracaní krvi, krvácaní z konečníka, úporných bolestiach brucha, ale aj iných stavoch (točenie hlavy, pocit na vracanie, bolesti srdca).
Tiež je potrebné vyhľadať lekársku pomoc bezprostredne po úraze, pri masívnom krvácaní a podobne.
Diagnostika
Základom je dôkladne odobraná anamnéza od pacienta a následné fyzikálne vyšetrenie lekárom.
Okrem štandardných krvných testov a prítomnosti krvi v stolici je niekedy potrebná kolonoskopia, respektíve gastrofibroskopia. Vďaka týmto zákrokom vieme vylúčiť skryté krvácanie (napríklad zo žalúdočného vredu), ktoré býva spojené s bledosťou.
Iné vyšetrenia ako MRI (magnetická rezonancia), CT (počítačová tomografia) či RTG (röntgen) môžu odhaliť niektoré z ochorení, ktoré vedú k bledosti.
Liečba sa odvíja od príčiny vzniku bledosti.
Liečba
Vazovagálna synkopa
Pri vazovagálnej synkope sa volí uloženie postihnutého do ležiacej polohy so zdvihnutými dolnými končatinami. To vedie k zlepšeniu prekrvenia dôležitých orgánov, akými sú srdce, pľúca a mozog.
Okrem zmeny polohy tela sa zvykne pri synkopálnych stavoch prerušiť na čas liečba vysokého tlaku (antihypertenzíva) a následne sa upraví, aby sa zamedzilo opätovnému výskytu synkopy.
V niektorých prípadoch pomáhajú aj kompresné pančuchy, respektíve ponožky. Vďaka nim dochádza k zvýšenému odkrveniu dolných končatín a zlepšeniu prekrvenia srdca, pľúc a mozgu.
Niektoré lieky (inhibítory spätného vychytávania serotonínu) môžu zlepšiť odpoveď nervového systému na spúšťače a tým predísť synkope. Iné lieky môžu zas zvýšiť tlak krvi, čo je pri kolapsový stavoch žiadúce. Kortikosteroidy zas zvyšujú hladiny sodíka, čo zvyšuje tiež krvný tlak.
Hypoglykémia
Základnou liečbou hypoglykémie je pravidlo 15-15. Zahŕňa zjedenie 15 gramov karbohydrátov, následné počkanie 15 minút a opätovná kontrola hladiny cukru v krvi.
Karbohydráty sú prítomné napríklad v tabletách s hroznovým cukrom, ovocnom džúse, na lyžici medu alebo dvoch lyžiciach hrozienok. To je teda cesta, ako zvrátiť hypoglykémiu.
Anémia
Liečba chudokrvnosti závisí od príčiny jej vzniku. Často býva potrebná suplementácia vitamínu B12 či kyseliny listovej. V niektorých prípadoch je nutné podať transfúziu krvi.
Pri ochorení štítnej žľazy alebo obličiek je potrebné zamerať sa v liečbe na základné ochorenie.
Sepsa
Pri septickom stave je nutná hospitalizácia a podávanie antibiotík intravenózne (priamo do krvi). Tiež sa podávajú lieky na podporu zvýšenia tlaku krvi a pacient sa hydratuje, keďže je častokrát schvátený a spotený.
Omrzliny
Najvhodnejšou terapiou je kúpeľ postihnutej časti tela pri teplote 38 °C. Tiež je možné podať liečivé mastičky na báze bylín (arnika, ľubovník, skorocel, ...) s následnou bandážou. Vzhľadom ku komplikovanosti stavu je väčšinou nutná hospitalizácia s pravidelnou observáciou omrzliny.
Šok
Pri šokovom stave je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Pacient je hospitalizovaný a je mu poskytnutá adekvátna liečba. Niekedy je nutné siahnuť po transfúzií krvi, inokedy po chirurgickom zákroku. V prípade kardiogénneho šoku sa rieši samotný problém so srdcom (infarkt, arytmia a pod.)
Pokým príde pohotovosť ku pacientovi, je nutné poskytnúť postihnutému kardiopulmonálnu resuscitáciu.
Zmeny tlaku krvi
Základom terapie sú správne návyky s cvičením a celková životospráva. Nápomocné môžu byť aj lieky (väčšinou sa dlhodobo podávajú antihypertenzíva). Zvládnutie stresu je možné pomocou muzikoterapie, autogénneho tréningu či iných relaxačných techník.
Vitamínová deficiencia
Dôležitá je správna diéta, niekedy aj drobná zmena v príjme potravy upraví problém vitamínovej malnutrície. Je potrebné prijať dennú odporúčanú dávku potrebných vitamínov, aby sa predišlo ťažkostiam.
Blokáda artérie končatiny
Zahájime liečbu proti zrážaniu krvi. Často sa musí pristúpiť k operácií postihnutej končatiny, pri ktorej sa vyoperuje cievna zrazenina.
Raynaudov syndróm
Je potrebné vyvarovať sa chladu. Na to je vhodné nosenie rukavíc a ponožiek, hlavne v zime. Keďže stres môže spúšťať tento syndróm, môžu pacientom pomôcť relaxačné techniky. Z liekov sú efektné vápnikové blokátory a vazodilatátory. Zlatým štandardom terapie je cvičenie.