Vracanie: Kedy je to vážne a treba vyhľadať lekára? Akú sú jeho hlavné príčiny?

Vracanie: Kedy je to vážne a treba vyhľadať lekára? Akú sú jeho hlavné príčiny?
Zdroj foto: Shutterstock

Vracanie je nepríjemný stav, s ktorým sa počas života stretol skoro každý. Jedná sa o obranný mechanizmus tráviacej sústavy. Aké sú všetky možné príčiny vracania a žalúdočnej nevoľnosti? Aká je rýchla pomoc a liečba?

Vracanie je stav, keď sa naše telo zbavuje nežiadúceho obsahu žalúdka. Etiológia vracania je multifaktorálna. Vo väčšine prípadov sa jedná o diétnu chybu či vírusovú infekciu.

Vracanie môže signalizovať ochorenia tráviacej i nervovej sústavy. Spolu s pocitom na vracanie sa často vyskytuje nechutenstvo, závrat a celková slabosť.

Príčiny vzniku, diagnostika, liečba, domáca pomoc a mnohé iné zaujímavé informácie sa dočítate pokračovaním v článku.

Vracanie: prečo vzniká?

Odborne sa vracaniu hovorí vomitus. Rozlišujeme aj pojem nauzea, ktorý znamená nevoľnosť

Žalúdočná nevoľnosť nemusí automaticky znamenať, že bude jedinec vracať. Podráždenie, ktoré upozorní žalúdok, môže spontánne vymiznúť.

V opačnom prípade vznikne v žalúdku nepríjemný pocit na vracanie, a teda vyprázdnenie jeho obsahu opačným smerom - ústami.

Vracanie je príznak podráždenia alebo určitého chorenia. Najčastejšie sa jedná o diétnu chybu alebo gastroenteritídu tráviaceho traktu laicky nazývanú ako brušná chrípka. Rizikom vracania je dehydratácia organizmu v dôsledku straty vody a živín.

Vracanie je ochranný reflex tráviaceho systému, ktorým sa telo zbavuje nežiadúceho obsahu žalúdka. Nežiadúci môže byť z dôvodu nadmerného množstvo potravy alebo chemicky dráždiacej potravy.

Dôvodom vracania však môže byť i centrálna príčina, ako je napríklad neurologické ochorenie, otras mozgu a iné. Možný je i psychický faktor.

Vracanie je možné vďaka opačnej peristaltike svaloviny tráviacej trubice smerom na hor k ústam.

Pri vracaní dochádza súčasne k prudkému stiahnutiu brušného svalstva.

Spúšťače a proces vracania organizme sú vysoko koordinované. Keď sa nervstvo v žalúdku počas trávenia dostane do kontaktu s podozrivými látkami, vyšle nervové signály do centra vracania v CNS (centrálnej nervovej sústave) a postihnutému jedincovi začne byť nevoľno.

Nervové centrum vracania následne zareaguje a začne proces koordinovať s centrom dýchania, srdcovocievnym i pohybovým systémom. Centrum vracania riadi sťah bránice, brušného svalstva, peristaltiku uvoľnenie zvierača pažeráka.

Vracanie sprevádzajú vo väčšine prípadov aj iné pridružené príznaky:

  • Celková slabosť
  • Nevoľnosť
  • Nechutenstvo
  • Závrat
  • Migréna, bolesť hlavy
  • Studený pot a bledosť
  • Zvýšená tvorba slín
  • Pálenie záhy
  • Zápach z úst

Kedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

V niektorých prípadoch bežnej stravovacej chyby či konzumácie menšieho množstva alkoholu, je možné vracanie zvládnuť i domácou liečbou. Avšak vzhľadom na riziko infekcie a dehydratácie je vhodné obrátiť sa na pomoc lekára.

Kedy neodkladne vyhľadať pomoc odborníka?

  • Ak vracanie neustupuje do 24 hodín
  • Ak vraciate krv, prípadne sú zvratky zelenej/čiernej farby
  • Ak máte zvýšenú telesnú teplotu, horúčku
  • Ak jedinec javí príznaky dehydratácie
  • Ak jedinec javí známky závrate a odpadnutia
  • Ak je vracanie spojené s úrazom
  • Ak jedinec užil väčšie množstvo alkoholu
  • Ak sa jedná o otravu látkou/jedlom
  • Ak sa jedná o malé dieťa

Lekára je nutné vyhľadať aj vtedy, pokiaľ máme podozrenie na ochorenie mozgu. Tieto ochorenia sa najčastejšie prejavujú zmätenosťou, alebo stratou vedomia. Ak pacient vracia a zároveň ochrnie, pletie sa mu jazyk, alebo točí hlava, je nutné vyhľadať neodkladne pomoc.

Keď človek dlhší čas opakovane vracia, veľmi nemá záujem viesť s ošetrujúcim lekárom rozhovor. Aj napriek tomu je dobré byť na toto stretnutie pripravený/á a pamätať si, že sa môžeme po odoznení vracania na svoj zdravotný stav opýtať odborníka:

  • Čo vedie k mojim ťažkostiam?
  • Je môj zdravotný stav vážny?
  • Nemôže moje vracanie súvisieť s iným ochorením?
  • ...

Od lekára tiež môžeme očakávať otázky:

  • Kedy začali vaše ťažkosti?
  • Nadväzuje vracanie na príjem jedla a tekutín, alebo sa objaví kedykoľvek?
  • Mali ste v minulosti podobné ťažkosti?
  • Nevyskytli sa tieto obtiaže aj u niekoho vo vašom okolí?
  • Máte pravidelnú stolicu, je močenie v norme? Nebola v stolici alebo zvratkoch prítomná krv?

Príčiny vzniku a etiológia vracania

Etiológia vracania je rôznorodá. Od psychogénneho faktoru, tehotenstva, diétnej chyby, infekčného ochorenia, zápalu až po závažné ochorenia tráviacej či nervovej sústavy. Nižšie sú spomenuté tie najčastejšie príčiny.

Diétna chyba

Stravovacia chyba je častým dôvodom podráždenia žalúdka a vracania. Vzniká po nevhodnej strave, nadmernom množstve alebo nevhodnej kombinácii zložiek potravy. Po vyvrátení požitej stravy sa zdravotný stav za krátku dobu zlepší.

Rizikovým spúšťačom vracania je i nedostatočne upravená či kontaminovaná strava.

Psychický faktor

Funkcia tráviaceho traktu môže byť ovplyvnená i psychosomaticky.

Pri nadmernej psychickej záťaží, strese a emočným udalostiach môže organizmus reagovať nevoľnosťou a v horších prípadoch i vracaním. Častejším je však častá bolesť brucha, zvýšená frekvencia stolice a hnačka.

Otrava nevhodnou látkou

Konzumácia nadmerného množstva alkoholu alebo jeho nevhodnej kombinácie môže spôsobiť podráždenie chemických receptorov žalúdka.  

Konzumáciou či aplikáciou nevhodnej látky (droga, farmakoterapia,...) môže dôjsť k podráždeniu receptorov a centra vracania. Potrebná je odborná diagnostika, liečba a vylúčenie rizika otravy.

Potravinová alergia a intolerancia

Silné potravinové alergie a intolerancie môže spôsobiť krátko po požití alergénu tráviace ťažkosti. Bolesť brucha, kŕče, vracanie či problém s vyprázdňovaním. Príkladom potencionálneho alergénu je glutén (lepok), určité orechy, druhy ovocia, mliečna bielkovina a iné.

Pri alergii je možné okrem tráviaci obťaží spozorovať aj imunitnú reakciu ako svrbenie, opuch či kožnú vyrážku a iné.

Infekčné akútne ochorenie tráviacej sústavy

Infekcia tráviaceho traktu je najčastejšie vírusová, no môže byť i bakteriálna, plesňová a parazitická. Objavuje sa po kontakte s infekčnou osobou alebo kontaminovaným predmetom.

K najčastejším patogénom spôsobujúcim vracanie radíme norovírusy, rotavírusy, salmonelu, Escherichiu coli, schigelu, ale aj baktériu Helicobacter pylori. Z parazitov sú to giardia alebo napríklad pásomnica.

Začína pomerne náhle, môže byť sprevádzaná zvýšenou teplotou, horúčkou, celkovou únavou, nechutenstvom problémom s vyprázdňovaním (hnačka, brušné kŕče..). Rizikom je dehydratácia organizmu.

Potrebná je úprava jedálnička a odborná liečba lekárom. Nutná je špecifikácia patogénu a stanovenie liečby antibiotikami či inou vhodnou farmakoterapiou.

Ochorenia gastrointestinálneho traktu

Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu taktiež môžu spôsobiť nevoľnosť a vracanie. Jedná sa najmä o chronické zápaly čriev v zhoršenej akútnej fázy, ako je Crohnova choroba či Ulcerózna kolitída.

IBD = Inflammatory Bowel Disease = zápalové ochorenie čreva = idiopatický črevný zápal = nešpecifický črevný zápal.

Ďalším ochorením je napríklad syndróm dráždivého čreva (IBS) a žalúdka, peptické vredy, reflux a iné obtiaže, ktoré môžu spôsobovať bolesť brucha, kŕče, nevoľnosť a v niektorých prípadoch i vracanie. Vracanie sa vyskytuje aj pri dekompenzovanej hiátovej hernii, často s nemožnosťou normálnej pasáže potravy.

Neurologický faktor

Úrazy hlavy, otras mozgu či krvácanie do centrálneho nervového systému môže spôsobiť mechanizmus vracania. Výnimkou nie sú ani infekcie nervového systému, meningitída, migrény či poruchy rovnovážneho ústrojenstva.

K častým dôvodom nauzey a vomitu patria aj nádorové ochorenia centrálneho nervového systému, hlavne mozgu a mozgových obalov.

Pri zmene rovnováhy pri cestovaní autom, lietadlom a iným dopravným prostriedkom je u senzitívnejších jedincov taktiež možné prítomnosť nevoľnosti a vracania.

Tehotenstvo

Žalúdočná nevoľnosť a vracanie sa častejšie vyskytuje v prvých týždňoch gravidity. Vzniká z dôvodu hormonálnych zmien v organizme a zvýšenému tlaku pôsobiacemu na maternicu a okolité orgány.

Stav je spôsobený najmä vyššou hladinou hormónu progesterónu, ktorý znižuje tonus a motilitu tráviaceho traktu.

Je typické najmä ranné zvracanie a ranná nevoľnosť. Ak je však vracanie príliš časté, dlhodobé alebo majú zvratky netypickú farbu, je potrebné navštíviť lekára. Pri prítomnosti krvi je nutné vyhľadať lekár neodkladne.

Iné ochorenia

Vracanie nemusí sprevádzať výhradne ochorenia tráviacej sústavy. Môže byť pridruženým príznakom chrípky, zápalu obličiek, cholecystitídy či onkologických ochorení a mnoho iných.

Vracanie a nevoľnosť býva i dôsledok silnej medikamentóznej liečbe, chemoterapie či rádioterapie.

Vracanie u malých detí

Deti majú rovnaký mechanizmus vracania ako dospelí.

Malé deti však vracajú o niečo častejšie než dospelí jedinci. Je to primárne z dôvodu senzitívnejšieho imunitného i tráviaceho systému.

Vracanie, resp. odgrgnutie po kŕmení je častý stav, ktorý vývinom dieťaťa postupne zaniká.

Ak sa však u dieťaťa prejavuje časté nezvyčajné vracanie či iné príznaky ochorenia (hnačka, zápcha, krv a hlien v stolici, zvýšená teplota, horúčka a iné), je potrebná neodkladná návšteva lekára – pediatra.

Dôvodom vracania malých detí môže byť infekcia tráviaceho traktu (gastroenteritída), potravinové alergie, otras mozgu, meningitída, infekcia stredného ucha a iné.

Je preto dôležitá diagnostika lekárom.

Otrava jedlom - vracanie
Otrava jedlom: symptómy, rizikové faktory, prevencia a liečba. Zdroj foto: Getty Images

Vracanie krvi

Vracanie krvi je vážny príznak, ktorý môže byť spôsobený nasledovnými stvmi:

  • Akútne pečeňové zlyhanie
  • Lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej
  • Nezhubné a zhubné nádory žalúdka, pažeráka, pankreasu
  • Zjazvovatenie pečene, teda cirhóza
  • Poruchy cievneho zásobenia gastrointestinálneho traktu
  • Žalúdočné vredy
  • Zápaly žalúdka

U detí môže vracanie krvi súvisieť aj s:

  • Vrodenými defektami
  • Ochorením krvného zrážania
  • Mliekovou alergiou
  • Prehltnutím krvi od matky počas pôrodu
  • Prehltnutím cudzieho objektu, napríklad hračky
  • Deficit vitamínu K

Z tohto dôvodu je potrebné, aby sme o prímesi krvi vo zvratkoch upovedomili svojho ošetrujúceho lekára. Samotná strata krvi môže byť aj dlhodobá a skrytá, viesť k chudokrvnosti, šoku a v niektorých prípadoch až k smrti- je preto vždy nutná lekárska intervencia.

Diagnostika a liečba vracania

Prvotná diagnostika spočíva v odobratí anamnézy pacienta, posúdení klinických príznakoch a základnom vyšetrení brušnej dutiny pohmatom a posluchom. Častým je i ultrasonografia brušných orgánov.

V prípade úrazu je volené zobrazovacie RTG, CT alebo MRI vyšetrenie, ktoré vylúči neurologický problém či krvácanie. Pri podozrení na infekciu a zápal je pacientovi odobratá vzorka krvi, moču a prípadne i stolice.

V niektorých prípadoch je možná indikácia gastroskopie, a teda zobrazovacie vyšetrenie žalúdka kamerou. Pri gastroskopii sa cez ústa a pažerák zavádza do tráviaceho traktu špeciálny kamerový prístroj, ktorým vyšetrujúci lekár vidí do hornej časti tráviaceho traktu.

Podľa diagnózy a etiológie vracania je následne zvolený presný postup liečby. Ten zvyčajne určuje gastroenterológ.

Liečbu vo všeobecnosti možno rozdeliť na konzervatívnu vo forme pokojového režimu i úpravy jedálnička a na medikamentóznu liečbu.

Základom liečby vracania je kľudový režim a dostatočný príjem tekutín, vitamínov i minerálov, ktoré organizmus stratil. Vhodná je čistá voda, minerálka, sladený čaj či rehydratačný roztok. Pre upokojenie tráviaceho traktu je vhodný čierny či harmančekový čaj.

Súčasťou režimových opatrení je najmä diéta, ktorá nezaťažuje žalúdok. Je potrebné vynechať korenisté, pálivé, mliečne, kyslé a mastné jedlá. Nie je vhodná konzumácia kofeínu ani alkoholu.

Príkladom vhodnej domácej stravy je banán, piškóty/sucháre, uvarené zemiaky, ryža, uvarená mrkva, holé cestoviny, chudé uvarené kuracie mäso a iné potraviny pre ľahké trávenie a vylučovanie.

Čítajte tiež: 
Aká je správna diéta pri hnačke, zápche či vracaní? Ako ich zastaviť?

Najčastejšie sa podávajú lieky antiemetiká, ktoré potláčajú vracanie. V prípade bakteriálnej gastroenteritídy sú pacientovi indikované antibiotiká.

Vhodné sú i probiotiká pre obnovu rovnováhy črevnej mikroflóry.

V prípade chronických zápalov črevného traktu zase protizápalové kortikoidy a aminosalicytáty.

Liečba je volená podľa príčiny vzniku vracania a preto sa môže líšiť. U potravinových alergií alebo chronických zápalových ochorení je stav riešený dlhodobo pomocou úpravy životosprávy, zmeny jedálnička, podpornej farmakoterapie, sledovania zdravotného stavu a prevencie.

Ak je pacient v bezvedomí, napríklad po náhlej cievnej príhode, a vracia, okrem efektívnej liečby liekmi hydratujeme pacienta výlučne cez cievu, parenterálne, vhodným infúznym roztokom. Predídeme tak vdýchnutiu zvratkov a následným komplikáciám zo strany respiračného systému.

fzdieľaj na Facebooku

Zaujímavé zdroje informácií

  • solen.cz - Cyklické vracanie v dospelosti. Solen. MUDr. Ivan Buran, CSc.
  • healthline.com - Causes of Vomiting and How to Treat in Adults, Babies, and When Pregnant. Healthline. Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH
  • pediatriepropraxi.cz - Zvracející dítě. Pediatre pro praxi. MUDr. Katarína Mitrová, PhD.
  • medicalnewstoday.com - What are the best ways to get rid of nausea? Medical News Today. Saurabh Sethi, M.D., MPH
  • praktickelekarenstvi.cz - Funkčné črevné poruchy a ich liečba. Praktické lékárenství. Peter Minárik, Daniela Mináriková
  • mayoclinic.org - Vomiting Blood 
Ste doktor, či zdravotník? Zviditeľnite sa a zdieľajte skúsenosti!

Vytvorte si vlastný blog na Zdravoteka.sk, ktorú číta 620 000 ľudí mesačne. Napíšte nám →

Cieľom portálu a obsahu nie je nahradiť odborné vyšetrenie. Obsah má len informatívny a nezáväzný charakter, nie poradný. V prípade zdravotných ťažkostí odporúčame vyhľadať odbornú pomoc, navštíviť alebo kontaktovať lekára, lekárnika.

Odporúčané