Zvýšená telesná teplota: aké sú príčiny? Čo signalizuje a ako ju znížiť?

Zvýšená telesná teplota: aké sú príčiny? Čo signalizuje a ako ju znížiť?
Zdroj foto: Cserhelyi photo

Telesná teplota môže značiť chronický únavový syndróm, bežné prechladnutie alebo chrípku. Akékoľvek vírusové či bakteriálne ochorenie nielen dýchacích ciest. Prítomná je aj pri zápaloch v rôznych častiach tela. Aké sú možné príčiny zvýšenej teploty, ako ju znížiť a kedy vyhľadať lekára?

Čo je to zvýšená telesná teplota?

Zvýšenie telesnej teploty v rozmedzí 37 - 38 °C sa nazýva subfebrilná (podhorúčková) teplota.

horúčke (odborne febris) hovoríme vtedy, keď dochádza k zvýšeniu telesnej teploty nad 38°C.

Zvýšená teplota je obranný mechanizmus tela, ktorý pomáha bojovať proti patogénom zvyšovaním teploty, čím sa znižuje schopnosť baktérií a vírusov množiť sa.

Človek s teplotou môže pociťovať chvenie, pocit únavy, bolesti hlavy a iné pridružené symptómy.

Zimnica je stav, keď sa človek trasie, alebo chveje a cíti chlad, hoci jeho telesná teplota môže byť zvýšená. Zimnica môže alebo nemusí byť sprevádzaná horúčkou.

Informatívna tabuľka o telesnej teplote a jej hodnotách

Hodnota v stupňoch Celzia Názov Informácie
menej ako 29 ťažká hypotermia, čiže podchladenie studená koža bezvedomie pri 28°C poruchy srdcového rytmu zástava dýchania smrť
29 - 32 stredná hypotermia spomalenie reflexov pod 32°C poruchy vedomia, môže sa preberať na bolesť pod 31°C telo stráca schopnosť triašky (nevie sa zohriať) pod 29°C riziko poruchy srdcového rytmu
33 - 35 mierna hypotermia zmätenosť, poruchy jemnej motoriky, triaška pod 34°C poruchy reči, zrýchlené dýchanie 
35,9 - 36,9 normálna telesná teplota normotermia
37 - 38 zvýšená telesná teplota subfebrília telo sa snaží bojovať proti patogénom 
38,1 - 40 horúčka febrília alebo aj febris odporúča sa zníženie telesnej teploty 
40 - 42 prehriatie organizmu hyperpyrexia
nad 42 smrť

Zvýšená teplota sa vyskytuje u viacerých druhov ochorení. Od bežného prechladnutia, vírusového ochorenia dýchacích ciest, až po niektoré infekčné a zápalové ochorenia.

Veľakrát ju sprevádzajú aj iné symptómy, a vtedy by sa malo zvážiť odborné vyšetrenie u lekára. Pokiaľ ide len o krátkodobý stav, nie je treba urgentné vyšetrenie. Subfebrília sa dá odsledovať aj v domácom prostredí. A vyšetrenie sa zvažuje podľa výskytu pridružených príznakov.

Veľakrát je možné, že sa najprv vyskytne ako symptóm nejakej choroby zvýšenie telesnej teploty. Neskôr, v prípade, ak nie je táto choroba dostatočne liečená, prerastie telesná teplota až do horúčky.

Pridružené príznaky teploty

Pri rôznych infekčných a zápalových ochoreniach horných alebo dolných dýchacích ciest sa objavuje zvýšená telesná teplota spolu s inými príznakmi. Väčšinou ide o kašeľzahlienenie, nádchu, bolesť hrdla

K zvyšovaniu telesnej teploty sa typicky pridružuje aj:

  • triaška, teda zimnica, ktorou sa telo snaží o zvýšenie telesnej teploty
  • únava
  • slabosť
  • nechutenstvo
  • bolesť tela, a to hlavne svalov, kĺbov
  • bolesť hlavy

Niektoré tieto problémy, napríklad bežné prechladnutie, sa dajú zvládnuť aj bez ošetrenia u všeobecného lekára. Ale pokiaľ symptómy neustupujú dlhšiu dobu, je nevyhnutné ísť na vyšetrenie. Viaceré formy, napríklad tuberkulóza alebo zápal pľúc môžu prejsť do chronického štádia.

V tom prípade už vážne ohrozujú zdravie človeka a organizmu. Preto je lepšie zvýšenú teplotu, ak sú prítomné aj iné príznaky, nepodceniť.

Nižšie uvádzame možné príčiny zvýšenej telesnej teploty...

Príčiny zvýšenej teploty

Telesná teplota stúpa aj pri únave

A to hlavne v prípade, ak je spojená s nekonkrétnymi symptómami. Najčastejšie s únavou, miernymi bolesťami hlavy, svalov alebo kĺbov. V tomto prípade môže ísť aj o chronický únavový syndróm.

Najlepšie je odpočinúť si a dopriať si pokojový režim. Nevykonávať namáhavé činnosti a vyhýbať sa stresu. Pokiaľ sa dá, človek by mal zvoľniť aj v pracovnej oblastivenovať sa oddychuregenerácií síl. Po určitom čase môžu tieto príznaky postupne odznieť.

Ďalej je potrebné spomenúť aj dlhodobý a nadmerný stres a psychické vypätie.

Infekčné príčiny

Častou príčinou zvýšenej telesnej teploty až horúčky sú vírusové a bakteriálne ochorenia.

Infekcie patogénmi (baktérie, vírusy, parazity) spôsobujú zvýšenie teploty. Patria sem hlavne respiračné ochorenia, ako je chrípka, angína či Covid-19.

Zvýšenie telesnej teploty je charakteristické pre rôzne infekčné ochorenia dýchacích ciest, napríklad pri:

  • chrípke
  • zápale pľúc
  • zápale nosohltanu
  • angíne, teda tonzilitíde
  • zápale dutín a vedľajších nosových dutín
  • tuberkulóze
  • nachladnutí
  • zápale priedušiek

Aj pri mnohých infekčných ochoreniach sa prejavuje zvýšená telesná teplota. Ide napríklad o príušnice, rubeolu, infekčnú endokarditídu, osýpky, tetanus, detskú obrnu alebo salmonelóze, žltačke, lymskej borelióze. Aj enterobióza, ľudovo nazýva mrle, sa môže prejaviť zvýšením telesnej teploty, a rovnako je to aj v prípade vší.

Iné typické detské ochorenia, ktoré postihujú deti v mladom veku alebo v období po narodení. V niektorých prípadoch môžu postihovať aj dospelých. A to vtedy, ak počas detstva neprekonali niektoré z bežných infekčných ochorení a nevytvorili si naň protilátky. Čo je typické pre ovčie kiahne.

Všeobecne platí, že pri viacerých ochoreniach infekčného charakteru bez ohľadu na ich typ a lokalizáciu je prítomná vyššia telesná teplota, neskôr aj horúčka. Je to tak napríklad pri kvapavke, kvasinkovej infekcii, chlamýdiovej infekcii alebo aj pri syfilise. Teda aj pri pohlavne prenosných ochoreniach.

Prípadne ak je človek nakazený vírusom HIV a má ochorenie AIDS. V tomto prípade ide o získanú imunitnú nedostatočnosť. Človek je náchylný na akékoľvek infekčné či zápalové ochorenie.

Treba vždy okrem zvýšenej teploty pozorovať aj iné symptómy alebo zmeny na zdravotnom stave človeka. A podľa toho vyhľadať príslušné lekárske ošetrenie a odborníka. Prvou voľbou je praktický lekár pre deti alebo dospelých. On vie následne odporučiť ostatné vyšetrenia.

Meranie telesnej teploty
Meranie telesnej teploty. Zdroj foto: Cserhelyi photo

Onkologické ochorenia

Veľmi často sa ako jeden z príznakov uvádza zvýšená telesná teplota aj pri rakovinovýchnádorových ochoreniach rôzneho typu. Tie môžu vzniknúť kdekoľvek v ľudskom tele.

Niekedy nejde o súvislú zvýšenú teplotu, ale o obdobia, keď je bez vonkajšej príčiny vyššia a inokedy zase nižšia. Treba preto pozorovať aj iné príznaky, ktoré sú charakteristické pre konkrétnu chorobu. Prípadne ísť na vyšetrenie. Lekár vykoná rôzne krvné laboratórne alebo zobrazovacie vyšetrenia.

Zvýšená telesná teplota je napríklad aj pri rakovine kostí, rakovine krvi, ktorá je známa pod názvom leukémia, rakovine hrtanu, rakovine štítnej žľazy, rakovine pečene, ale aj pri nádoroch na hrubom čreve, v ústnej dutine, pankrease, žalúdku, pažeráku, ale aj pri rakovine pľúc a pri iných nádorových ochoreniach.

A to či ide o benígné, čiže nezhubné nádory alebo aj o ich malígnú formu. Keď sú nádory zhubné a dá sa teda hovoriť o rakovinovom ochorení v pravom zmysle.

Iné zápalové ochorenia

Veľmi časté je zvýšenie telesnej teploty aj pri zápaloch. Napríklad pri zápale vaječníkov, žíl, prsnej žľazy, zvukovodu alebo stredného ucha. Tiež pri zápale slepého čreva, maternice, močových ciest, hrtanu, obličiek, pri zápale myokardu, čiže srdcovej svaloviny, perikardu, čiže srdcovej blany.

Aj pri zápaloch hrubého čreva, žlčníka, ale napríklad aj pri žlčníkových kameňoch. Všeobecne sa rôzne zápaly v tráviacej, vylučovacej, cievnej a pohlavnej sústave prejavujú zvýšením teploty.

Veľakrát sa vyskytuje zvýšená teplota aj pri ochoreniach, ktoré sa navonok prejavujú úplne inými symptómami. Ide len o sekundárny príznak tejto choroby. Častokrát sa vyskytne až v neskoršom štádiu vývoja. Je to tak napríklad pri artritídezápche, opare alebo pásovom opare. Aj pri Crohnovej chorobe.

Lekár vie na základe odberu krvi, moču alebo podľa iných príznakov či vyšetrení (RTG, USG) určiť možnú príčinu. Vo všeobecnosti reaguje telo zvýšenou telesnou teplotou na prítomnosť nejakého parazita, zápalu, infekcie alebo na zmenu zdravotného stavu. Tá nemusí byť na úvod hneď viditeľná. Avšak, prebieha vo vnútri organizmu.

Súhrn príčin

Príčiny zvýšenej telesnej teploty môžu zahŕňať:

  • Infekcie: Vírusové (chrípka, prechladnutie) alebo bakteriálne (angína, zápal pľúc).
  • Zápalové ochorenia: Reumatické ochorenia, autoimunitné poruchy.
  • Úpal alebo prehriatie organizmu: Dôsledok dlhodobého pobytu v horúcom prostredí alebo nadmernej fyzickej aktivity.
  • Reakcia na očkovanie: Zvýšená teplota je bežnou reakciou po niektorých očkovaniach.
  • Chronické ochorenia: Napríklad rakovina alebo ochorenia štítnej žľazy.
  • Hormonálne zmeny: Najmä počas ovulácie alebo menopauzy.
  • Stres a emocionálne napätie: Môže viesť k miernemu zvýšeniu teploty.
  • Alergické reakcie: Niektoré alergie môžu spôsobiť mierne zvýšenie teploty.
  • Lieky: Niektoré lieky môžu mať vedľajší účinok zvýšenej telesnej teploty.

Kedy a ako sa znižuje telesná teplota?

Jednoducho opísané, telesná teplota sa zvyšuje, lebo sa telo snaží bojovať proti cudzorodému mikroorganizmu.

To sa mu lepšie darí, ak je telesná teplota do hodnoty 38 stupňov Celzia. Aj preto sa liečba telesnej teploty, jej znižovanieodporúča až nad 38 stupňov Celzia. Teda v prípade horúčky.

Lieky, ktoré sa podávajú proti horúčke sa volajú antipyretiká. Tieto lieky majú často kombinovaný účinok a okrem zníženia telesnej teploty tlmia aj bolesť. Majú aj analgetický účinok.

Existujú aj iné kombinované lieky, kde sa nachádza viacero účinných látok, ktoré sú určené na viac symptómov. Tie majú za úlohu znížiť telesnú teplotu, utlmiť bolesť. Následne stimulovať organizmus alebo aj uvoľniť dýchacie cesty. Avšak, toto je symptomatická liečba, lieči sa príznak a nie príčina.

Avšak, najrýchlejším spôsobom zníženia telesnej teploty je fyzikálne zníženie. To znamená, že sa na telo aplikujú zábaly. Alebo sa človek môže vysprchovať alebo vykúpať vo vlažnom kúpeli.

Dôležitý je pitný režim, hydratácia, eliminácia fyzickej námahy a dostatok regenerácie - fyzickej i psychickej.

Viac informácií a tipov ohľadom zníženia telesnej teploty je uvedených v magazínovom článku.

Zvýšená telesná teplota ako príznak tehotenstva či počas tehotenstva?

Hormonálne zmeny v tehotenstve zvyšujú bazálnu teplotu. Telesná teplota zmeraná v pošve, teda bazálna, môže byť ráno zvýšená aj o niekoľko desatín stupňa Celzia. Obvykle od hodnoty 36,7 až do 37,3 stupňa Celzia.

Bazálna teplota sa zvyšuje aj v období ovulácie.

Mierne zvýšenie telesnej teploty môže byť jedným z neistých znakov tehotenstva.Okrem toho sa môže pridružiť únava, slabosť, ranná nevoľnosť, vracanie. 

Pravdepodobnosť zvyšuje vynechanie menštruácie a pozitívny tehotenský test. Avšak, ako istý príznak tehotenstva je zachytenie embrya alebo plodu na USG vyšetrení.

Najčastejšie otázky a odpovede o zvýšenej teplote

Pýtate sa...

Aká teplota sa považuje za zvýšenú?

  • Zvýšená telesná teplota sa zvyčajne pohybuje nad 37 °C a horúčka sa definuje nad 38 °C.

Ako dlho môže trvať zvýšená telesná teplota?

  • Bežne sa môže pohybovať od niekoľkých hodín po niekoľko dní, v závislosti od príčiny.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

  • Ak teplota prekračuje 39 °C alebo pretrváva viac ako tri dni, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

Aké sú príčiny zvýšenej telesnej teploty?

  • Etiológia je rôznorodá. Môžu to byť infekcie, zápalové ochorenia, autoimunitné poruchy, úpal, reakcia na očkovanie či nadmerná únava.

Ako môžem znížiť teplotu doma?

  • Pomôže dostatočná hydratácia, odpočinok, voľne predajné antipyretiká a chladné obklady.

Aké riziká môže predstavovať pretrvávajúca vysoká teplota?

  • Môže viesť k dehydratácii, kŕčom, alebo iným komplikáciám, najmä u detí a starších ľudí.

Môže sa zvýšená telesná teplota vyskytnúť aj pri alergii?

  • Áno, niektoré alergické reakcie môžu spôsobiť mierne zvýšenie telesnej teploty, ale zvyčajne nie je tak vysoká ako pri infekciách.

Prečo je dôležité piť veľa tekutín pri zvýšenej teplote?

  • Tekutiny pomáhajú predchádzať dehydratácii, ktorá môže byť dôsledkom nadmerného potenia a straty vody pri horúčke.

Je normálne, že sa telesná teplota počas dňa mení?

  • Áno, telesná teplota môže kolísať počas dňa v závislosti od fyzickej aktivity, príjmu potravy a vonkajších podmienok, pričom je často najnižšia ráno a najvyššia večer.

Infografika: Zvýšená telesná teplota

Infografika znázorňuje najčastejšie príčiny zvýšenej telesnej teploty
Zhrnutie najčastejších príčin zvýšenia telesnej teploty
fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Solen: Starostlivosť o dieťa s horúčkou z pohľadu rodičov
  • solen.sk - Solen: Horúčka a horúčka neznámeho pôvodu
  • healthline.com - Healthline: Everything You Need to Know About Fever
  • verywellhealth.com - Very Well Health: An Overview of Fevers
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané